روایتی از شهید دهه هفتادی| از پاتوق کردن گلزار شهدا تا کتاب‌هایی که جای خوراکی مدرسه را می‌گرفت!

0 20
روایتی از شهید دهه هفتادی| از پاتوق کردن گلزار شهدا تا کتاب‌هایی که جای خوراکی مدرسه را می‌گرفت!

خبرگزاری فارس مازندران ـ  زری طاهری پرکوهی|۲۲ اسفند ماه در تقویم کشورمان با نام روز شهید مزین شده، اغراق نیست اگر به‌جای شهید از کلماتی همچون؛ مظلوم، معصوم، ایثارگر و کلماتی با این مفاهیم استفاده کنیم.

در این روز قصد داریم با مادری صحبت کنیم که جوان زیبا و قدبلند بالای دهه هفتادی خودش را در سال جاری تقدیم انقلاب و نظام کرد و برای این اولین سالی است که نام‌شان به‌عنوان خانواده شهید ثبت و درج شد.

در ادامه گفت‌وگوی ما را با مادر شهید احمد صالحی‌مله، شهیدی که از سربازان گمنام امام زمان (عج) در وزارت اطلاعات، فارغ التحصیل و مسؤول سابق بسیج دانشجویی دانشگله کشاورزی و منابع طبیعی بود و نهم آذر ماه ۱۴۰۱ حین ماموریت تعقیب و‌ گریز و مقابله با یک تیم تروریستی تکفیری که قصد برهم زدن امنیت کشور را داشت در حوالی شهرستان زاهدان به درجه رفیع شهادت نائل آمد، می‌خوانید؛

*فارس: خودتان را معرفی کنید؟

•فاطمه صالحی هستم مادر شهید احمد صالحی‌مله، من و همسرم متولد قائمشهر هستیم، اما اصالتا اهل و ساکن ساری، فرزند اولم دختر، فرزند دومم پسر و فرزند سومم نیز احمد نام داشت که با برادر بزرگترش ۱۶ ماه اختلاف سنی داشت، احمد آقا متولد ۱۷ شهریور ماه سال ۱۳۷۲ بود که در نهم آذر ماه امسال حین ماموریت در سیستان و بلوچستان به شهادت رسید.

دلش با جهاد و شهادت بود

*فارس: درباره فرزند شهیدتان بگویید؟

•صالحی: در زمان شهادت یک سال و نیم از عقد و یک سال از عروسی احمد می‌گذشت، همسرش در زاهدان کنارش بود، او از دوران راهنمایی در مسجد صاحب الزمان (عج) و مسجد شهید عیسایی کوی کارمندان ساری به‌‌عنوان بسیجی فعالیت داشت، سپس در اردوهای جهادی شرکت کرد و پس از آن به عضویت هیات ثارالله ساری درآمد،  علت ورود احمد آقا به این عرصه شاید ادامه مسیر پدرش باشد که در دوران دفاع مقدس حدود ۷۰ ماه در جبهه‌های جنگ و سپس ۶ ماه در لبنان سابقه داشت باشد. او ورزشکار بود، پدرش دوست داشت که در رشته پزشکی ادامه تحصیل دهد اما دلش با جهاد و شهادت بود، برای اینکه حرف پدر را روی زمین نگذارد، در رشته محیط زیست در دانشگاه تهران تحصیل کرد.

توجه به صله رحم

*فارس: از ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی شهید بگویید؟

•صالحی: از نظر من همه شهدا پیام‌رسان هستند، وفای به عهد، خلوص نیت، اهل ریا نبودن، سربه زیر بودن، محبت به اهل بیت (ع)، توجه به صله رحم و فامیل دوستی از جمله ویژگی‌های فرزند شهیدم بود.

