آغاز عملیات اجرائی فاز یک شهر سلامت شیراز/ بزرگترین مرکز گردشگری سلامت در غرب آسیا

0 27
آغاز عملیات اجرائی فاز یک شهر سلامت شیراز/ بزرگترین مرکز گردشگری سلامت در غرب آسیا

به گزارش خبرگزاری فارس از شیراز، عملیات اجرایی توسعه زیر ساخت‌های اولین فاز ابر پروژه سلامت که نقش ارزنده ای در رونق اقتصادی و گسترش زیرساخت های درمانی استان  خواهد داشت، با همت مسئولان در دولت سیزدهم آغاز شد و نقش فزاینده در رشد چشمگیر مولفه های گردشگری سلامت دارد.

شهر سلامت به عنوان مجموعه‌ای وسیع در قالب فازهای مختلف و مرحله به مرحله به بهره‌برداری خواهد رسید و نمونه‌ای فاخر برای توسعه یافتگی کلانشهر شیراز در پرتو مشارکت خواهد بود.

آیین کلنگ‌زنی فاز اول شهر سلامت به عنوان یکی از ابر پروژه های فاخر استان همزمان با سالروز میلاد منجی عالم بشریت(عج) با حضور جمعی از مسئولان ارشد استان برگزار شد.

هم‌افزایی برای سازندگی در شهرک سلامت

مدیرعامل شهر سلامت شیراز در این آیین گفت: فاز اول شهر سلامت به وسعت  ۱۰۰ هکتار که در برگیرنده اکثر کاربری های تعریف شده در کل این پروژه است تعریف شده و طبق برنامه ریزی انجام گرفته، عملیات اجرایی زیرساخت های فاز اول تا پایان سال۱۴۰۳ به بهره برداری خواهد رسید.

منصوری با اشاره به اینکه برنامه اجرایی ساخت شهر سلامت به بصورت مکتوب به استاندار فارس ارائه شده، اظهار داشت: مذاکراتی با مجموعه‌های مختلف در بحث عملیات اجرایی این پروژه انجام گرفت و در نهایت با شرکت پارس گستر که کارنامه موفقی در اجرای پروژه های بزرگ در استان دارد، به جمع‌بندی و توافق رسیدیم و این شرکت به عنوان پیمانکار فاز نخست شهر سلامت مشغول به فعالیت شده است.

وی با بیان اینکه مقرر است شرکت پارس گستر زیرساخت ۱۰۰ هکتاری این پروژه را طی ۲۴ ماه اجرا کند، ادامه داد: با رویکرد جدید این پروژه بزرگ به صورت فاز به فاز و منطقی تر عملیاتی می شود و از توان و ظرفیت سهامداران، در به سرانجام رساندن آن بهره‌مند خواهیم شد.

شهر سلامت فارس پروژه ملی است

مدیرعامل شرکت شهر سلامت شیراز به  تغییر و تحولات شرکت شهر سلامت و منطقه ویژه و رویکرد جدیدی که در استان با حضور ایمانیه به عنوان ایده پرداز و موسس اولیه شهر سلامت شکل گرفت، اشاره کرد و افزود: پروژه شهر سلامت پروژه شهری و استانی نیست بلکه پروژه ملی است  که اگر در فارس با این رویکرد پیش برویم، ایجاد ثروت و توزیع عادلانه آن را شاهد خواهیم بود.

وی ضمن دعوت از سرمایه گذاران  برای حضور در این پروژه ادامه داد: همزمان با شروع عملیات اجرایی فاز نخست، فرایند  واگذاری اراضی  شهر سلامت به سرمایه گذاران نیز آغاز شده است و آماده همکاری با کلیه سرمایه گذاران در بخشهای درمانی، سلامت، گردشگری، رفاهی هستیم.

اشتغال‌زایی از برکات شهر سلامت است

مدیرعامل شهر سلامت شیراز با بیان اینکه در فاز نهایی شهر سلامت و طبق مطالعات  مشاور حدود ۳۵ هزار شغل ایجاد خواهد شد،گفت: با ساخت و بهره برداری از این پروژه، فرصت های اشتغال بسیار زیادی هم برای متخصصان و پزشکان و هم کادر درمان و سایر مشاغل مرتبط اعم از هتل داری و گردشگری فراهم خواهد شد و از مهاجرت نخبگان تا حد زیادی کاسته خواهد شد.

وی افزود: در فاز نهایی و با ایجاد بیش از ۳۰۰ تخت هتل  و ۲۵۰۰ تخت بیمارستانی و صدها تخت درمانگاهی و سالمندی  ، شهر بین المللی سلامت شیراز ظرفیت پذیرایی از بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر گردشگر داخلی و خارجی را در طول سال خواهد داشت و و رویکرد شهر سلامت این است که هم بتواند درحوزه درمان و هم در حوزه خدمات گردشگری سلامت و تندرستی نقش جدی را در منطقه ایفا نماید.

