تسهیل شرایط احراز هویت و رأی‌گیری در انتخابات دوازدهمین دوره مجلس

0 54

ابوالفضل ابوترابی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به مزیت های اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس، گفت: با همت نمایندگان، ۶۳ ماده از قانون انتخابات مجلس اصلاح شد که به نوعی اصلاح اساسی انجام گرفت. پیش ثبت نام یکی از موضوعات مهم بود که در این اصلحات محقق شد؛ شورای نگهبان در گذشته زمان محدودی برای بررسی صلاحیت ها داشت و می بایست طی ۲۰ روز شرایط همه داوطلبان را بررسی می کرد اما این اقدام موجب شد فرصت بررسی مناسب ایجاد شود.

نماینده مردم نجف آباد، تیران و کرون در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: همچنین فرصت شش۶ماهه به دستگاه های نظارتی، شورای نگهبان و هیات اجرایی داده شده تا مدارک شکلی مانند مدرک تحصیلی، نظام وظیفه، سن و غیره را از مراجع مرتبط استعلام کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم افزود: در این میان با توجه به نکات یاد شده، موضوع عدم احراز نیز پیش بینی شده است؛ به عبارتی ممکن است فردی که ثبت نام کرده انسان خوبی بوده اما نتوانسته موارد خواسته شده را احراز کند. بنابراین در دوره های بعدی نیز می تواند خودش را احراز کند زیرا قبلا افرادی که احراز نمی شدند به عنوان رد صلاحیت اعلام می شدند، در واقع تنها دو مولفه عدم صلاحیت یا تایید صلاحیت وجود داشت که اصلاح کردیم.

عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در جریان اصلاحات قانون انتخابات مجلس؛ برای رأی دادن نیز احراز هویت الکترونیکی پیش بینی شده که این رأی گیری را تسهیل و آسان می کند و بر این اساس افرادی که کارت ملی یا شناسنامه ندارند، به راحتی می توانند در پای صندوق های رای حاضر شوند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.