برای اولین بار در قم صورت می‌گیرد/ اسکان رایگان زائران به مناسبت نیمه شعبان

0 8
برای اولین بار در قم صورت می‌گیرد/ اسکان رایگان زائران به مناسبت نیمه شعبان

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، ابوالقاسم مقیمی امروز در نشست خبری تشریح برنامه‌های ستاد تسهیلات زائرین استان قم که در سالن پلاک ۳۱۳ در مجاورت مسجد مقدس جمکران برگزار شد، با بیان اینکه امسال زودتر از سال‌های قبل مسافران نوروزی به قم سفر می‌کنند، اظهار کرد: با توجه به تقارن نیمه شعبان با ایام پایانی سال، دستگاه‌های استان تمهیدات مطلوبی برای میزبانی از مردم در نیمه شعبان پیش‌بینی کرده‌اند.

وی با اشاره به اینکه پشتیبانی از مجموعه‌های مردمی در دستور کار دستگاه‌ها قرار گرفته است، اظهار کرد: تلاش می‌کنیم تا هر سال اقدامات ماندگار را دنبال کنیم تا در طول سال هم زمینه خدمت‌رسانی به زائران در بلوار پیامبر اعظم(ص) فراهم شود.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری قم از تامین زیرساخت‌های برق‌رسانی به بلوار پیامبر اعظم(ص) یاد کرد و افزود: امسال بازگشایی مسیر پیاده‌روی دائم بلوار پیامبر اعظم(ص) را شاهد هستیم که امروز هم آسفالت مسیر چهار کیلومتری باقیمانده انجام می‌شود و دیگر شاهد حضور افراد در خیابان نخواهیم بود.

وی با بیان اینکه امسال ستاد جشن‌های نیمه شعبان در سطح ملی تشکیل شده است، گفت: در دفتر مقام معظم رهبری دو جلسه با حضور وزرا و مسئولان ارشد نهادهای حاکمیتی برگزار شد و یک جلسه با مدیریت وزیر کشور و معاونان ایشان و یک جلسه هم در ستاد مرکزی اربعین با حضور مسئولان ملی برگزار شد و ستاد اربعین مأموریت گرفت تا در سال‌های آینده برنامه مدون در جشن‌های نیمه شعبان داشته باشد و این بسیج ملی آرزوی قمی‌ها بود که محقق شد.

*شهرداری‌های ۱۵ شهرستان برای نیمه شعبان قم بسیج شده‌اند

مقیمی از آمادگی شهرداری‌های ۱۵ شهرستان برای خدمت به زائران نیمه شعبان یاد کرد و گفت: این مجموعه‌ها تجهیزات خود را مستقر کرده‌ و درحال خدمت‌رسانی هستند.

وی با اشاره به اینکه عمده امکانات نیروهای مسلح در شهرستان خوی برای کمک به زلزله‌زدگان بکار گرفته شده است، عنوان کرد: نیروهای مسلح با وجود دغدغه‌های مختلف در نیمه شعبان هم مشارکت خواهند داشت.

مقیمی با اشاره به حضور ۴۰۰ نیروی انسانی و تجهیزات مختلف از فراجا به مناسبت نیمه شعبان در قم گفت: دانشگاه علوم پزشکی قم هم پای کار آمده و با جلسات مختلف که با حضور وزیر بهداشت برگزار شده تدابیری ویژه برای نیمه شعبان درنظر گرفته شده است.

جانشین رئیس ستاد تسهیلات استان قم با تاکید بر اینکه مدیریت بحران هم برای تهدیدهای طبیعی و غیرطبیعی آماده شده است، گفت: سامانه قم زائر با کمک شرکت ارتباطات زیرساخت و مجموعه مخابرات راه‌اندازی شده و این مجموعه‌ها بسته‌ای را برای اطلاع‌رسانی به زائران در اختیار قم قرار می‌دهند و مجموعه‌ای در حوزه ارتباطات آماده شده است که این مجموعه در نیمه شعبان به مردم خدمت‌رسانی خواهند داشت.

وی از حضور رسانه ملی در جشن ملی نیمه شعبان در قم یاد کرد و گفت: صدای و سیمای مرکز قم مسجد جمکران را پوشش می‌دهد و شبکه‌های‌ سراسری دو ایستگاه را در ابتدا و اواسط بلوار پیامبر اعظم(ص) مستقر می‌کنند؛ دو مجموعه هم از رادیو و تلویزیون‌های کشورهای اسلامی به صورت زنده رخدادهای بلوار پیامبر اعظم(ص) را پوشش می‌دهند و شبکه‌های مختلف صدا و سیما به صورت لحظه‌ای رویدادهای بلوار پیامبر اعظم(ص) را منعکس می‌کنند.

مقیمی از برپایی موکب رسانه در عمود ۹۰ مسیر پیاده‌روی نیمه شعبان یاد کرد و گفت: تمام ساختمان‌هایی که امکان خدمت‌رسانی به زائران در آن‌ها وجود دارد به مناسبت نیمه شعبان در خدمت زائران خواهد بود.

