استفاده از ارزهای ملی سبب بی‌اثر شدن عدم دسترسی به سوئیفت می‌شود

0 34

یعقوب رضازاده در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در خصوص اهمیت استفاده از ارزهای ملی در میان کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا، گفت: متاسفانه به دلیل تحریم های یکجانبه غربی ها کشورمان در معاملات اقتصادی دچار مشکل می شود زیرا نقل و انتقال پول باید بر اساس مکانیزم های بین المللی مالی مانند سوئیفت و غیره صورت بگیرد.

نماینده مردم سلماس در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: در واقع رفع این تحریم همان موضوعی است که غربی ها باید در توافق برجام به آن عمل می کردند اما مشاهده شد که بدعهدی کرده و در مقابل راهکار ایجاد سازوکار اینستکس رو مطرح کردند که آن هم عملیاتی نشد.

وی با اشاره به اینکه استفاده از ارزهای ملی در معاملات تجاری می تواند تحریم ها و محدودیت های ظالمانه غربی ها را دور بزند، ادامه داد: در واقع تحقق این امر به مرور تبدیل به رویه ای خواهد شد که می تواند از تاثیرات منفی عدم دسترسی به سوئیفت و اینستکس بکاهد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم در این راستا، افزود: برای استفاده از ارزهای ملی می توان پیمان های پولی تدوین کرد که کشورها بر اساس آن اقدام به مبادلات اقتصادی کنند و این ظرفیت در سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی اوراسیا وجود داشته و در دسترس است.

عضو هیات رییسه کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: در این میان باید یادآور شد سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی نیز تاکید جدی بر ایجاد ثبات رویه و مقررات در مورد صادرات با هدف گسترش پایدار سهم ایران در بازار‌های هدف دارد لذا استفاده از ارزهای ملی یکی از ابزارهای مهم برای تحقق این موضوع است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.