مردمی بودن، شاخصه اصلی نمایشگاه قرآن کریم/ مساجد، محور محافل قرآنی باشند

0 14
مردمی بودن، شاخصه اصلی نمایشگاه قرآن کریم/ مساجد، محور محافل قرآنی باشند

به گزارش خبرگزاری فارس از مشهد، آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی در یک‌صد و چهلمین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان اظهار کرد: در موضوع برگزاری نمایشگاه قرآن در ایام ماه مبارک رمضان امسال، تأکید و تکلیف اصلی آن است که فضای نمایشگاه و غرفه‌ها محدود به یک رویداد چندروزه نباشد و در سطح شهر، به‌صورت گسترده و در تعامل مستقیم با مردم و تشکل‌ها برگزار شود.

وی افزود: آنچه در این جلسه باید به تصویب برسد، باید جامع همه نظرات مدیران فرهنگی استان باشد و البته تعارضی هم دراین‌باره وجود ندارد. بااین‌حال، پیشنهادی که بر برگزاری نمایشگاه به‌صورت یکپارچه در سطح شهر همچون بوستان‌ها دلالت داشت، پیشنهاد خوبی است و به‌موازات آن، می‌توان از محافل قرآنی مسجدی هم حمایت کرد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در واکنش به پیشنهاد برگزاری نمایشگاه متمرکز در نمایشگاه بین‌المللی مشهد گفت: بنیاد پژوهش‌های آستان قدس رضوی هم‌اکنون هم مترصد این است که دو نمایشگاه قرآن کریم در فضای تحت اختیار آستان برگزار کند.

علم‌الهدی بیان کرد: در این شرایط، بهتر است تا همه استعدادها و ظرفیت‌ها متحد شود و به‌موازات نمایشگاه‌های مردمی سطح شهر، نمایشگاه متمرکزی هم برگزار شود تا بتوان این موضوع را یک رویداد شهری تلقی کرد؛ دراین‌باره دانشگاه‌ها هم می‌توانند میدان‌داری کنند و نه‌فقط دانشگاه فردوسی بلکه همه دانشگاه‌های استان به‌صورت یکپارچه، رویدادهای محوری قرآن را برگزار نمایند.

وی بابیان اینکه محافل قرآنی جایگاه متمرکزی در مساجد دارد، خاطرنشان کرد: دراین‌باره، باید با هماهنگی سازمان تبلیغات اسلامی مفسران قرآن کریم به مساجد اعزام شوند تا اگر هم طرح جزء خوانی به تلاوت روزانه یکی دو صفحه محدود شود اما به هر ترتیب، ارائه تفسیر با تلاوت هم‌زمان باشد.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی با تأکید بر ضرورت نقش‌آفرینی مساجد در برگزاری کرسی‌های تلاوت قرآن کریم تصریح کرد: مردم خودشان بانی تکریم قرآن هستند. جلسات و محافلی که به‌صورت محلی و شخصی در مساجد برگزار می‌شود، موضوع خجسته‌ای است اما فراتر از این، باید یکپارچگی مساجد حفظ شود تا این‌طور نباشد که یک مسجد محفل انس مفصلی برگزار کند و مسجد دیگر حتی در پذیرایی هم دچار محدودیت باشد.

وی تأکید کرد: بر همین اساس، باید به محوریت مسجد کرامت، دبیرخانه محافل نور باهدف مدیریت کانون‌های قرآنی مساجد تشکیل شود و محافل قرآنی از حالت مردمی و مسجدی خارج نشود.

عضو مجلس خبرگان رهبری با اشاره به‌ضرورت تخصیص بودجه متناسب فرهنگی به استان اظهار کرد: نمی‌شود در استان امام رضا(ع) با همه اقتضائات و نیازهایی که وجود دارد، بودجه فرهنگی همچنان بلاتکلیف باشد؛ برکت امام هشتم شامل حال ماست و به پشتوانه همین ثروت بی‌نهایت هم بوده که خراسان رضوی همیشه باوجود برخورداری از کمترین بودجه فرهنگی ازجمله فرهنگ‌سازترین استان‌های کشور است اما اگر هم سوء تدبیری قبلاً بوده که بودجه فرهنگی را در محل نامرتبطی خرج کردند، باید این موضوع اصلاح شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.