آیاکار اسرائیل به جاهای باریک رسیده است؟!

0 52

۳۷ نفر از ۴۰ خلبان یک اسکادران ذخیره ارتش اسرائیل به علت آنچه که آنان کودتای قضایی نتانیاهو می نامند، در تمرین هوایی روزهای آینده شرکت نخواهند کرد .

این یک تحول خطرناک برای اسرائیل است زیرا در ۷۵ سال گذشته، همواره عامل بقای این رژیم ارتش آن بوده و هر گونه تزلزلی در این نهاد، به سست شدن اساس رژیم صهیونیستی می انجامد.

خطرناک تر اینجاست که نتانیاهو و راست گرایان افراطی، به رغم تظاهرات و نافرمانی های مدنی ، حاضر نشدند از طرح اصلاحات خود دست بردارند اما ظاهرا نافرمانی به بدنه ارتش نیز رسیده است .

با توجه به این که ۷۰ درصد جمعیت صهیونیست ها را سکولارها تشکیل می دهند، تصمیمات و اقدامات گروه اقلیت (اما به شدت فعال) راست گرای مذهبی که اخیرا در انتخابات پیروز گشته ، می تواند شکافی جدی را در این رژیم پدید آورد و از آنجا که برخی از وزرا همچون گولدنکوف، اسموتریچ و بن غفیر دیدگاه های ذات گرایانه دارند، بعید است که بین آنها و معترضان مصالحه ای شکل بگیرد.

در این شرایط احتمالا محور مقاومت تا جای ممکن در برابر این تحولات سکوت کند تا درگیری های داخلی اسرائیل شدت گیرد.

بی تردید هرگونه تهدید خارجی در شرایط کنونی می تواند به نفع نتانیاهو و موجب انسجام در جبهه داخلی رژیم صهیونیستی گردد.

قبلا نیز نگارنده مدعی شده بود که پیروزی نتانیاهو و راست گرایان افراطی می تواند باعث فعال شدن گسل های اجتماعی در اسرائیل شود.

از عبرت های روزگار این که اسرائیل تمام تلاش خود را برای گسترش نافرمانی مدنی در ایران نمود اما از شواهد و قرائن اینگونه بر می آید که نافرمانی های مدنی ، بوروکراتیک و نظامی، روز به روز این رژیم را وارد بحران های شدیدتری خواهد کرد .

حال سوال مهم اینجاست که نتانیاهو که قصد کوتاه آمدن ازاقدامات قضایی خود را ندارد ، چگونه با این بحران کم سابقه در خیابان های شهرهای اشغالی مقابله می کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.