سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان: به همسایگی با ایران افتخار می‌کنیم/ استقبال از کشت فراسرزمینی ایران

0 14
سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان: به همسایگی با ایران افتخار می‌کنیم/ استقبال از کشت فراسرزمینی ایران

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند، نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان امروز در نشست با استاندار خراسان جنوبی در بیرجند گفت: به دنبال توسعه و افزایش مبادلات تجاری با ایران هستیم و تلاش ما بر این است که فعالیت‌های اقتصادی مشترک داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: مهمترین هدف از سفر به جمهوری اسلامی ایران بررسی وضعیت بنادر تجاری مشترک بین ایران و افغانستان است و در همین راستا در ادامه از بندر نیمروز بازدید کرده و سفری هم به چابهار خواهیم داشت.

وی با تأکید بر اینکه تلاش می‌کنیم ترانزیت ایران و افغانستان به چند برابر افزایش یابد، تصریح کرد: به دنبال سهولت روابط تجاری بین افغانستان و جمهوری اسلامی ایران هستیم.

بازارچه یزدان بندر تجاری تاریخی

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان به بازدید خود از بازارچه مرزی یزدان در خراسان جنوبی اشاره کرد و گفت: این بازارچه یک بندر تجاری تاریخی است که بیش از ۱۵۰ سال قدمت دارد و اگر احیا شود، فشار تجاری از روی بندر اسلام قلعه کاهش پیدا می‌کند.

به گفته وی؛ در حال حاضر سه هزار کامیون در انتظار بارگیری به افغانستان هستند که باید فشار از روی بندر اسلام‌ قلعه (به سمت مرز دوغارون خراسان رضوی) را به هر طریقی کم کنیم و در این خصوص بهترین گزینه بازارچه یزدان است.

عزیزی با بیان اینکه به گاز، برق و انرژی در افغانستان نیاز داریم، تحقق این مهم در چند نقطه را تقاضا کرد و گفت: تلاش ما بر این است که فعالیت‌های اقتصادی مشترک با ایران داشته باشیم تا فشار اقتصادی که بابت مهاجرت مهاجران افغانستانی به ایران تحمیل می‌شود، کاهش یابد.

وی با اظهار امیدواری در خصوص توسعه تجارت و برنامه‌های اقتصادی خوب بین دو کشور، از همه دست‌اندرکارانی که در زمینه مهاجران افغانی به ویژه تحصیل آنها زحمت می‌کشند و حق برادری به جا آورده‌اند سپاسگزاری کرد.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان گفت: در استان خراسان رضوی متعهد شدیم مرز دوغارون ۲۴ ساعته شود و در قدم دوم قصد داریم بندر فراه (مجاور خراسان جنوبی) و در قدم سوم بندر نیمروز (همسایگی سیستان و بلوچستان) را هم ۲۴ ساعته کنیم و این کار مرحله به مرحله دنبال خواهد شد.

به گفته وی؛ مردم ما در روستای کلاته نظر مشکلاتی داشتند که در صورت ارائه برنامه توسط دولت جمهوری اسلامی ایران ما هم همراهی لازم را خواهیم داشت تا در زمینه تأمین برق این روستا اقدامات خوبی صورت گیرد.

آماده اعزام بیماران افغانستانی به ایران برای درمان هستیم

عزیزی با ذکر این نکته که در زمینه درمان بیماران افغانستانی به اندازه‌ای که در ایران ظرفیت وجود دارد اعلام آمادگی می کنیم، گفت: در دست احداث بودن بیمارستان شهرستان زیرکوه اقدام خوبی است چرا که برخی از بیماران ما برای درمان به هندوستان و پاکستان می‌روند که با وجود ظرفیت در این منطقه تلاش خواهیم کرد مسیری را برای درمان بیماران فعال کنیم.

وی با اشاره به اینکه ایران همیشه در شرایط اشغال افغانستان همراه مردم این کشور بوده، خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران میزبان میلیون‌ها انسان مهاجر و هزاران انسان مجاهد و پذیرای بیماران افغانستانی و محصلین این کشور است که جای تشکر دارد.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان عنوان کرد: ما از اینکه هم مرز، همزبان، هم فرهنگ، هم دین، برادر و در همسایگی کشور اسلامی بزرگ ایران هستیم، افتخار می‌کنیم.

ظرفیت های اقتصادی و تجاری افغانستان

عزیزی با اشاره به ظرفیت‌های اقتصادی و تجاری کشورش، افغانستان را کشوری بی‌نیاز و غنی خواند که روی گنج‌های مختلف نشسته و اظهار داشت: در سه استان کشور افغانستان ذخایر زیادی از ماده معدنی لیتیوم داریم که به گفته متخصصان افغانستانی و آمریکایی در سایر استان‌ها نیز بالاتر از ظرفیت مس جزیره عرب و سایر مناطق جهان است، از طرفی ضرورت و نیاز جهان به لیتیوم را همه می‌دانند و احساس نیاز به لیتیوم در کشور افغانستان و در جهان روز به روز افزایش پیدا می‌کند.

وی افزود: در راستای فعالیت با کشورهای همسایه از جمله ایران که در همسایگی و همجواری افغانستان است و از طرفی کشوری مستعد بوده و در بخش فناوری معدن ظرفیت بالایی دارد، درخواست داریم با توجه به ظرفیت معدنی که در افغانستان وجود دارد و با شرایط امنیتی که در افغانستان مهیاست، ورود پیدا کند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان ادامه داد: با توجه شرایط و فناوری کشور ایران در زمینه فرآوری مواد معدنی، تقاضا داریم در حوزه فرآوری مواد معدنی افغانستان اقدام شود.

وی با اشاره به بازدید خود از معدن سنگان خراسان رضوی افزود: اقدامات بسیار خوبی در راستای فرآوری مواد معدنی انجام شده که خوشحال کننده است و به گفته متخصصان، چند برابر ظرفیت سنگ آهنی که در سنگان وجود دارد، در کشور افغانستان موجود است.

عزیزی با تأکید بر اینکه درخواست ما این است که در راستای استحکام و تقویت روابط بین دو کشور در قدم اول مسایل بسیار بزرگ را دنبال کنیم، خاطرنشان کرد: در این خصوص از جمهوری اسلامی ایران، سرمایه‌گذاران و فعالان بخش خصوصی درخواست داریم در بخش آهن، مس، لیتیوم و سایر مواد معدنی افغانستان ورود و سرمایه‌گذاری کنند.

سرپرست وزارت صنعت و تجارت طالبان افزود: ما به دنبال این هستیم که بحث‌ها و گفت و شنودهایی با متخصصان، تجار و شرکت‌های بزرگ ایران داشته باشیم تا بتوانیم افغانستان را از حالتی که وجود دارد به سمت توسعه ببریم.

عزیزی بیان کرد: در ادامه رایزنی‌های قبلی مسئولان جمهوری اسلامی ایران به خصوص وزیر جهاد کشاورزی که به دنبال کشت فراسرزمینی در افغانستان بودند درخصوص این پیشنهاد، ما تبادل نظرهایی را با ادارات متولی افغانستان داشتیم که مورد استقبال قرار گرفت.

وی گفت: ۵۰۰ هزار هکتار زمین متعلق به دولت اسلامی افغانستان داریم که در زمینه کشت فراسرزمینی می‌توانیم برنامه‌های خوبی را با جمهوری اسلامی ایران داشته باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.