دوابرقدرت و یک قایق کوچک

7 69

نیروی دریایی آمریکا اعلام کرد که ارتش انگلیس در توقیف قایقی که حامل مقداری تسلیحات برای کمک به یمن بود ،همکاری کرده است.

به گزارش مشرق،نیروی دریایی آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرده است که واشنگتن در توقیف قایقی که حامل مقداری تسلیحات به مقصد یمن بوده است، به انگلیس کمک کرده است و با همکاری آمریکا و انگلیس این قایق کوچک که می خواست خود را به سواحل یمن برساند تا به مردم جنگ زده برای دفاع از خود یاری رساند را بازداشت و توقیف کرده است. از سرنوشت جوانان سرنشین این قایق گزارشی منتشر نشده است.

در بیانیه نیروی دریای آمریکا آمده است: «تلاش‌های هماهنگ میان نیروی دریایی آمریکا و انگلیس منجر به این شد که ناوچه‌ای با نام «اچ ام اس لنکستر» ( HMS Lancaster)، موشک‌های هدایت شونده ضد تانک و اجزای موشک را از یک قایق کوچک مصادره کند.

در این بیانیه آمده است که عرضه مستقیم یا غیرمستقیم تسلیحات به انصارالله در یمن که در مقابل تجاوزات نظامی به کشور خود مقاومت می کندناقض قطعنامه ۲۲۱۶ شورای امنیت سازمان ملل و قوانین بین‌المللی است. هر چند هرگونه کمک تسلیحاتی که شامل صدها فروند جنگنده،تانک و سایر ادوات نظامی  به عربستان سعودی می شود با قوانین بین المللی از نظر غرب کاملا تطابق دارد.

در بیانیه نیروی دریایی آمریکا همچنین آمده است که توقیف این قایق هفتمین توقیف قایق‌هایی است که با وجود ممنوعیت ارسال سلاح برای مردم یمن در سه ماه گذشته شناسایی و دستگیر می‌شوند.بر اساس این بیانیه نیروی دریایی ایالات متحده به همکاری با شرکای خود برای پیگیری هرگونه فعالیت بی ثبات کننده یا تهدید علیه منافع غرب در منطقه ادامه خواهد داد.

روز گذشته نیروی دریایی انگلیس مدعی شد که ماه قبل یک قایق ایرانی حامل تسلیحات را در آب‌های دریای عمان توقیف کرده است. بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز، نیروی دریایی انگلیس ضمن اعلام این خبر افزود که این قایق حامل تسلیحات ایرانی از جمله موشک‌های هدایت شونده ضد تانک بوده است.لازم به یادآوری است که نیروی زرهی عربستان سعودی تقریبا بصورت شبانه روزی اماکن مسکونی یمن را گلوله باران می کنند.

نیروی دریایی انگلیس در ادامه ادعاهای خود افزود که در بازرسی از قایق ایران که از سمت جنوب این کشور در حال حرکت بود، همچنین لوازم و تجهیزات ساخت موشک‌های بالستیک میان برد کشف شده است.

به گفته نیروی دریایی انگلیس، پهپادهای آمریکایی این قایق ایرانی را در دریای عمان رصد و بالگردهای انگلیس آن را تعقیب کردند.

پرسش اصلی این است که چرا مردان روی پرده سیاست غرب آبروی نظامی خود را خرج توقیف یک قایق کوچک می کنندکه سلاح برای کمک به نیروهای دفاعی یمن حمل می نمود.

آیا بهتر نیست برای کسب مشروعیت بین المللی و اخلاقی بصورت ظاهر هم که شده در تجاوز نظامی عربستان سعودی و متحدانش به یمن بصورت ظاهری  و نمایشی اعلام بی طرفی می نمودند؟

آیا صحیح است که حیثیت اخلاقی غرب خرج حفظ معادله جنگ به نفع عربستان سعودی شود؟

7 نظرات
 1. سیامک از بهبهان می گوید

  غرب با پرچم عربستان به یمن حمله کرده و طبیعی است حمل سلاح برای کمک به یمن را تحمل نکند

 2. شهلا از بجنورد می گوید

  مسئله اصلی حیثیت بین المللی آمریکا و انگلیس است و گرنه عربستان سعودی کاملا در اختیار آنهاست

 3. رشید از اهواز می گوید

  طشت رسوائی غرب از بام فلسطین به زمین افتاده

 4. کمال از طبس می گوید

  اگر عقل داشتن که وضعشون این نبود

 5. رقیه از زاهدان می گوید

  وضع دنیا هم این نبود

 6. حسن از یزد می گوید

  با نظر رشید موافقم

 7. مرتضی از مشهد می گوید

  غرب که حیثیت اخلاقی نداره

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.