منصوری در پایان از حمایت جدی شخص  استاندار فارس و معاونت گردشگری استانداری و همچنین همکاری حوزه معاونت عمرانی و اقتصادی استانداری و نمایندگان شیراز قدردانی کرده و از دستگاه های خدمت رسان استان خواست تا نگاه ویژه‌تری به شهر بین المللی   سلامت شیراز  داشته باشند.

شهر سلامت مایه مباهات است

در ادامه این مراسم مدیر شرکت سد و عمران پارس گستر از انعقاد تفاهم نامه ۳۰ هزار میلیارد ریالی با شرکت شهر سلامت و آغاز عملیات اجرایی فاز اول شهر سلامت  خبر داد.

تواضع ضمن خوشامدگویی به مسئولان حاضر در مراسم، توفیق خدمت در اجرای پروژه های بزرگ همچون شهر سلامت را مایه مباهات توصیف کرد و گفت: عملیات اجرایی احداث زیرساخت های فاز اول شهر سلامت توسط شرکت سد و عمران پارس گستر آغاز و طی ۲۴ ماه عملیاتی خواهد شد.

احداث بیمارستان‌های بزرگ مقیاس در فارس

وی در ادامه به کلنگ‌زنی دو بیمارستان بزرگ مقیاس با ظرفیت دو هزار تخت در شهر شیراز اشاره و خاطرنشان کرد: فاز اول پروژه آزادراه شیراز اصفهان نیز ظرف ۲ تا ۳ ماه آینده به بهره برداری می رسد.

به گفته رضایی، عملیاتی شدن این مهم  می‌تواند در جذب گردشگر سلامت موثر باشد و به تسریع پروژه و جذب سرمایه گذار کمک کند. معاون عمرانی استاندار فارس در خصوص تامین آب این پروژه نیز گفت: با توجه به اینکه سالانه حدود ۱۰۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز شیراز و شهرهای اطراف از سد تنگ سرخ بشار برای بخش‌های شرب، صنعت و خدمات تامین خواهد شد شهر سلامت نیز می‌تواند از این مهم برخوردار باشد.

به گفته رضایی، هر چند این چشم انداز طولانی مدت است اما اتصال ریلی شیراز به شهر سلامت نیز می‌تواند در جذب گردشگر برای این مجموعه در آینده دور موثر باشد.

وی ادامه سخنان خود گفت: امیدوارم ظرف یک سال و نیم آینده مقدمات و زیرساخت‌های اولیه برای سرمایه‌گذاری در این شهرک فراهم و با حذف بروکراسی‌های اداری شرایط حضور سرمایه‌گذاران تسهیل شود.

معاون عمرانی استاندار فارس در پایان سخنان خود خواستار هم افزایی ظرفیت‌ها و سرعت‌بخشی به اجرای پروژه برای جبران عقب‌ماندگی‌های ۱۵ ساله شد.

وی با بیان اینکه شرکت سد و عمران پارس گستر به عنوان یکی از بزرگترین شرکت های عمرانی کشور سال هاست در عرصه سازندگی و آبادانی فعالیت دارد اظهارداشت: برخورداری از دانش فنی و تجربه کافی، نیروی انسانی متخصص و همچنین ماشین آلات و تجهیزات مناسب باعث شده این شرکت به عنوان یک شرکت پیشتاز و متعالی در عرصه سازندگی شناخته شود.

به گفته وی شرکت سد و عمران پارس گستر، سازندگی و حضور فعال در پروژه های عمرانی را وظیفه خود می داند و تلاش می‌کند این پروژه را نیز در کوتاه‌ترین زمان ممکن به بهره‌برداری برساند.

مدیر شرکت سد و عمران پارس گستر، ظرفیت درمانی شهر شیراز به دلیل وجود اساتید دانشگاه علوم پزشکی را ظرفیتی کم‌نظیرش توصیف کرد و گفت: علاوه بر اینها شیراز از ظرفیت گردشگری قابل توجهی برخوردار است که تلفیق گردشگری تاریخی، طبیعی و مذهبی با گردشگری سلامت می تواند برکات متعددی را برای این کلانشهر در پی داشته باشد و شیراز را قطب به توریسم درمانی منطقه تبدیل کند.

