اولین کتابچه بودجه تاریخی مصوب مجلس شورای ملی در نمایشگاه کتاب رونمایی شد

0 30

به گزارش خبرگزاری خانه ملت  از روابط عمومی و امور بین‌الملل کتابخانه،‌ موزه و مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی، نشست رونمایی از «کتابچهٔ نخستین بودجه حقوق و مستمریات مجلس شورای ملی» برگزار شد.

این اثر نخستین سند بودجه ای تقدیمی از سوی دولت به مجلس شورای ملی در سال ۱۲۸۶ خورشیدی است که اصل آن به صورت نسخه چاپ سنگی در گنجینه مخطوطات کتابخانه مجلس شورای اسلامی نگهداری می شود. این اثر اکنون به کوشش اسدالله عبدلی آشتیانی منتشر شده. استفاده از خط سیاق در تدوین و تنظیم بودجه مملکتی، از ویژگی های بارز این اثر است.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت؛ این اثر در ۴۰۰ صفحه و در قطع رحلی به چاپ رسیده، این کتاب از اصل اثر که با خط سیاق بوده بازخوانی شده است.از ویژگی‌های سند مهم حقوق و مستمریات آن است که پس از تشکیل اولین دوره مجلس شورای ملی و تصویب قانون اساسی در دی‌ماه ۱۲۸۵ خورشیدی، اولین برنامه و مهمترین مسئله‌ای که کانون توجه نمایندگان قرار داشت، برنامه اصلاح مالیه بود.

 

اصلاح تقویت عایدات دولت و صرفه جویی در مخارج و حذف هزینه‌های اضافی دولتی و درباری و اصلاح نظام پرداخت حقوقات، از مهمترین دغدغه‌های نمایندگان مجلس اوّل و کمیسیون مالیه در مجلس بود. بر همین اساس، این کتابچه «اولین سند بودجه رسمی دولت»بود که در سال ۱۲۸۶ خورشیدی به تصویب نمایندگان رسید.

از دیگر ویژگی‌های کتابچه، این است که به خط سیاق تدوین و تنظیم شده است. همان‌طور که ذکر گردید، بودجه مجلس دوم به‌سال آیت ایل ۱۲۸۹ خورشیدی مشهور به بودجه صنیع‌الدّوله به اعداد ریاضی و جدول‌کشی و تنظیم یافته و براساس بودجه‌های کشورهای اروپایی تنظیم گردیده است. این کتابچه فاقد تاریخ است و سال ترکی ـ مغولی قوی‌ئیل(گوسفند)۱۳۲۵ قمری برابر است با سال ۱۲۸۶ خورشیدی (۱۹۰۷میلادی) و با توجه به مشروح مذاکرات مجلس اوّل و دوم که در آن از بودجه قوی‌ئیل به کرات یاد شده، و مشروح مذاکرات که در همین تاریخ درباره تعدیل حقوق صورت گرفته، شکی نیست که تاریخ قوی‌ئیل همان ۱۲۸۶ است. در واقع این کتابچه بودجه را باید اولین بودجه تاریخی مصوب مجلس شورای ملی به خط سیاق دانست، و البته آخرین آن هم به خط سیاق در تاریخ پارلمان ایران است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.