۱۱ طرح آبخیزداری در استان اردبیل آماده افتتاح شد

0 10
۱۱ طرح آبخیزداری در استان اردبیل آماده افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل؛ محمود قلی‌زاده روز یکشنبه در نشست خبری با اعلام این خبر اظهار کرد این طرح‌ها در وسعت ۱۳ هزار مترمکعب و با اعتبار ۱۴۰ میلیارد ریال در مناطق مختلف استان اجرا شده است.

وی اضافه کرد: در سالهای ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ از محل اعتبارات استانی ۲ سازه آبخیزداری با ۶ میلیارد و پنجاه میلیون ریال، از محل اعتبارات ملی ۱۶ سازه آبخیزداری با ۴۶ میلیارد ریال، ۱۰ سازه آبخیزداری با ۷۱ میلیارد ریال از محل منابع محرومیت‌زدایی و از محل اعتبارات سفر ریاست جمهوری ۲۳ سازه با ۲۰اعتبار میلیارد ریالی در مناطق مختلف استان اجرا شده است.

قلی زاده ادامه داد: طرح‌های توسعه آبخیز استان با هدف حفظ و پایداری آب، افزایش ذخیره آب در حوضه آبخیز، جلوگیری از فرسایش خاک، تاخیر در روان آب‌ها و جلوگیری از سیل و تخریب مرتع و پوشش گیاهی در اولویت اجرا قرار گرفته است.

وی ذخیره نزولات آسمانی، کنترل سیلاب و فرسایش خاک، افزایش پوشش گیاهی و تغذیه آبخوان‌ها را از دیگر اهداف اجرای پروژه‌های آبخیزداری ذکر کرد و گفت: احداث سازه‌های سنگی گابیونی، بندهای زیرزمینی و دو منظوره پخش سیلاب و کنتور فارو از جمله اقدامات انجام گرفته در حوزه آبخیز استان است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل همچنین از رفع تصرف یک هزار و ۲۶۲ هکتار در قالب ۲۹۲ فقره پرونده از اراضی ملی این استان در سال جاری خبر داد و گفت: برای جلوگیری از تخریب منابع طبیعی این میزان از اراضی ملی از متصرفان خلع ید و به بیت‌المال باز گردانده شده است.

وی گفت: همچنین در سال‌جاری با تلاش شبانه‌روزی ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی استان و کنترل گلوگاه‌های قاچاق فرآورده‌های جنگلی ۲ هزار و ۵۵۱ اصله الوار و بیش از ۶ هزار و ۸۳۰ کیلو گرم زغال قاچاق جنگلی کشف و ۲۱۹ باب کوره زغال هم تخریب شده است.

قلی زاده در عین حال از تخریب و تصرف اراضی ملی به میزان ۵۰ هزار و ۲۶۷ هکتار در استان خبر داد و گفت: ۱۵۰ فقره پرونده در زمینه تخریب و تصرف اراضی تشکیل و به محاکم قضایی ارسال شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع در استان افزود: سه فقره آتش سوزی به مساحت ۳.۶۲ هکتار در جنگل و ۳ دهم هکتار هم در مرتع استان اتفاق افتاده است.

استان اردبیل ۹۰۲ هزار هکتار مرتع ییلاقی، قشلاقی و میان‌بند و همچنین ۶۹ هزار هکتار جنگل دارد ، گونه‌های غالب جنگل‌های استان اردبیل را فندق ، ارس ، بلوط ، زبان گنجشک و افرا تشکیل می‌دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.