راستینه: تبادل هیات های پارلمانی افق های جدیدی برای تعمیق روابط دوجانبه باز می‌کند

0 25

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، اعضای گروه دوستی پارلمانی جمهوری اسلامی ایران با اروگوئه به سرپرستی احمد راستینه نایب رئیس گروه به همراه حجت الاسلام و المسلمین پژمانفر، سید حمیدرضا کاظمی، همایون سامه یح نجف آبادی و فاطمه مقصودی با رئیس و اعضای گروه دوستی پارلمانی اروگوئه با ایران در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در مونته ویدئو دیدار صمیمانه ای برگزار کردند.

در ابتدا، احمد راستینه با اشاره به اهمیت گفت‌وگو و تبادل نظر میان نمایندگان دو مجلس در شناخت و درک متقابل از ظرفیت های یکدیگر به منظور تسهیل و تسریع همکاری های فی مابین گفت: در سال گذشته نیز نشست مجازی خوبی با اعضای گروه دوستی پارلمانی داشتیم که مباحث مفیدی درمورد همکاری های پارلمانی صورت گرفت و در آن نشست بر توسعه همکاری‌های پارلمانی و تقویت روابط دوجانبه تاکید شد.

وی در ادامه با اشاره به حضور گروه دوستی پارلمانی ایران در کشور اروگوئه ادامه داد: این نشان از جدیدت طرف ایرانی برای توسعه روابط با طرف اروگوئه است و اطمینان دارم که با گفت‌وگو و تبادل هیات های پارلمانی، سیاسی و اقتصادی افق های جدیدی برای تعمیق روابط دوجانبه گشوده می‌شود.

در ادامه نشست، فاطمه مقصودی، دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی ایران با اروگوئه ضمن اشاره به مقام و منزلت ویژه زن و خانواده در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: زن در نگاه جمهوری اسلامی ایران شخصیتی عزیز و مقدس بوده که دارای ارزش و شرافت انسانی است.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی ضمن بیان نگاه ارزشی جمهوری اسلامی ایران به دختران و زنان افزود: ما زنان در جامعه اسلامی در همه عرصه های اجتماعی، سیاسی، اقتصادی، ورزشی و فرهنگی حضور مستمر و فعال داریم و همچنین به عنوان بخش مهمی از جامعه، در تمامی تصمیمات و سیاست های کلان نظام حاضر هستیم.

مقصودی: زن در ایران در تمامی سطوح تصمیم گیری کشور ایفای نقش می کند

وی در ادامه با اشاره به رشادت دختران و زنان ایرانی در پیروزی انقلاب اسلامی در سال ۵۷ و سهم آنان در ۸ سال دفاع مقدس گفت: برخلاف تبلیغات و سو گیری برخی کشورهای غربی و خارجی که بر علیه جمهوری اسلامی مطرح می کنند، زن در ایران می تواند در کنار مدیریت خانه داری دوش به دوش مرد علم کسب کند، شاغل شود، نماینده، پزشک ، معلم و… شود و در تمامی سطوح تصمیم گیری کشور ایفای نقش کند. برهمین اساس تمامی تبلیغات رسانه های معاند و غربی در مورد عدم آزادی و نقض حقوق زنان در جامعه ایران کذب محض و غرض ورزی است.

مقصودی در ادامه افزود: انقلاب اسلامی با الهام از آموزه های دینی و مذهبی نقش بی بدیلی را برای حضور پررنگ اجتماعی بانوان ایرانی در مدیریت کشور تعریف کرده است. این مدیریت همراه با حفظ عفت و پاکدامنی جلوه گر شده و در حقیقت این تصویر واقعی از یک زن ایرانی اسلامی است.

این نماینده مردم در مجلس در ادامه عنوان کرد: امروز به برکت خون شهدا و درایت رهبر دانشمند انقلاب اسلامی مان، دختران و زنان ایرانی در تمامی حوزه های ورزشی، بهداشت و سلامت، سیاسی و حقوقی ، فرهنگی و هنر در عرصه های بین المللی حرف برای گفتن دارند.

وی در پایان ضمن تاکید بر حفظ کرامت زن و خانواده افزود: حفظ و تحکیم نهاد خانواده در مقدمه قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران مورد توجه قرار گرفته است که این امر نشانه اهمیت مقام و عزت زن و خانواده و در کل بشریت در نگاه جمهوری اسلامی ایران را می رساند.

نماینده کلیمیان در مجلس: امنیت کنیسه های یهودیان در ایران بیش از امنیت آنها در آمریکا و اروپا است

همایون سامه یح نماینده کلیمیان در مجلس و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و اروگوئه در ملاقات با اشاره به وضعیت مناسب زندگی یهودیان در ایران گفت: یهودیان در جمهوری اسلامی ایران بدون هیچ گونه مانع یا فشاری به آیین های دینی و فرهنگی خود می پردازند. امنیت در کنیسه های ما در ایران بیش از امنیت کنیسه ها در آمریکا و اروپا است.

