توسعه روابط تهران و قاهره مانع نفوذ رژیم صهیونیستی در کشورهای اسلامی است/ ضرورت بازگشایی سفارتخانه‌ها

0 6

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در رابطه با اظهارات وزیر امور خارجه کشورمان مبنی بر اهمیت توسعه روابط تهران و قاهره، گفت: ایران و مصر دو کشور مهم اسلامی در منطقه غرب آسیا و شمال آفریقا محسوب می شوند؛ در واقع اگر به گذشته جهان عرب نگاهی کوتاه داشته باشیم، متوجه خواهیم شد که مصری ها طی دهه های طولانی بر تحولات مشترک میان این کشورها تاثیر جدی داشته اند.

نماینده مردم تربت‌جام و تایباد و باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:  هر چند متاسفانه مصری ها پس از سازش با رژیم صهیونیستی جایگاه خودشان در میان کشورهای عربی را از دست دادند و با توجه به تغییرات داخلی و منطقه ای، در شرایط خاصی قرار گرفتند.

وی با اشاره به اینکه امروزه کشورهای عربی رویکرد توازن بخشی در سیاست خارجی خودشان را محور فعالیت هایشان قرار داده اند و بر این اساس شاهد بهبود روابط عربستان با چین، ایران و غیره هستیم، ادامه داد: همچنین دیگر کشورهای عربی نیز در تلاش هستند سطح روابط خودشان در حوزه های دیپلماتیک، سیاسی، اقتصادی، تجاری و غیره با تهران را بهبود ببخشند و در این راستا قاهره نیز از این قاعده مستثنی نیست.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم ضمن ابراز امیدواری برای بازگشایی مجدد سفارتخانه های دو کشور و تقویت فعالیت های دیپلماتیک میان ایران و مصر، افزود: قطعا این مهم به ایجاد امنیت پایدار، رفع تنش ها و کاهش نفوذ بیگانگان در کشورهای اسلامی کمک شایانی کند.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به اینکه برای بهبود روابط با مصر دو مرحله تلاش هایی از سوی کشورمان صورت گرفت که ابتدا مربوط به دهه ۱۳۷۰ است اما بنا به دلایلی منجر به نتیجه مطلوب نشد،  تصریح کرد: در این میان در دهه ۱۳۸۰ نیز اقداماتی صورت گرفت اما با توجه به حمله اسرائیل به غزه و حوادث رخ داده میان رژیم صهیونیستی و جهان عرب، بهبود روابط میان ایران و مصر میسر نشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه برقراری روابط مستحکم میان جمهوری اسلامی ایران و کشورهای اسلامی یکی از اولویت های سیاست خارجی تهران بوده است، خاطرنشان کرد: این مهم در حالیست که اکنون با توجه به بازگشایی سفارتخانه های ایران و عربستان، تلاش تهران و قاهره برای بهبود روابط، نتیجه بخش خواهد بود./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.