روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در خصوص قبوض گاز توضیحاتی ارائه داد

0 4

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، روابط عمومی شرکت ملی گاز ایران در پی انتشار اخباری در خبرگزاری خانه ملت باعنوان «اعمال تخفیف در قبوض گاز توسط وزارت نفت با دستور رئیس جمهور تناقض دارد» و همچنین خبری با عنوان «حسنوند: دولت در رابطه با قبوض گاز به تکلیف قانونی و مصوبه مجلس عمل نکرده است» جوابیه‌ای را به شرح ذیل در اختیار این خبرگزاری قرار داد.

متن جوابیه به شرح است:

باسلام؛

احتراماً، عطف به درج خبری با عنوان” اعمال تخفیف در قبوض گاز توسط وزارت نفت با دستور رئیس جمهور تناقض دارد ” در مورخ ۲۱/۱۲/۱۴۰۱ ‌در آن خبرگزاری محترم‌، ‌توضیحات این شرکت جهت تنویر افکار عمومی ارسال می شود.

«اعمال تخفیف ۷۰ درصدی قبوض گاز توسط شرکت ملی گاز ایران مطابق تکالیف قانونی بوده است»

به استحضار می‌رساند در بسیاری از کشورهای مصرف‌کننده گاز طبیعی، ضمن وجود پیک تقاضای بخش خانگی و تجاری در روزهای سرد سال، تامین انرژی از طریق گزینه پرهزینه سرمایه‌گذاری در افزایش  تولید به منظور نوسان‌گیری مصارف در روزهای سرد صورت نمی‌گیرد، بلکه با توجه به امکان قیمت‌گذاری انعطاف‌پذیر بر حسب شرایط پیک و غیرپیک تقاضا، مدیریت مصرف در ماه‌های سرد و اوج تقاضا عمدتا از طریق وضع قیمت‌های بالاتر گاز طبیعی (قیمت‌های بالاتر انرژی) اعمال می‌شود چراکه نظام تعرفه‌گذاری در دنیا به این صورت است که وظیفه دولت، تأمین یارانه انرژی برای مشترکین با مصرف عادی است، اما برای پرمصرف‌ها این اجبار وجود ندارد.

از این رو و در راستای ایجاد عدالت اجتماعی و توزیع عادلانه این انرژی پاک، بر اساس بند “م” تبصره (۱) و بند “ک” تبصره(۱۵) قانون بودجه سال ۱۴۰۱ و به استناد مصوبه شماره ۱۷۱۲۰۹/ت۵۹۹۰۷هـ مورخ ۱۶/۹/۱۴۰۱ هیئت محترم وزیران تعرفه گاز طبیعی دوره سرد در بخش خانگی از ۱۶ آذر ماه سال ۱۴۰۱ صرفاٌ در پله های ۴ تا ۱۲ (پرمصرف و بد مصرف)افزایش یافت که براساس مصوبه شماره ۲۱۱۸۳۷/ت۳۰۹۱۹هـ مورخ ۱۶/۱۱/۱۴۰۱ هیات محترم وزیران، به علت کاهش شدید دمای هوای کشور و گستردگی و ماندگاری آن در فصل سرد سال ۱۴۰۱ و با هدف کاهش هزینه های مربوط به مصارف گاز طبیعی خانوارها که به دلیل عدم آمادگی لازم آن‌ها درخصوص کنترل مصارف گاز متناسب با الگوی بهینه مصرف بوده است، صرفاً تا پایان سال ۱۴۰۱ میزان افزایش تعرفه‌های جدید نسبت به تعرفه‌های قبلی در هر پله ۷۰ درصد تخفیف خواهد داشت و تعرفه‌ها از ابتدای سال ۱۴۰۲بدون تخفیف محاسبه خواهد شد.

لذا در مصوبه ابلاغی دولت نیز به صراحت بر اعمال تخفیف ۷۰ درصدی نسبت به رشد تعرفه‌های اتفاق افتاده در هر پله اشاره شده است و شرکت ملی گاز ایران مطابق مصوبه مذکور عمل کرده است.

بر همین اساس از تاریخ ۱۶/۰۹/۱۴۰۱ تا پایان سال جاری رشد تعرفه‌های مندرج در جدول دوره سرد سال خانگی نسبت به تعرفه‌های قبل از مصوبه به میزان ۷۰ درصد کاهش یافته است. این کاهش گاز بها برای اقلیم‌های ۱ تا ۵ به ترتیب تا سقف ۱۳۰۰، ۱۲۵۰، ۱۲۰۰، ۱۰۰۰ و ۸۰۰ متر مکعب در ماه به ازای هر واحد خانگی قابل اعمال خواهد بود.

لازم به ذکر است بر اساس مصوبه دولت، تخفیف‌های اعلامی صرفاَ تا پایان سال ۱۴۰۱ در صورتحساب‌های گاز طبیعی اعمال خواهد شد و ملاک محاسبه گاز بهای مشترکین از ابتدای سال ۱۴۰۲، تعرفه های بدون تخفیف خواهد بود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.