پیگیری برای ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت

در ادامه این مراسم، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به اینکه منطقه ویژه سلامت و منطقه ویژه دانشگاهی شیراز تنها مراکزی هستند که در چارچوب مناطق ویژه ایجاد شده اند، بیان کرد:  در سال ۸۲ در دانشگاه شیراز طرح بین المللی کردن دانشگاه و در دانشگاه علوم پزشکی ایجاد دهکده سلامت پیگیری شد که در سال ۸۵  دولت  ایجاد مناطق ویژه گردشگری سلامت را مصوب کرد.

قادری خاطرنشان کرد: در سال ۸۸ مذاکرات ادامه یافت که منطقه ویژه در حوزه های دیگر فعالیت کند که در نهایت مصوبه ای برای ایجاد  منطقه ویژه سلامت و شهر دانشگاهی گرفته شد.

وی با بیان اینکه سایت دوم فعالیت منطقه ویژه در قالب سایت سلامت و سایت سوم دانشگاهی است، اظهار داشت: در دیگر کلانشهرها به دلیل اینکه منطقه ویژه ندارند امکان ایجاد دیگر مناطق ویژه وجود ندارد و به عبارتی شیراز تنها کلانشهری است که منطقه ویژه آن در شهرستان  شیراز قرار دارد و باید این مزیت به فال نیک گرفته شود.

قادری گفت: با استقرار گمرک در منطقه ویژه، بدون پرداخت حقوق گمرکی می توان تجهیزات به روز و مورد نیاز سرمایه گذاران در حوزه های مختلف را وارد کرد.

وی با بیان اینکه ظرفیت‌های خوبی در حوزه پزشکی و تجهیزات لازم داریم، تصریح کرد: در تولید دارو و تجهیزات پزشکی می توان عقب ماندگی موجود را جبران کرد و از ظرفیت پزشکان در ساخت دارو، تجهیزات و … استفاده کرد.

اختصاص تسهیلات قانونی به شهر سلامت فارس

قادری بیان کرد: در حوزه پزشکی و تجهیزات آن می توانیم حرف اول را در کشور بزنیم؛ لذا باید واگذاری زمین در شهر سلامت سریع تر دنبال شود و فراتر از نگاه دستگاهی به موضوع نگاه شود تا از این ظرفیت و توانمندی برای کل کشور استفاده شود.

وی یادآور شد: گردشگری سلامت باید در کنار دیگر موارد گردشگری تاریخی، مذهبی، طبیعی و …باشد تا مجموعه گردشگری در تمامی حوزه ها تکمیل شود.

برداشتن بروکراسی‌ها برای شهر سلامت

در ادامه این مراسم معاون عمرانی استاندار فارس خواستار حذف بروکراسی های اداری برای جذب سرمایه گذاران شهر سلامت شد.

معاون عمرانی استاندار فارس نیز با اشاره به اینکه طرح احداث شهر سلامت از حدود ۱۵ سال پیش مطرح شده، ابراز داشت: ظرفیت‌های قابل توجه شیراز در حوزه بهداشت و درمان یکی از عوامل اصلی در شکل گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت بوده‌‌است.

رضایی کوچی با بیان مشکلاتی که بر سر راه احداث این پروژه وجود داشت، گفت: بحث آزادسازی زمین‌های اطراف و همچنین پیش‌بینی حجمی بزرگ برای احداث پروژه، یکی از مشکلاتی بود که باعث طولانی شدن فرآیند احداث شهر سلامت شد.

وی با اشاره به اینکه در دوره ی جدید مدیریت استان، تصمیم بر آن شد که یک سیاست تازه برای احداث شهر سلامت در پیش گرفته شود، تصریح کرد: بر این اساس مقرر شد با هدف عملیاتی تر شدن پروژه، شهر سلامت در فازهای مختلف راه اندازی شود؛ چرا که این امکان وجود نداشت که همه فازهای یک پروژه هزار هکتاری را به صورت همزمان آغاز کرد و به سرانجام رساند.

به گفته معاون عمرانی استاندار فارس، با مشارکت و مشورت همه طرف‌های دخیل در احداث شهر سلامت، مقرر شد این پروژه در فازهای مختلف تعریف و به بهره برداری برسد و به این وسیله اثربخشی پروژه نیز به رویت سرمایه‌گذاران برسد تا در ایجاد تمایل برای حضور آنها موثر باشد.

رضایی کوچی با بیان اینکه در راستای اجرای این طرح یک نمونه پایلوت از همه کاربری های شهر سلامت در یک مقیاس کوچکتر عملیاتی می‌شود، اظهار داشت: خوشبختانه همان ادله و ظرفیت‌هایی که باعث شکل‌گیری ایده راه‌اندازی شهر سلامت شده‌بود امروز به شکل قوی‌تری وجود دارد و ظرفیت‌های بیشتری تعریف شده که احداث شهر سلامت را توجیه‌پذیر می‌کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.