برق خورشیدی به سیاه چادر عشایر قشقایی رسید

0 28
برق خورشیدی به سیاه چادر عشایر قشقایی رسید

مجید نادری دره‌شوری رئیس اداره امور عشایر شهرستان‌ شهرضا در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در شهرضا با اشاره به توزیع ۵۰ دستگاه پنل خورشیدی بین عشایر شهرستان‌های شهرضا و دهاقان اظهار داشت: با توزیع این پنل‌های خورشیدی روشنایی چادر‌های عشایر شهرستان تأمین شده و این افراد از برق خورشیدی بهره‌مند می‌شوند.

وی با تأکید بر اینکه ورود پنل‌های خورشیدی برای تولید انرژی برق به سیاه چادرهای عشایر یک نیاز جدی برای حفظ و احیای زندگی کوچ‌نشینی است، بیان کرد: برای هر پنل خورشیدی ۱۵ میلیون تومان هزینه شده که سهم هر خانوار ۱۰ درصد است و مابقی را دولت پرداخت می‌کند.

نادری افزود: این پنل‌های خورشیدی به‌منظور رفاه حال عشایر و باهدف پیشگیری از قطع درختان و تخریب محیط زیست و در مناطق عشایری فاقد برق شهرضا و دهاقان به‌منظور تأمین برق و روشنایی توزیع‌شده است.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان‌ شهرضا تصریح کرد: همان‌گونه که عشایر به آب آشامیدنی سالم نیاز دارند، برق نیز از دیگر اولویت‌های آن‌ها است که با رساندن انرژی برق به سیاه‌­چادرهای عشایر می‌توان ضمن پاسخگویی به این نیاز در آن‌ها به حفظ محیط زیست هم کمک کرد.

وی گفت: این پنل‌ها قابلیت فرآوری ۱۰۰ وات برق را دارند و می‌توانند روشنایی حداقل ۶ شعله لامپ کم‌مصرف، شارژ چراغ‌قوه و گوشی همراه را تأمین کنند.

نادری خاطرنشان کرد: تعداد ۶۰ پنل دیگر سهمیه سال ۱۴۰۲ اداره امور عشایر شهرضا و دهاقان است و سال آینده همزمان با ورود عشایر بین آن‌ها توزیع می‌شود.

رئیس اداره امور عشایر شهرستان‌ شهرضا عنوان کرد: شهرضا و دهاقان بیش از ۷۰۰ خانوار عشایری با ۴ هزار نفر جمعیت و بیش از ۹۰ هزار دام سبک دارند و از گردنه زرین مرز استان فارس تا سلطان خلیل، زرچشمه، آیین قرین، هوک و هرندی، آستانه و دشتک دهاقان استقرار دارند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.