لزوم قطع روابط کشورهای اسلامی با رژیم صهیونیستی در تمامی ابعاد/اسرائیل به تصمیمات بین‌المللی پایبند نمی‌ماند

0 8

جلیل رحیمی جهان آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملتدرباره تصویب قطعنامه شورای امنیت درباره وقفه بشردوستانه درگیری‌ها در غزه، گفت: اینکه پس از گذشت ۴۰ روز از زمان شروع تجاوزر اسرائیل به نوار غزه شورای امنیت بالاخره موفق شد یک قطعنامه را بدون مخالفت تصویب کند، قابل تامل و بررسی است.

نماینده مردم تربت‌جام، تایباد، باخرز و صالح آباد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: شورای امنیت به عنوان نهادی که باید امنیت جهانی را تضمین و برای صلح و ثبات جهانی تلاش کند، عملا به دلیل حق وتوی آمریکا و کشورهای غربی فلج شده و نمی‌تواند این رفتار فاجعه‌بار انسانی را متوقف کند، باور من این است شورای امنیت این قطعنامه را برای افکارعمومی جهانی صادر کرده و همه می‌دانند اسرائیل به این قطعنامه پایبند نخواهد بود زیرا اسرائیل نه تنها به این قطعنامه شورای امنیت بلکه به هیچ تصمیم بین‌المللی پایبند نبوده است. به طور مثال در حوزه سلاح اتمی اسرائیل عضو NPT نشده و از زمان تشکیل این رژیم نه به هشدارهای آژانس بین‌الملل و نه به تصمیمات سازمان ملل متحد توجهی نداشته و آن‌ها را اجرایی نکرده است.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه کشورهای غربی برای کاهش فشار افکار عمومی این قطعنامه را تصویب کردند و می‌دانند اسرائیل آن را اجرایی نمی‌کند، افزود: در این قطعنامه به هیچ‌گونه محکومیتی درباره تجاوزر اسرائیل، کشتار زنان و کودکان و حمله به بیمارستان‌ها و مکان‌های امن غیرنظامی در غزه اشاره نشده است و صرفا بحث توقف کوتاه در جنگ مطرح شده که به نظر من رژیم صهیونیستی این توقف را نیز نمی‌پذیرد، زیرا اسرائیل اسرای خود را بهانه کرده و به بهانه آزادی اسرا جنگ را ادامه می‌دهد در حالیکه می‌داند با ادامه جنگ علاوه بر مردم بی‌پناه فلسطین، اسرای خودش نیز کشته می‌شوند اما این موضوع را بهانه ای برای تداوم جنگ و نابود کردن نوار غزه و از بین بردن مردم فلسطین کرده است.

رحیمی جهان آبادی تصریح کرد: آتش بس دائمی و کامل، عقب‌نشینی نیروهای اسرائیل و خروج آن‌ها از نوار غزه مشکل را برطرف می‌کند که به نظرم شورای امنیت نمی‌تواند آن را تصویب کند، زیرا آمریکایی‌ها آن را وتو می‌کنند؛ آمریکایی‌ها پشتیان جنگ اسرائیل هستند و  علاوه بر حمایت‌های لجستیگی، سیاسی و امنیتی در سازمان ملل نیز تلاش می‌کنند زمینه تداوم کشتار از سوی اسرائیلی‌ها فراهم باشد.

وی افزود: اینکه حملات به صورت موقت متوقف شود و دوبار آغاز شود دری از مردم فلسطین دوا نمی‌کند، تمام امکانات و زیرساخت آن‌ها ازبین رفته و حتی بیمارستان‌های آن‌ها نیز با خاک در حال یکسان شدن است. بیش از ۵ هزار کودک در این جنگ کشته شده‌اند، اما نهایتا تمام تلاش کشورهای غربی و اعضای شورای امنیت، صدور قطعنامه ای مبنی بر صدور وقفه در این جنگ است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درخصوص راهکار لازم برای حل این موضوع، گفت: کشورهای اسلامی باید بر افکار عمومی جهانی و فضای رسانه ای و سیاسی جهان نقش موثرتری ایفا کنند. برخی از کشورهای اسلامی اکنون منفعل هستند، برخی دیگر از کشورهای اسلامی نیز با اسرائیل رابطه دارند و اسرائیل در آن کشور سفارتخانه دارد؛ نمی‌توان هم شریک دزد بود و هم رفیق قافله، متاسفانه برخی از کشورهای عربی اکنون اینگونه هستند، بدین معنی که هم شریک اسرائیل هستند و هم با مردم غزه ابراز همدردی می‌کنند.

وی ادامه داد: در کنار اقدام رسانه ای کشورهای اسلامی باید در تمامی ابعاد با اسرائیل قطع رابطه کنند و فشار سیاسی، اقتصادی و امنیتی خود را افزایش دهند و از نیروهای مقاومت در منطقه حمایت کنند. همچنین کشورهای اسلامی باید در این اقدامات پیش‌قدم باشند، نباید به دنیای غرب خیلی امید بست. شعاری که دنیای غرب در امور بین الملل و حقوق بشر مبنی بر آزادی و دموکراسی می دهد، شامل حال همه انسان ها نمی شود. اگر این کشتارهایی که در غزه رخ داده، در غرب رخ می داد، آثار روانی و سیاسی آن در جهان دیده می شد، اما از آنجایی که در خاورمیانه رخ داده و کشته شدگان مسلمان هستند، به جز راهپیمایی هایی که مردم به صورت خودجوش انجام می دهند، صدایی از مجالس و سیاستمداران غربی شنیده نمی شود، زیرا استانداردهای دوگانه دارند.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه انفعال کشورهای اسلامی و رفتار این کشورها موجب شده که اسرائیل جرأت بیشتری پیدا کند، گفت: راهپیمایی ها و تظاهرات مربوط به ابراز خشم و تنفر را در جهان اسلام باید افزایش دهیم، حضور در رسانه ها باید افزایش یابد. همچنین باید از تمام ظرفیت های دیپلماتیک برای رایزنی با کشورهای مختلفی که با غربی ها نیستند و اکنون رأی ممتنع دارند، استفاده شود تا این کشورها را با خود همراه کنیم تا این فشارها اسرائیل را وادار به توقف این جنگ کند، در غیر این صورت اسرائیل را نمی توان با قطعنامه و نصیحت و توصیه از غزه بیرون کرد. اسرائیل به هیچ اصول انسانی، حقوقی، عقلی و منطقی در طول تاریخ پایبند نبوده است./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.