اقدامات افراطی اکبر‌پونزی‌های دهه ۶۰ و ایده‌پردازی تفریطی تئوریسین‌های ابتذال دهه ۷۰ به فرهنگ انقلاب ضربه زد/ ضرورت عبور از حالت اجتماعی فعلی حجاب با کمترین هزینه

0 17

علی خضریان در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره مسائل و معضلات کنونی حجاب که معلول متغیرهای اجتماعی متعددی است، گفت: نمی‌توان شیوع بی‌حجابی در بخشی از جامعه را تنها به یک یا دو عامل خاص نسبت داد و برخوردی سطحی و عوامانه با این فرایند پیچیده اجتماعی کرد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی بر همین اساس تصریح کرد: در شرایط کنونی لازم است ریشه‌ها و سرچشمه‌های شکل‌گیری این پدیده اجتماعی را یافته و درباره هر یک و رابطه آن با دیگر عوامل و نقش و وزن آنها تأمل دقیقی برای سیاست‌گذاری‌ها صورت داد.

وی افزود: حجاب موضوعی است که اگر از همان ابتدای ظهور این پدیده نابهنجار اجتماعی و در شرایط شدت و فراگیری پایین‌تر اگر مسئولانه و عالمانه در باره آن تأمل، تصمیم‌سازی و اقدام می‌شد، هرگز شاهد شدت یافتن روزافزون آن و تبدیل شدن به معضلی اجتماعی نبودیم و در موقعیت فعلی قرار نمی‌گرفتیم.

خضریان در ادامه با بیان اینکه متأسفانه از همان سال‌های آغازین انقلاب، شاهد رفتارهایی برای دفاع از حجاب و مقابله با بدحجابی در جامعه بوده‌ایم که با جهت‌گیری اجتماعی گفتمان انقلاب اسلامی، فاصله بسیار زیادی داشت، اظهار کرد: جریانی که امروز نیز به غلط پرچمدار وادادگی در همه شئون سیاسی و فرهنگی است، آن زمان نیز با اقدامات افراطی برآمده از هیجانات و بر خلاف عقلانیت انقلابی، روش‌های سخت و گزنده‌ای را در مواجهه با این پدیده در پیش گرفت و صورت ناروایی از نهی‌ از منکر و حجاب را ساخت و پرداخت. اقداماتی که امثال اکبر پونزی‌ها با رفتارهای ناموجه و غیراخلاقی خود در دهه ۶۰ رقم زدند، موجب هراس‌افکنی در جامعه و احساس بیگانگی با آرمان‌های فرهنگی انقلاب در بخشی از جامعه شد.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ادامه داد: پس از آن نیز همین جریان در دهه ۷۰ از سوی دیگر بوم افتاد و با ایده تساهل و تسامح، رها شدگی فرهنگی و ابتذال را تئوریزه و اجرا کرد و در حقیقت منطق فرهنگی ناثواب دیگری را در مقابل گفتمان انقلاب اسلامی در پیش گرفت و به بدنه اجتماعی معتقد به گفتمان انقلاب و خط فرهنگی اصیل آن، ضربه زد.

وی در ادامه با بیان اینکه ممکن است برخی نسبت به آنچه بیان شد، از باب اینکه این مسائل مربوط به تاریخ است، خرده بگیرند، یادآور شد: اما این مطالب تنها یک روایت تاریخی که پشت سر نهاده‌ شده نیست، بلکه تاریخی است که آثار آن در متن امروز جامعه جاری و ساری است لذا نمی‌توان شرایط اکنون را بدون تحلیل درست از گذشته شناخت.

خضریان اضافه کرد: البته باید تصریح شود ضمن اینکه بی‌حجابی عده‌ای در محیط اجتماعی معلول علت‌های متعدد و دارای ریشه‌های مختلفی است و لازم است به‌جای معلول‌ها با علّت‌ها برخورد شود و به اصلاح‌های اساسی روآورد، این موضوع به معنای آن نیست که اقدام حاکمیت در مواجهه با خود پدیده بی‌حجابی را با این استدلال و با هدف رفع متغیرهای متعدد متوقف کنیم و به این ترتیب، محیط اجتماعی را عملاً با بی‌برنامگی دچار تعلیق کنیم.

عضو مجمع نمایندگان استان تهران در ادامه با اشاره به اینکه اگر بخواهیم موضوع مواجهه با بی‌حجابی عده‌ای در جامعه را به موضوعاتی چون رفع مسائل اقتصادی و فرهنگی همچون ازدواج، اشتغال و تربیت جنسی مشروط کنیم و این‌طور استدلال شود که با سامان‌یافتن این امور، وضع حجاب نیز به خودی خود اصلاح خواهد شد، در حقیقت یک مسأله را به مسأله‌های متعددی مرتبط کردیم، گفت: این در حالی است که باید هم به مسأله بی‌حجابی در جای خودش پرداخته شود و هم رفع دیگر مسائل در دست برنامه‌ریزی و اقدام قرار گیرد چرا که چنین تعلیقی، معنایی جز توقف نخواهد داشت و وضعیت اجتماعی را بدتر و پیچیده‌تر خواهد کرد.

وی در ادامه با بیان اینکه معتقدم بر اساس منطق معقول، مجلس، دولت و دستگاه قضایی باید در عین مواجهه‌ درست با ریشه‌ها، در این سطح نیز فعال باشند، تأکید کرد: این منطق معقول در دیگر امور هم پذیرفته شده است. برای مثال هیچ فرد و جامعه‌ای این استدلال را نمی‌پذیرد که چون هنوز فقر و بیکاری در جامعه وجود دارد و چون فقر در دزدی و ضعف دیانت و طمع ریشه دارد، پس باید به جای برخورد با دزدها، با این سرچشمه‌ها برخورد و دزد را در جامعه رها کرد.

