پاکستان و افغانستان حق همسایگی را رعایت کنند/ لزوم تامین امنیت مرزها و ‌حق‌آبه هیرمند

0 35

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، شهریار حیدری رییس کمیته مرز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به نظارت میدانی هیات اعزامی کمیسیون از مرزهای این استان، گفت: دو کشور ایران و ‌پاکستان در مورد مرزهای مشترک دغدغه هایی دارند اما امروز تنها جمهوری اسلامی ایران نسبت به تامین امنیت در این مرزها فعال بوده و‌‌اقداماتی را انجام داده است.

عضو ‌کمیسیون امنیت ملی و‌ سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مجلس و ‌دستگاه دیپلماسی کشورمان بارها اعلام کرده اند و بازهم تاکید می کنیم که اگر پاکستان در تامین امنیت مرزها توانایی ندارد، جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تا در عمق مناسبی از خاک‌ پاکستان امنیت ایجاد کند البته این ‌موضوع مشروط به درخواست پاکستان است.

وی در ادامه اظهار کرد: پاکستان باید حق همسایگی را رعایت کند، زیرا تنش های مرزی که متاثر از برخی جریانات و با کمک تجهیزات سرویس های بیگانه رخ می دهد، به روابط ایران ‌و پاکستان خدشه وارد می کند.

حیدری با اشاره به نتیجه ارزیابی بررسی های میدانی، افزود: خوشبختانه مرزبانی جمهوری اسلامی ایران از نیروهای شجاع و‌ مقتدر برخوردار است و دستگاه های همکاری اطلاعاتی، ارتش و ‌سپاه جمهوری اسلامی ایران ‌هم در مرزها اقدامات شایسته ای را انجام داده است.

حیدری در ادامه به پدیده دیگر سیستان و ‌بلوچستان یعنی کم آبی اشاره کرد ‌گفت: آب شرب ۵ شهرستان از حفر چاه نیمه های۱، ۲، ۳ و ۴ تامین می شود که ‌ما در این سفر از آنها بازدید کردیم. پیش از این هم کمیسیون امنیت دو ماه پیش نشستی را با حضور همه دستگاه ها اعم از وزارتخانه های نیرو و‌ جهاد کشاورزی  و امور خارجه و همچنین نمایندگان استان سیستان و ‌بلوچستان برگزار و در سه حوزه ورود کرد.

وی افزود: اجرای پروتکل ها و‌معاهده هیرمند که در سال ۱۳۵۱ بین ایران و افغانستان در کابل منعقد شده باید اجرا شود، و نظام بین الملل بر پایه همین معاهدات بنا شده لذا آب هیرمند هیچ زمانی نباید بر روی کشور ما بسته شود، متاسفانه مدتی است که آب قطع شده و ‌چاه نیمه ها که آب شرب منطقه را تامین می کنند، دچار تنش آبی شدند.

حیدری تاکید کرد: وزارت امور خارجه نیز باید این موضوع را مجدانه پیگیری کند البته ما انتظار داریم که کشور مسلمان و همسایه افغانستان، حق همسایگی را رعایت کند. ایران دوست و همسایه افغانستان است و امنیت افغانستان برای ما اهمیت دارد لذا بهتر است که هیات حاکمه سرپرستی افغانستان از معاهده مذکور پیروی کنند چرا که در طول تاریخ آب هیرمند جاری بوده و امیدواریم مشکل حل شود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.