آتش تخلفات چرا در ساختمان ۱۵۳ گر گرفت؟

0 15

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت؛ شاکری عضو مجمع نمایندگان استان تهران در مجلس شورای اسلامی و شکیب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، ضمن بازدید از ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار که طعمه حریق شده بود، پیگیر بازگشایی خیابان برای ادامه فعالیت کسبه خیابان بهار شدند.

اقبال شاکری عضو کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی در جریان بازدید از ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار، ضمن احترام به مقام شامخ شهدای آتش نشانی، یاد و خاطره آنها را گرامی داشت و گفت: آتش‌نشانان قهرمانان بی ادعا، با تعهد و مسئولیت‌پذیری هستند، حادثه روز شنبه منجر به شهادت دارابی یکی از آتش‌نشانان غیور این سرزمین شد که در حین خدمت رسانی شهید شدند؛ امیدواریم با رعایت اصول استانداردها دیگر شاهد این اتفاقات تلخ در کشور نباشیم. 

وی ادامه داد: امروز مالکان بدون توجه به ایمنی اقدام به بهره برداری از واحدهای تجاری و اداری می‌کنند بی توجهی به ایمنی ساختمان‌ها خسارات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت، در جریان این حادثه شاهد دستکاری مالک در کاربری پارکینگ ساختمان ۱۵۳ بودیم که تبدیل پارکینگ به انباری منجر به وقوع حوادث غیر قابل جبرانی شد متاسفانه مالک،  کالای مشتعل و آتش زا  را در طبقه منفی سوم ذخیره کرده بود. 

نماینده تهران، شمیرانات، ری، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی افزود: آتش سوزی از طبقه منفی سه آغاز شده مالک در ساعت نخستین ‌با اقدام خودجوش سعی بر اطفای حریق داشته و به کسی اجازه ورود به طبقات پایین را نمی‌داد، طبقات دیگر ساختمان با دود منتشر شده در جریان آتش سوزی قرار گرفته و سریعا با آتش نشانی تماس گرفته‌اند، یعنی دقیقا آتش سوزی ساعت ۹ آغاز شده ولی اولین تماس‌ها ساعت ۱۰:۲۰ در آتش نشانی ثبت شده بود.

بازدید اقبال شاکری از ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار

وی در ادامه تاکید کرد: این ساختمان فاقد سیستم اعلام حریق بوده است بر همین اساس با انتشار دود آلارم و هشداری در ساختمان به صدا در نیامده، آتش نشانی از قبل هشدار لازم برای ایمنی این ساختمان را صادر کرده و شهرداری منطقه هم تخلفات آن را به کمیسیون ماده ۱۰۰ به دلیل تغییرات کاربری که مالک در ساختمان ایجاد کرده، ارجاع داده بود. طی تخلفات صورت گرفته ساختمان پلمب شده اما به صورت غیر قانونی اقدام به باز کردن پلمپ کرده اند.

وی در ادامه افزود: عدم رعایت مسائل ایمنی از طرف مالک منجر به چنین حادثه‌ای شده است، علیرغم تذکرات صادر شده دستگاه‌های ناظر دیگر، همچون نظام صنفی، وزارت کار و اتاق اصناف موظف بودند از چنین ساختمان‌های تجاری و اداری بازدید کنند و ایمنی آنها را مورد بررسی قرار دهند که متاسفانه شاهد چنین حرکت مثبتی از طرف دستگاه‌های مسئول نبودیم؛ با تخلفاتی که مالک داشته باید تاکنون دستگیر می‌شد.

عضو کمیسیون عمران با اشاره به حادثه تلخ آتش سوزی پلاسکو، یادآور شد: سال‌های گذشته ما شاهد چنین حوداث تلخی در پایتخت و سایر استان‌ها بودیم، مرور پرونده هر کدام از این اتفاقات از پلاسکو گرفته تا بیمارستان سینا و متروپل آبادان که تجربه گرانی بود، که شاهد اتفاق تلخ ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار نباشیم.

بازدید اقبال شاکری از ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار

نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: اگر در برخورد با  متخلفان به درستی اعمال قانون می‌شد متخلفان جرات نمی‌کردند امروز با چنین اقداماتی که به قیمت جان سایر افراد تمام شده اینگونه تجارت کنند، کاهش چنین اقداماتی نیازمند همفکری میان سازمان‌ها و نهادهایی همچون شهرداری، آتش نشانی، وزارتخانه‌های مربوطه، سازمان مدیریت بحران، دادستانی و…. است.

شاکری با اشاره به تشکیل شورای مدیریت بحران، ادامه داد: اگر آتش نشانی نام ساختمان‌های نا ایمن را منتشر و دادستانی حکم به ایمن سازی را صادر کند و اگر مالکان برای حکم صادره مقاومت کردند دادستانی باید اقدام به پلمب واحد اداری و تجاری و حتی مسکونی ناایمن کند.

عضو کمیسیون عمران در مجلس یازدهم با تاکید به اطلاع رسانی مردم از امنیت ساختمان‌های تجاری و اداری، یادآور شد: این مهم منجر می‌شود تا مردم کمتر در اماکن رفت و آمد کنند به نوعی صاحبان املاک را مجاب به نوسازی و ایمن کردن ملک مورد نظر می‌کنند.

نماینده مردم تهران با اشاره به شدت آتش سوزی در ساختمان ۱۵۳ ساختمان خیابان بهار، اظهار داشت: به قدری شدت آتش سوزی زیاد بوده که به سازه ساختمان آسیب وارد کرده است بنابراین مرجع تخصصی همان نظام مهندسی سریع تکلیف ساختمان۱۵۳ خیابان بهار را روشن کند، تا کسبه اطراف این ساختمان بتوانند در روزهای پایانی سال فعالیت خود را ادامه دهند.