خضریان در ادامه تصریح کرد: ضمن اینکه هیچ فرد منصفی این ادعا را تایید نمی‌کند که گفتمان انقلاب اسلامی دیگر مسائل جامعه را به فراموشی سپرده و تنها به حجاب می‌پردازد و تنها تحقق آن را مطالبه می‌کند اما باید تأکید شود که با تقلیل این موضوع و حذف آن هم به طور کلی مخالف است و این مهم را در کنار موضوعات مهم و متعدد دیگر در حال پیگیری است.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در ادامه با بیان اینکه در طول سال‌های گذشته نیروهای مؤمن و انقلابی در هر جایی که امکان مطالبه و یا اقدام داشتند، مسأله‌های متنوعی را در دستور کار خویش قرار دادند، گفت: آنها گام‌های مهمی برداشتند که حجاب فقط یکی از این موضوعات بود و حتی در صدر موضوعات نیز نبوده است از این رو پرداختن به مسأله حجاب، امروز به هیچ وجه به معنای به حاشیه راندن و سانسور دیگر موضوعات و مطالبات اجتماعی نیست.

وی در ادامه افزود: مجلس ضمن اینکه خود را مکلف به پرداختن به این مسأله و رفع معضلات پیش آمده و نظارت از دستگاه‌ها برای اجرای صحیح قانون حجاب و عفاف و در صورت لزوم تقویت و اصلاح قوانین مرتبط با این موضوع می‌داند، و در همین خصوص نیز پرونده‌ای در کمیسیون اصل نودم قانون اساسی در حال رسیدگی به ترک فعل دستگاه‌ها و مطالبه اجرای قانون است، نسبت به رفع دیگر مسایل جامعه نیز خود را مسئول می‌داند و موضوعات دیگر را از فهرست دغدغه‌های خویش خارج نکرده است.

خضریان ادامه داد: برخلاف تصور القا شده جریان همسو با غرب در محیط رسانه‌ای، فرهنگ به‌طور کلی و حجاب به‌طور خاص، هیچ‌گاه صدرنشین دغدغه‌های دولت‌ها و مجالس نبوده و در دوره یازدهم نیز همواره مسأله‌های اقتصادی، در کانون جهت‌گیری‌ها قرار داشته‌اند و با توجه به فراگیری مشکلات جامعه همچنان نیز اقتصاد از اولویت بالاتری برخوردار است.

نماینده مردم تهران در مجلس ادامه داد: بنده از همان هفته اولی که برخی به بهانه درگذشت قابل تأسف یکی از بانوان تلاش کردند با هوچی‌گری رسانه‌ای زمینه‌سازی عقب نشینی حاکمیت از اجرای حکم الهی را تئوریزه کنند، در یک برنامه تلویزیونی و مناظره با یکی از چهره‌های سیاسی تاکید کردم که بر فرض اینکه بخشی از جامعه در موضوع حجاب قائل به اجرای شرع نیستند، حاکمیت نمی‌تواند از شرع عقب‌نشینی کند و چون بخشی از مردم این ارزش دینی جامعه را نمی‌پذیرند و یا آن را نمی‌پسندند، پس باید از آن چشم پوشید و حکم الهی را نادیده انگاشت.

وی افزود: خدای متعال که ارزش‌های دینی را تشریع کرده، چنین اجازه‌ای و امکانی به حاکمیت اسلامی نداده است از این رو، دست کشیدن از احکام و ارزش‌های الهی با این توجیه که مردم با آن همراه نیستند، یک سیاست مشروع نیست بلکه باید تلاش شود ضمن اجرای احکام الهی، آن بخش از جامعه را با ابزار تبلیغات و انجام کار فرهنگی با آن ارزش‌ الهی، تا آنجا که امکان دارد همراه و موافق کرد.

خضریان افزود: متأسفانه برخی به محض اینکه در مواجهه با چنین فضایی قرار می‌گیرند، به دلایل مختلف به جای اقناع و روشنگری و تغییر ذهنیت‌ها به نفع دین، عقب‌نشینی و انفعال را در دستور قرار می‌دهند و بخش گسترده‌ای از جامعه که بر موضوع حجاب و عفاف اجتماعی تأکید دارند را نادیده می‌گیرند و به بهانه واهی عدم دوقطبی سازی از حجاب اختیاری دفاع می‌کنند که نه تنها فاقد منطق و عقلانیت حکمرانی دینی است، بلکه مشخص نیست انتهای آن به کجا می‌انجامد.

سخنگوی کمیسیون اصل نودم قانون اساسی مجلس شورای اسلامی در پایان با بیان اینکه معتقدم جریان انقلاب باید با تجدیدنظر در سازوکارها و رویه‌های فرهنگی جامعه و بدون عقب‌نشینی از مسأله حجاب، به دنبال راه‌های نو و خلاقانه برای مواجهه صحیح باشد و با شناخت و اقدام از مسیر راه‌های میان‌بر و کم‌هزینه، نسبت به موضوع  ورود کند، خاطرنشان کرد: ضمن اینکه با درک صحیح از وضعیت اجتماعی لازم است اقدامات همراه با صبوری و عقلانیت صورت پذیرد تا از این حالت اجتماعی که برای هر فرد مؤمنی ناخوشایند است، با کمترین هزینه عبور کنیم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.