افغانستان نباید در تامین حق‌آبه هیرمند کوتاهی کند

0 28

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، مرتضی محمودوند رئیس کمیته دیپلماسی آب کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظارت میدانی که هیات اعزامی کمیسیون از چاه نیمه های ۱، ۲،۳ و۴ زابل و بررسی آخرین وضعیت آب شرب حوزه سیستان و شهر زاهدان، گفت: بحران آب در کل کشور موضوع حائز اهمیتی است، این موضوع به طور ویژه در استان سیستان و ‌بلوچستان مشهود است، مردم این سرزمین سالهاست که از این ‌موضوع رنج می برند.

وی با اشاره به سفر اخیر رئیس جمهور کشورمان به این استان و موضع جدی ایشان درباره تامین حق‌آبه هیرمند، افزود: مواضع اخیر هیات دولت بر کمبود آب در این منطقه صحه می گذارد. کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس نیز با توجه به اهمیت موضوع امنیت آب، اقداماتی را در دستور قرار داده و امروز نیز هیاتی از منطقه نظارت میدانی انجام داد.

عضو‌کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: کشور همسایه و ‌‌دوست افغانستان باید نسبت به تامین حق‌آبه هیرمند اقدام کند و نباید هیچ کوتاهی در این زمینه داشته باشد.

محمودوند همچنین تاکید کرد: دستگاه های آب شیرین کن نیز باید در این استان مستقر شود، همچنین باید توجه داشت که چاه های سطحی به طور موقت می توانند مشکل مردم را رفع کنند، بنابراین حفر چاه های ژرف باید مورد توجه مسئولان ملی و استانی قرار گیرد و در این زمینه سرمایه گذاری صورت بگیرد.

رییس کمیته دیپلماسی آب کمیسیون امنیت ملی مجلس یازدهم در ادامه اظهار کرد: انتقال آب از دریای عمان نیز در دستور کار است و باید مورد توجه جدی تر قرار گیرد تا مسئله بحرانی آب به طور کامل حل شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.