اخذ مالیات واقعی مشاغل خاص با تمرکز بر سامانه مودیان و اطلاعات حساب صاحبان این مشاغل

0 15

محمد صالح جوکار در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، درباره تاثیر سامانه مودیان مالیاتی بر هوشمند کردن فرایند اخذ مالیات‌ها گفت:  متاسفانه در حال حاضر در کشور ما برخی از افراد هستند که برای حقوق حداقلی خود مالیات می پردازند ولی عده زیاد دیگری هستند که درآمدهای کلان و عایدی زیادی در اختیار دارند ولی مالیاتی پرداخت نمی کند که این مسئله ای کاملا ناعادلانه محسوب می شود.

جوکار در ادامه بیان کرد: راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی به نفع جامعه و دهک‌های پایین است و اخذ مالیات در این سامانه باعث ایجاد تعادل بین دهک های پایین و دهک های بالای جامعه می شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: این شیوه دریافت مالیات ها در حوزه عدالت اجتماعی و عدالت اقتصادی نیز تاثیر گذار است و همچنین تقویت کننده اقتصاد کشور و به جریان افتادن منابعی است که در حال حاضر به عنوان سرمایه در گردش یا سرمایه ثابت سرمایه گذاری شناخته می شوند و در حوزه رشد اقتصادی تاثیر مطلوبی دارد.

این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: هدف راه اندازی سامانه مودیان مالیاتی، هوشمند کردن فرآیند اخذ مالیات ها است که از تمام دارایی ها و درآمد مردم به میزان منطقی مالیات اخذ شود و این فرایند عادلانه شود. مالیات ها می تواند منجر به کاهش شود زیرا به افزایش درآمدهای پایدار دولت می‌انجامد.

رئیس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها مجلس با اشاره به فرار مالیاتی مشاغل خاص در کشور افزود: برخی از مشاغل خاص اعم از طلافروشان جز مشاغلی هستند که درآمدهای بالایی دارند ولی مالیات اندکی می پردازند. سازمان امور مالیاتی برای ساماندهی مالیات این مشاغل خاص باید با استفاده از داده‌های مربوط به سامانه مودیان مالیاتی و پایانه های فروشگاهی و با استفاده از دستگاه های پوز، اطلاعات حساب این افراد را استخراج و بر این اساس اقدام به اخذ مالیات از آنها کند.

جوکار ادامه داد: در این شیوه دیگر نیازی به ممیزان مالیاتی  و به عبارتی عوامل انسانی نیز وجود ندارد و با استفاده از سامانه مودیان مالیاتی این اطلاعات هوشمند و به عبارتی فرآیند اخذ مالیات ها عادلانه می شود. غالباً در کشورهای پیشرفته دنیا مالیات بر درآمد همیشه وجود داشته است، البته به شکلی که اخذ این مالیات ها بر روی اقتصاد جامعه تاثیر مثبتی داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: نکته مهم دیگر اخذ مالیات از عایدی مردم است. مالیات بر عایدی سرمایه که در اختیار اشخاص است اگر محبوس بشود منابعی برای تولید یا اقتصاد محسوب نخواهد شد و بیشتر به سمت بازار های کاذب پیش می رود و مشکلاتی برای ما ایجاد خواهد کرد بنابراین مالیات بر عایدی سرمایه نیز می تواند تاثیر مثبتی بر رشد تولید و اشتغال داشته باشد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.