عضو کمیسیون بهداشت در مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: متاسفانه گزارش های اشتباهی از طرف برخی رسانه ها و کشورها از جامعه اقلیت دینی به ویژه یهودیان و کلیمیان ایران منتشر می شود که هیچ ربطی به واقعیت موضوع ندارد. ما در ایران مهد کودک، مدرسه، بیمارستان، و انجمن مستقل خود را داریم که جمهوری اسلامی ایران در آرامش این بستر را برای شهروندان ما فراهم کرده است.

نماینده کلیمیان در مجلس تصریح کرد: طبق قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به ازای هر ۳۰۰ هزار نفر جمعیت یک نماینده در مجلس شورای اسلامی وجود دارند ولی ایران این امتیاز به اقلیت های دینی داده شده است که حتی ما با جمعیتی حدود ۱۵ هزار نفر در مجلس برای دفاع از حقوق خود کرسی داشته باشیم.

سامه یح با اشاره به تحریم های غیرقانونی آمریکا علیه ملت ایران گفت که این شرایط به ملت جمهوری اسلامی ایران و جامعه یهودیان در ایران نیز آسیب رسانده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: برخلاف اروپا، ما در ایران نیازی به حضور نیروهای امنیتی برای حفاظت از کنیسه ها و مدارس یهودی نداریم و امنیت شخصی ما بسیار بالاست و ما در کنار دیگر شهروندان در صلح زندگی می کنیم.

در این دیدار حجت الاسلام والمسلمین نصراله پژمانفر و سیدحمیدرضا کاظمی ضمن اشاره به اهمیت و ظرفیت دیپلماسی پارلمانی و نقش گروه های دوستی پارلمانی بین کشورها در شناخت و ترویج روابط دوجانبه گفت: گسترش نقش دیپلماسی پارلمانی به عنوان راهکاری برای تحقق همکاری های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی، بین کشورها و همچنین در حل و کاهش تنش های بین المللی قابل شناسایی است.

کاظمی افزود: ظرفیت مناسب اروگوئه در زمینه کشاورزی ، دام و شیلات همراه با دانش فنی و تجربه موفق ایرانیان در این حوزه فرصت خوبی است تا به افزایش مراودات دو کشور بیافزاید.

نماینده پارلمانی اروگوئه: حضور نمایندگان مجلس در مونته ویدئو شروعی دوباره در پیشبرد روابط تاریخی دو کشور 

دیگو رژس رییس گروه دوستی پارلمانی اروگوئه با ایران ضمن استقبال از حضور همتایان ایرانی خود در مونته ویدئو گفت: امیدواریم این نشست ها و رفت و آمدها موجب گسترش روابط و شناخت بیشتر  بین دو ملت و دولت شود.

دیگو رژس به عنوان جوانترین نماینده مجلس اروگوئه ضمن اشاره به جایگاه جمهوری اسلامی ایران در رتبه های علمی و فناوری در منطقه و جهان افزود: ما علاقه زیادی برای توسعه همکاری های علمی و دانشگاهی بین دو کشور داریم.

گیدو مانی ریوس، دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی که به واسطه عضویت در نیروهای کلاه آبی و شرکت در عملیات حفظ صلح ملل متحد، پیش از خاتمه جنگ تحمیلی به ایران سفر و از برخی شهرهای ایران دیدار کرده بود ضمن تایید رعایت حقوق اقلیت های دینی در ایران گفت: من به عنوان کسی که حضور میدانی در ایران داشته ام این نکته را تصدیق می کنم که جمهوری اسلامی ایران با حفظ احترام به تمامی ارزش های ادیان آسمانی، زمینه زندگی و رفاه را برای پیروان این ادیان در خاک خود فراهم کرده است.

آگوستین ماسینی دیگر عضو گروه دوستی پارلمانی اروگوئه با ایران، حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مونته ویدئو را شروعی دوباره در پیشبرد روابط تاریخی دو کشور یاد کرد.

سناتور ارنه موریا، همسر گیدو مانی ریوس نیز در این نشست صمیمانه حضور داشت و با فاطمه مقصودی در خصوص پیشرفت جامعه بانوان ایرانی و اروگوئه ای در عرصه های مختلف و نقش پارلمان ها در توانمندسازی زنان به بحث و گفتگو پرداخت.

در آخر هر دو گروه دوستی پارلمانی ایران و اروگوئه ضمن تاکید بر نقش بی بدیل جواد حیدری سفیر جمهوری اسلامی ایران در مونته ویدئو بابت پیگیری ها و میزبانی این نشست، از وی قدردانی کردند./

پایان پیام

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.