مشارکت زنان در تصمیم سازی و مدیریت پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران افزایش یافته است

0 19

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، تورداغن صدیقف سفیر قرقیزستان در تهران با زهره الهیان رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌و‌‍ گو کرد.

الهیان در این دیدار گفت: لازم است تا در روابط پویای دو کشور نقش مجالس و روابط پارلمانی نیز بیش‌ از پیش پررنگ شود. ما آمادگی داریم در تمامی سطوح از توسعه روابط پارلمانی با کشور قرقیزستان حمایت کنیم و برای تقویت و گسترش دو جانبه روابط ذیل گروه دوستی پارلمانی برنامه ریزی کنیم.

وی اضافه کرد: ما انتظار داریم که شما به عنوان سفیر قرقیزستان در ایران، واقعیت های موجود درخصوص زنان را به مسئولان کشور خود منتقل کنید. زنان و دختران در جمهوری اسلامی ایران آزادانه به تحصیل، اشتغال و فعالیت های مختلف اجتماعی می پردازند، درصورتیکه برخی کشورها تلاش دارند چهره ای خلاف واقع در خصوص وضعیت زنان در ایران منتشر کنند  در شرایطی که بیش از هزاران زن فلسطینی که مادران این سرزمین هستند در طول این ۴۰ رو زبه شهادت رسیده اند و بیش از ۴ هزار کودک در این ایان جان خود را از دست داده اند و این یک فاجعه انسانی است و فراتر از بحث های دینی و اعتقادی، رویکرد انسانی ایجاب می کند تا کشورها با تعامل با یکدیگر، راه هایی را برای حمایت از این زنان و کودکان بیابیم.

رئیس کمیته حقوق بشر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس بیان کرد: انتظار ما از کشورهای دوست، تداوم حمایت از  جمهوری اسلامی ایران در عرصه های همکاری بین المللی از جمله حقوق بشری است. جمهوری اسلامی ایران در حوزه تقنینی به جهت حمایت و توانمندسازی زنان قوانین متعددی مانند، تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در تاریخ ۱۴۰۰/۰۷/۲۴ ، پیگیری لایحه “آسیب دیدگی زنان” جهت مقابله با خشونت علیه زنان، کسب ۱۱۱کرسی مجلس شورای اسلامی توسط زنان در ۱۱دوره، رشد۲۲۷ درصدی زنان داوطلب نمایندگی مجلس در دور یازدهم و افزایش ۲۱ درصدی زنان متقاضی برای نامزدی در انتخابات مجلس شورای اسلامی در چهل سال گذشته است.

وی خاطرنشان کرد: همچنین مشارکت زنان در تصمیم سازی و مدیریت به عنوان یکی از شاخص های عدالت جنسیتی، پس از پیروزی انقلاب اسلامی افزایش چشمگیری یافته است.

تورداغن صدیقف سفیر قرقیزستان در تهران نیز در این دیدار با اشاره به سطح مناسبات دو کشور، گفت: امیدواریم با دیدارها و گفتگوهای دوجانبه سطح همکاری‌های دو کشور بیش از پیش گسترش پیدا کند.

وی اضافه کرد: ما آمادگی داریم تا با تشکیل یک کمیته مشترک درخصوص چگونگی گسترش روابط پارلمانی به بحث و تبادل نظر بپردازیم و تجربیات دو کشور در حوزه قانونگذاری در امور زنان و کودکان و همچنین راه های گسترش روابط اقتصادی را بررسی کنیم.

سفیر قرقیزستان در تهران بیان کرد: ما در مورد جنگ اسراییل و غزه نگرانی های خود را اعلام کرده ایم و خواستار پایان هر چه سریعتر این درگیری ها شده ایم و از طرف های درگیر خواسته ایم تا فورا جنگ را متوقف کنند و مذاکرات صلح آمیزی داشته باشند. همچنین ما نگران بحران کشتار انسانی در غزه هستیم و موضع رسمی خودمان را اعلام کرده ایم./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.