بیگانه نبودن با فضای ایثار و شهادت

*فارس: آیا تصور می‌کردید فرزندتان شهید شود؟

•صالحی: خیر ـ  فکرش را نمی‌کردم، اما چون همسرم در دوران دفاع مقدس به مدت بیش از ۷۰ ماه در جبهه حضور داشت و خودم چون در مدرسه شاهد کار می‌کردم با اهداف انقلاب بیگانه نبودیم.

حالا خانواده‌های شهدا را درک می‌کنم‌

*فارس: نظر فرزندتان درباره شهادت چه بود؟

•صالحی: فرزندم همیشه می‌گفت؛ “مامان دعا کن شهید بشم”، دوست نداری مادر شهید باشی؟ می‌گفتم نه این آمادگی را در خودم نمی‌بینم! چرا که در این جایگاه قرار گرفتن برای من زود بود، این جایگاه بلند است و عزت دارد، اما احمد همیشه تاکید داشت که شهید می‌شود و التماس دعا داشت، حالا خانواده‌های شهدا را درک می‌کنم‌.

*فارس: در روز شهید چه توقعی از دیگران دارید؟ 

•صالحی: هیچ توقعی از کسی برای خودم ندارم، اما با توجه به اینکه در یک جنگ تمام عیار ترکیبی و شناختی قرار داریم، از مسؤولان توقع حمایت و رعایت قوانین را دارم، در بحث حجاب قانون داریم قانونی که باید اجرایی شود، اما الان زمانی که به‌عنوان یک مادر شهید در خیابان ظاهر می‌شوم تاسف می‌خورم از اینکه چرا شیعیان ما سر برهنه هستند، می‌گویم خدایا خودت هدایت‌شان کن!

•مشاهد مادری که چادری است کنار دختر بی‌حجابش آزاردهنده است، سوال اینجاست که چرا نمی‌تواند از دخترش بخواهد که حداقل حجاب را رعایت کند؟ سوال دیگر اینکه مسؤولان ما به کجا می‌خواهند بروند، همه شهدای ما حرف‌شان یکی است حجاب، نماز، تدوام خط رهبری و راه شهدا، اما برخی مسؤولان توجهی ندارند.

•سوریه، لبنان و یمن را ببینید! ما در امنیت کامل به سر می‌بریم و این امنیت را مدیون شهدا هستیم، پسر من در حین ماموریت شهید شد، چند روز پیش نیز دو جوان دیگر در زاهدان به شهادت رسیدند و …

خانواده‌ها تربیت را جدی بگیرند

*فارس: راهکارتان برای رفع معضلات در حوزه عفاف و حجاب در جامعه چیست؟ 

•صالحی: ما بانوان محجبه کم نداریم، اگر پای کار بیایند خوب است، حرکات خودجوش هست اما کم است، مدارس به‌جای توجه به سند ۲۰۳۰ سند تحول بنیادین را سرلوحه قرار بدهند تا دانش‌آموزان از پایه آمادگی با حجاب آشنا شوند، خانواده‌ها تربیت را جدی بگیرند، من به دخترم که دهه شصتی است سفارس می‌کنم که پوشش و حجاب را رعایت کن تاکید دارم در محیط خانواده شاهد رعایت اصول و فروع دین باشیم‌، از طرفی باید الگوی درستی به فرزندان‌مان معرفی کنیم، اما متاسفانه برخی بازیکنان و هنرمندان غربی را که حتی در زندگی روزانه خود مشکلات اخلاقی دارند را الگوی خود قرار داده‌اند.

*فارس: نظر شهید احمد صالحی‌مله درباره رعایت حجاب چه بود؟

•صالحی: پسرم در وصیتش درباره حجاب و عفاف تاکید کرد، به خانواده‌های مذهبی هشدار داد که حدود شرعی و محرم و نامحرم در حال کمرنگ شدن است، ایشان وصیت نامه‌اش را در مرداد ماه نوشته بود‌، در مقابل هنجارشکنان حرفش را می‌زد اما اگر می‌دید طرف گوش شنوا ندارد اصراری نمی‌کرد.

