بایدن: به پوتین گفته بودم که ناتو گسسته نخواهد شد

0 18
بایدن: به پوتین گفته بودم که ناتو گسسته نخواهد شد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا شامگاه جمعه گفت که آلمان و واشنگتن گام به گام در کنار یکدیگر حرکت می‌کنند تا ناتو را قدرتمندتر کنند.

وی که این سخنان را در جریان دیدار با «اولاف شولتز» صدر اعظم آلمان مطرح می‌کرد، گفت: «کمک‌های نظامی، غذایی و انرژی بیشتری به اوکراین ارائه خواهیم کرد».

بایدن اضافه کرد: «آلمان حمایت بزرگی از اوکراین انجام داده و ارسال این پیام که حمایت‌ها از اوکراین ادامه خواهد یافت، مهم است».

رئیس جمهور آمریکا اضافه کرد: «چند ماه پیش به پوتین گفتم که ناتو از هم گسسته نخواهد شد بلکه شاهد پیوستن اعضای جدیدی خواهد بود».

شولتز نیز در این دیدار گفت که همپیمانان به ادامه حمایت لازم از اوکراین ادامه خواهند داد و ارائه حمایت‌های مورد نیاز اوکراین مهم است.

کشورهای ناتو به رهبری آمریکا اخیراً کمک‌های تسلیحاتی به اوکراین را تشدید کرده‌اند که با واکنش تند مسکو مواجه شده است. روسیه در پی اعلام تصمیم واشنگتن و برلین برای ارسال تانک به اوکراین هشدار داده‌ که این تانک‌ها مانند سایر تسلیحاتی ارسالی ناتو در آتش نیروهای ارتش روسیه خواهد سوخت.

روسیه از ۲۴ فوریه ۲۰۲۲ (پنجم اسفند ماه ۱۴۰۰) بعد از به رسمیت شناختن استقلال دو جمهوری لوهانسک و دونستک از اوکراین، به این منطقه نیرو اعزام کرد و از آغاز «عملیات ویژه نظامی در اوکراین» خبر داد.

روسیه هدف خود را از این اقدام، نازی زدایی اوکراین، خلع سلاح این کشور، رفع نگرانی‌های امنیتی خود و اجابت درخواست کمک لوهانسک و دونستک اعلام کرده و گفته است که قصد تصرف اراضی اوکراین را ندارد.

دولت اوکراین اما استقلال دونستک و لوهانسک را به رسمیت نشناخته و حضور نظامی روسیه را «تجاوز و حمله به تمامیت ارضی» خود خوانده است.

به دنبال آغاز درگیری روسیه با اوکراین، کشورهای غربی ضمن محکوم کردن مسکو و تشدید فشارهای اقتصادی، حمایت‌های همه جانبه سیاسی، مالی، تسلیحاتی از کی‌یف را در دستور کار قرار داده‌اند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.