آزادی ۷۰ زندانی محکوم به قصاص در سیستان و بلوچستان

0 11

آزادی 70 زندانی محکوم به قصاص در سیستان و بلوچستان

به گزارش خبرگزاری فارس از زاهدان، حجت الاسلام علی مصطفوی نیا صبح امروز در کارگروه صلح در پرونده‌های قتل استان سیستان و بلوچستان اظهار کرد: تبیین و نهادینه سازی فرهنگ صلح و سازش و مصالحه  منجر به ایجاد آرامش در جامعه می شود  و در واقع می تواند اثرات بسیار مثبتی به ارمغان آورد زیرا که  با گذشت شاکی و اولیای دم، مشکلات به وجود آمده بین طرفین راحت حل و فصل و ختم به خیر می شود.
وی افزود: آمار استان سیستان و بلوچستان در این زمینه بسیار قابل توجه است و اثرات و نتایج بلندمدتی را به دنبال خواهد داشت و  خداوند متعال برکات آن را در زندگی دنیوی و اخروی  نمایان می کند.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان  با تاکید بر اینکه ،  باید  افراد مجرم  بدانند هزینه ارتکاب جرم سنگین است، گفت:  باید برای ورود به پرونده های قتل مولفه های خاص استان نظیر هم مرز بودن با کشورهای مجاور، مباحث فرهنگی  و غیره را ریشه یابی و برای آنها راه حل تدبیر کرد که نیازمند ورود و تلاش همه افراد تاثیر گذار در این زمینه است.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان  با اشاره به اینکه شیوه نامه جدید اخذ رضایت در پرونده‌های قتل توسط معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس مرکز توسعه حل اختلاف کشور  در ابتدای سال ۱۴۰۱، برای پیگیری صلح در پرونده‌های قتل تدوین شد گفت:  در راستای اجرای دقیق شیوه نامه، برنامه ریزی های لازم صورت گرفت و اعضای کارگروه متناسب با دستور العمل شیوه نامه و جایگاه  اجتماعی و نقشی که در سازش پرونده‌های مهم داشتند شناسایی شدند.
رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان  ادامه داد:  پس از صدور ابلاغ برای اعضای کارگروه، با تشکیل منظم جلسات به صورت ماهانه و پیگیری پرونده های قتل با استفاده از ظرفیت بزرگان، معتمدان، افراد دارای نفوذ و جایگاه اجتماعی اقدامات بسیار خوبی انجام شد.
وی افزود: به یاری خداوند  با تلاش اعضای کارگروه،  روسای حوزه های قضایی، مددکاران زندان، اعضای شوراهای حل اختلاف، صلحیاران و ریش سفیدان استان تا کنون ۷۰  فقره پرونده محکوم به قصاص نفس در سیستان و بلوچستان به سازش ختم شده و ۷۰ نفر به آغوش خانواده بازگشته اند.
رئیس کارگروه صلح در پرونده های قتل استان  با اشاره به پرونده های سازش یافته قصاص نفس نیز گفت:  از تعداد ۷۰ فقره پرونده محکوم به قصاص نفس که به سازش ختم شده است،  ۲۶ فقره پرونده در شعبات سازشی مرکز استان،  ۵ فقره پرونده در شهرستان سراوان، ۲ فقره پرونده در شهرستان خاش، ۳ فقره پرونده در شهرستان هیرمند، میرجاوه، دلگان، مهرستان و  زهک  هرکدام یک فقره پرونده، ۲ فقره پرونده در دشتیاری، ۶ فقره پرونده در زابل، ۸ فقره پرونده در ایرانشهر، ۹ فقره پرونده در چابهار  و ۵ فقره پرونده در فنوج به سازش ختم شده است.
وی ضمن  قدردانی از تلاش اعضای کارگروه صلح در استان خاطرنشان کرد:  امیدواریم این رویه برای سال آینده نیز همچنان تداوم  داشته باشد تا بتوانیم بیش از پیش در راستای سنت حسنه صلح و سازش در استان گام برداریم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.