وی با بیان اینکه دو کمیته با استفاده از استعدادهای مردمی شکل گرفته است، گفت: کمیته مردمی ستاد تسهیلات در پلاک ۳۱۳ مستقر است و مجموعه موکب‌ها و موکب‌داران از بیش از استان‌های مختلف ثبت‌نام کرده‌اند تا در بلوار پیامبر اعظم(ص) خدمت‌رسانی داشته باشند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و زیارت استانداری قم از فعالیت کمیته اسکان به‌منظور تامین اسکان زائران نیمه شعبان یاد کرد و گفت: امسال نواحی مقاومت بسیج، ورزشگاه‌ها، مساجد و بقاع متبرک در امر اسکان مشارکت خواهند داشت.

 وی اضافه کرد: با همکاری ستاد مردمی تکریم زائرین حضرت ولی عصر(عج) استان قم، برای همه زائران جشن بزرگ نیمه شعبان از سرتاسر ایران، اسکان رایگان و برنامه‌های فرهنگی تدارک دیده است و هموطنان گرامی می‌توانند با ارسال عدد ۴ به شماره ۳۰۰۰۱۵۱۵ اطلاعات و جزئیات بیشتر در خصوص برپایی جشن‌های نیمه شعبان و خدمات ویژه زائران در استان قم را دریافت کنند.

وی ادامه داد: مساجد، حسینیه‌ها و مدارس نزدیک به مسیرهای مسجد مقدس جمکران مکان‌هایی است که برای اسکان زائرین در نظر گرفته شده است.

*۱۶۰ هکتار پارکینگ در محدوده جمکران آماده‌سازی شده است

مقیمی با بیان اینکه اقامتگاه‌های رسمی و غیررسمی برای نیمه شعبان بسیج شده‌اند، گفت: مهم‌ترین چالش ما در نیمه شعبان چالش ترافیک و پارکینگ است که برای این موضوع ۱۶ پارکینگ با ۱۶۰ هکتار مساحت در پیرامون مسجد جمکران و بلوار پیامبر اعظم(ص) در نظر گرفته شده است.

وی از نصب ۱۰۰ چشمه سرویس بهداشتی ارتش در بلوار پیامبر اعظم(ص) یاد کرد و گفت: با استفاده از سرویس‌های مسجد جمکران و سرویس‌های سیار شهرداری و مجموعه‌های مختلف استانی مشکل زیادی در این زمینه نخواهیم داشت.

مقیمی تصریح کرد: امسال سازمان شهرداری‌ها به صورت ویژه کمک حال استان قم بوده است و در راستای آسفالت محوطه داخلی جمکران اقداماتی را به صورت مستقیم انجام داده و برای اطراف جمکران نیز ۵۰۰ تن قیر را در اختیار استان گذاشته است.

وی خاطرنشان کرد: تکمیل دو رینگ ارتباطی مسجد جمکران شامل خیابان ظهور و کمربندی شرقی با نام سردار سلیمانی می‌تواند ترافیک اطراف مسجد مقدس جمکران را به صورت دائمی رفع کند که امیدواریم در سال ۱۴۰۲ با جذب اعتبارات ملی به رفع این مشکل برسیم.

*خدمات‌دهی رایگان اتوبوس‌ها در بلوار پیامبر اعظم(ص)

مقیمی با بیان اینکه ما بیش از سال‌های گذشته شاهد حضور زائران خواهیم بود، گفت: لاین کندرو مسیر پیامبر اعظم(ص) در اختیار خودروهای امدادی قرار می‌گیرد و لاین غربی به ماشین‌های حمل و نقل عمومی اختصاص می‌یابد تا زائران رایگان جابه جا شوند.

معاون فرهنگی اجتماعی و زیارت استانداری قم گفت: در ساعاتی تعداد سیم‌کارت‌های موجود در مسیر بلوار پیامبر اعظم(ص) بیشتر از ظرفیت آنتن‌های تلفن همراه خواهد بود و لازم است تا زائرانی که در محدوده مسجد مقدس جمکران حضور می‌یابند بیشتر از ظرفیت پیامک استفاده کنند.

*احتمال بارش باران در نیمه شعبان وجود دارد

وی با اشاره به اینکه برای ایام نیمه شعبان امسال بارش باران پیش‌بینی شده است، گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده دستگاه‌ها اقداماتی را برای کاهش مشکلات ناشی از بارش باران درنظر گرفته‌اند.

مقیمی گفت: از مردم قم می‌خواهیم تا در نیمه شعبان برای کاهش حجم ترافیک از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند و در این راستا دو هزار دستگاه تاکسی و ۱۸۰ دستگاه اتوبوس و مقداری قابل توجهی اتوبوس و ون از شهرداری‌های دیگر درنظر گرفته شده است تا حمل و نقل عمومی در قم به شیوه مطلوب انجام شود.

وی گفت: علاوه بر پذیرایی۳۰۰ ایستگاه صلواتی از زائران نیمه شعبان در نقاط مختلف شهر قم، نزدیک به دو هزار غرفه نیز در بلوار پیامبر اعظم(ص) برپا شده است که این غرفه‌ها ارائه خدمات فرهنگی و رفاهی را دنبال خواهند کرد.

مقیمی با بیان اینکه همه مجموعه‌های استان قم برای خدمت به زائران در نیمه شعبان بسیج شده‌اند، گفت: ۲۲۱ مدرسه برای میزبانی از زائران نیمه شعبان آماده شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.