•احمد آقا خودسازی خودش را از دوران دبیرستان شروع کرده بود، انس با شهدا داشت، عاشق شهدا بود؛ گلزار شهدای گمنام پاتوقش بود و مطالعه کتب خودسازی و زندگینامه شهدا کار هر روزش؛ اگر بچه‌های مدرسه کیف‌شان را پر از خوراکی می‌کنند ایشان کیفش را پر از کتاب می‌کرد و می‌خواند و مطالب را در ذهنش ملکه می‌کرد، اگر جایی علم نداشت سکوت می‌کرد جایی که آگاهی داشت سخن می‌گفت، من و پسرم کتابخانه مشترک داریم کتاب‌های هم را مطالعه می‌کردیم، بعد از شهادتش در کانال مجازی دست نوشته‌های او را به اشتراک می‌گذارم.

*فارس: خاطره ای از فرزندان بگویید؟

• صالحی: شهید اتاقی که داشت عکس شهدای مختلف را روی دیوار و میز تحریر نصب می‌کرد، جدای از مطالعات و الفت با شهدا حتی برادرزاده و خواهرزاده اش را به مزار شهدا می‌برد؛ برای بچه‌ها هدیه می‌گرفت و با آنها بازی می‌کرد، امسال نوه‍‌هایم پیش دبستانی رفتند دلتنگی عمو را دارند و از دوری‌اش احساس خلا می‌کنند، چند روز پیش نوه‌های دوقلوام می‌گفتند که برای عموجون دل‌مان تنگ شد کمی برایش گریه کردیم و بعد خودمان آروم شدیم، دیگری می‌گوید زنگ تفریح به یاد عمو اشک می‌ریزم و برای معلمم خاطرات عمو را تعریف می‌کنم.

*کلام آخر؟

•فارس: فقط اینکه راه شهدا را بیاموزیم همه شهدا حرف‌ها و راه‌شان یکی است، دشمن روی زن‌ها و خانواده زوم کرده است، ان شالله خانم‌ها برخلاف نقشه دشمن رفتار کرده و بنیان خانواده را مستحکم کنند.

•و اینکه من هر روز به آرامگاه پسرم می‌روم جدای از اینکه عکسش جلوی چشمم است با او صحبت می‌کنم برای او و همه درگذشتگان قرآن و زیارت عاشورا می‌خوانم…

* در ادامه وصیت نامه شهید را می‌خوانید؛

•بسم رب الشهداء و الصدیقین؛ وصیت من این است که تابع شرع مقدس اسلام و مذهب تشیع باشید. مطیع و گوش به فرمان و فدایی امام خامنه‌ای عزیز باشید. ادامه دهنده راه شهدا باشید و با تمام توان از حکومت جمهوری اسلامی دفاع کنید نگذارید خون شهیدان پایمال شود.

••توصیه‌ای به خواهران عزیز: توصیه می‌کنم به خواهران که حجاب به همراه عفاف و حیاء را رعایت کنید. خواهران و برادران حدود شرعی محرم و نامحرم را که در قشر مذهبی کمرنگ شده رعایت کنید.

به هیچ وجه از کسانی که با نظام و رهبری دشمنی داشته باشند را حلال نخواهم کرد.

•••توصیه ای به مسؤولان: فردا باید پاسخگوی اعمالتان باشید. باید جهادی کار کنید مسؤول یعنی کسی که از او سوال خواهد شد. برای رضای خدا و با اخلاص برای تعالی انقلاب اسلامی کار کنید از مسؤولیت خود سوء استفاده نکنید حتی کم کاری شما در مسؤولیت هم خیانت است چه رسد به رانت و رابطه بازی و…

••••باید پاسخگوی خون شهیدان باشید از مسؤولانی که جهادی کار نکنند به هیچ وجه نمی‍گذرم. ایها الناس به خدایتان دنیایی هست؛ در همه حال خدا را در نظر بگیرید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.