بازدید اقبال شاکری از ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار

شاکری در حاشیه بازدید ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار، با کسبه و مغازداران خیابان بهار گفتگو و تاکید کرد: بنده به عنوان نماینده مردم پیگیر حل مشکل اهالی منطقه خیابان بهار هستم و یک مرجع قانونی باید کتبی اعلام کند ساختمان مذکور در چه شرایطی است.

وی ادامه داد: در حال حاضر تشکل‌های تخصصی داریم که می‌توانند امنیت ساختمان را تشخیص دهند تا هر چه سریعتر شاهد بازگشایی این محوطه و ادامه فعالیت کاسبان باشیم.

عضو کمیسیون عمران در مجلس یازدهم تاکید کرد: از ساختمان‌های مشابه ساختمان ۱۵۳ تعداد بسیاری در خیابان بهار و سایر خیابان‌های پایتخت مشاهده می‌کنیم که آتش نشانی تعداد زیادی از آنها را شناسایی کرده و باید دادستانی سریعا ورود کند.ساختمان ناایمن در دو بخش عمومی تجاری، دولتی و خصوصی فعالیت می‌کنند که اکثریت به دلیل رسته کاری پرتردد هستند.

شاکری با اشاره به نقش بیمه‌ها در امنیت ساختمان‌ها،خاطرنشان کرد: بیمه‌ها باید مورد حمایت قرار بگیرند تا مالکان را تشویق به بیمه ساختمان خود کنند، تا بنا به هر دلیلی با وقوع حوادث ناگواری از قبیل آتش سوزی، زلزله و سیل، بیمه‌ها بتواند، حمایت لازم و کافی را داشته باشد، در حال حاضر جای سوال باقی است ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار از کدام مجرا عبور کرده که توانسته با وجود تخلفات ماده ۱۰۰ و اخطار آتش نشانی برگه بیمه خود را از سازمان بیمه گر دریافت کند.

بازدید اقبال شاکری از ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار

 

عضو مجمع نمایندگان استان تهران بیمه شدن  را از اولویت‌های ساختمان شهر تهران دانست و گفت: پایتخت باید در ایمن سازی اماکن مسکونی و تجاری بیمه را در دستور کار قرار دهد همچنین بیمه صندوق حوادث مسیری برای حمایت از ایمن سازی ساختمان‌ها خواهد بود.کارشناسان طبق قانون نظرات خود را اعلام کنند تا سریعتر تصمیمات اتخاذ شده و شاهد بازگشایی خیابان بهار باشیم  تا کسبان بتوانند در روزهای پایانی به ادامه فعالیت خود بپردازند.

 حمزه شکیب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان، در حاشیه بازدید از ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار با بیان اینکه مقررات ملی ساختمان رعایت نمی‌شود به خبرنگار خانه ملت، گفت: در مقررات ساختمانی مبحث ۲۲ که تعمیر و نگهداری ساختمان‌ها را مد نظر قرار داده، رعایت نمی‌شود، این موضوع در سال ۹۲ تصویب شد.

بازدید اقبال شاکری از ساختمان شماره ۱۵۳ خیابان بهار

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان ادامه داد: ساز و کار مقررات مبحث ۲۲ هنوز بعد از گذشت ۹ سال تدوین نشده است و مالکان را ملزم به رعایت مبحث ۲۲ نکرده‌ایم؛ در سال‌های گذشته شاهد حادثه تلخ پلاسکو، بیمارستان سینا اطهر و …. بودیم که امروز شاهد ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار هستیم، حدود هزار ساختمان ۱۲ طبقه در پایتخت هستند که احتمال چنین سرنوشتی را دارند.

شکیب در ادامه تاکید کرد: به اندازه کافی حوادث تلخی همچون ساختمان  ۱۵۳ را شاهد بودیم، در این حادثه باید اصول ایمن سازی رعایت شود نباید در اقدامات مسامحه‌ای صورت بگیرد و در اسرع وقت سازوکار لازم سنجیده شود و مالکان را ملزم به رعایت مبحث ۲۲ کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان با اشاره به عدم نظارت کافی، یادآور شد: زمانی که ساختمانی به بهره برداری می‌رسد نباید به حال خود رها شود. در کل دنیا اگر ساختمانی برای بهره برداری خاصی طراحی شود باید بدون تغییر کاربری ادامه فعالیت دهد، متاسفانه در کشور ما اینچنین نیست.

شکیب در ادامه با اشاره به تخلیه ساختمان‌های اطراف ساختمان ۱۵۳، به دلیل شرایط اضطراری، خاطر نشان کرد:  بعد از بررسی مجدد و ارزیابی باید مشخص شود ساختمان ۱۵۳ خیابان بهار قابلیت مقاوم سازی دارد یا خیر، تا بتوان برای آن تصمیماتی اتخاذ شود.  

قدرت اله محمدی مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران خطاب به نماینده تهران در مورد جزئیات شهادت دارابی، گفت: پس از خروج هر گروه آتش‌نشان حضور و غیاب صورت می‌گرفت، یکی از آتش‌نشانان ما در چاهک آسانسور سقوط کرد و به شهادت رسید؛ طبقه منفی یک این ساختمان درب آسانسور نداشت و تخلف در اجرای آن صورت گرفته بود.

وی ادامه داد: متاسفانه روند شهادت آتش‌نشانان ادامه دارد، وزارت صمت، اتاق اصناف، اتحادیه‌ها و دستگاه‌های بیمه‌گرکجا هستند و چه وظایفی دارند؟ مصیبت‌های تهران را نباید تنها به دوش شهرداری انداخت؛ بیمه مرکزی باید از بیمه این ساختمان‌ها جلوگیری کند./

پایان پیام
 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.