طرح ساماندهی عرضه نان به صورت کامل اجرایی شود/ کشور در تولید آرد به خودکفایی لازم رسیده است

0 1

علی اصغر عنابستانی در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به صادرات نان با آرد غیر یارانه‌ای، گفت: صادرات نان با آرد غیر یارانه‌ای خبر خوشایندی است که می‌توان از جهات مختلف آن را بررسی کرد، یعنی وزارت جهاد کشاورزی متولی تامین غذای مردم به جایگاهی رسیده است که توانایی تامین نیاز داخلی را دارد و به مرحله صادرات نان رسیده؛ به نوعی این اطمینان در ذخایر استراتژیک همچون گندم  وجود دارد که می‌توانند اقدام موثری در اقتصاد کشور داشته باشند و به ارزآوری منتهی شود.

توزیع آرد یارانه‌ای آزاد شود بی تردید حاشیه سود بسیار بالایی دارد

نماینده مردم سبزوار، جغتای، جوین، خوشاب و داورزن در مجلس با بیان اینکه صادرات نان در میان مدت تاثیر مستقیمی در تولید گندم خواهد داشت؛ اظهار داشت: وزارت جهاد کشاورزی قبل از اجرایی شدن صادرات نان باید طرح هوشمندسازی یارانه آرد و نان را عملیاتی کند، صادرات نان در حال حاضر ریسک بسیار بزرگی است چرا که می‌تواند زمینه قاچاق نان را فراهم کرده و متاسفانه زمینه فساد در شبکه توزیع آرد کشور را تقویت می‌کند، در نظر داشته باشیم اگر شبکه توزیع آرد یارانه‌ای آزاد شود بی تردید حاشیه سود بسیار بالایی را به دنبال خواهد داشت.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم در ادامه تاکید کرد: وزارت جهادکشاورزی باید ساختار نظارتی بسیار قوی داشته باشد تا طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان که به صورت  کارتخوان از سال گذشته آغاز شده را تکمیل نماید.

 کشور در تولید آرد به خودکفایی لازم رسیده است

وی در ادامه با تاکید بر اینکه در اجرای طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان باید سنجیده عمل کرد، گفت: نبود برنامه برای اجرای طرح مذکور به این بحث منجر می‌شود در آینده‌ای نزدیک با حجم زیادی از فساد درون شبکه‌ای برای توزیع آرد یارانه ای مواجه شویم، در سال گذشته حدود ۱۱/۵ تن گندم از کشاورزان خریداری شد و حتی  شاهد بودیم که بخش بسیاری از گندم تولیدی را کشاورزان در بازارهای غیررسمی ارائه کرده‌اند یعنی کشور در تولید آرد به خودکفائی لازم رسیده است.

رئیس کمیته اشتغال مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نان باید با کیفیت و ارزان قیمت در بازار عرضه شود، اظهار داشت: صادرات نان تاثیری بر قیمت نان نخواهد داشت چرا که این کالای اساسی به صورت یارانه ای تولید می‌شود، برهمین اساس دولت باید یارانه بسیاری برای تولید آن پرداخت کند. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس یازدهم با بیان اینکه نان قوت لایموت قشر ضعیف جامعه است؛ تصریح کرد: برخی از استانداری‌ها به بهانه افزایش قیمت حامل‌های انرژی و افزایش حقوق و دستمزد اقدام به افزایش قیمت نان کردند، در چنین شرایطی باید دولت یارانه نان را افزایش دهد نه اقدام به افزایش قیمت آن داشته باشد، به بیانی هر گونه افزایش قیمتی در نان را باید دولت بپردازد.

عنابستانی ادامه داد: اگر دولت طرح هوشمند سازی یارانه آرد و نان را به صورت کامل اجرایی کند، یارانه را به نان می‌پردازد نه به نانوا؛ در چنین شرایطی شاهد شدت گیری شبکه فساد نیستیم و امکان عرضه آرد و نان به صورت قاچاق ممکن نخواهد بود و حتی شاهد صادرات قانونی آنها به خارج از کشور هم خواهیم بود.

رئیس کمیته اشتغال مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: اگر صادرات نان از شبکه‌های رسمی شکل بگیرد نباید شاهد کاهش عرضه نان یا افزایش قیمت آن در بازارهای داخلی عرضه باشیم، باید طرح ساماندهی عرضه نان به صورت کامل اجرایی شود، یعنی دولت در مرحله نخست نیاز بازار داخلی را تامین و سپس مازاد آن را در ردیف صادرات قرار دهد.

گفتنی است، در چند روز گذشته معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی گفت:‌ چنانچه با تعیین اداره‌ کل غله و خدمات بازرگانی استان گندم مورد استفاده برای تهیه نان به‌صورت غیریارانه‌ای خریداری شده باشد صادرات آن بلامانع است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.