وابستگی یا همبستگی؟

0 17

وزیر امور خارجه فرانسه پس از دیدار با هیئت اعزامی ایران به پاریس گفت که فرانسه خواستار بازگشت ایران به تعهدات هسته‌ای خود است.

به گزارش خبرگزاری ها، «ژان ایو لودریان» وزیر امور خارجه فرانسه روز سه‌شنبه گفت که پاریس به همراه شرکای اروپایی خود به تقویت امنیت دریانوردی در خلیج فارس پایبند است.

وزیر امور خارجه فرانسه در ادامه افزود که فرانسه در حال همکاری با دیگر کشورهای اروپایی برای بهبود امنیت دریانوردی در خلیج فارس است اما او چیزی درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران بوسیله انگلیس و ضرورت احترام به قوانین بین المللی و رفت و آمد در جبل الطارق نگفت.
وی که در جمع نمایندگان پارلمان فرانسه صحبت می‌کرد، گفت: «این دلیل ایجاد یک طرح اروپایی با انگلیس و آلمان است تا اطمینان حاصل شود که ائتلافی برای نظارت بر امنیت دریانوردی در خلیج (فارس) ایجاد شود.»

لودریان که با هیئت ایرانی اعزامی به پاریس دیدار کرده است، در ادامه از ایران خواست تا به تعهدات خود در توافق هسته‌ای بازگردد. ولی او خواهان بازگشت آمریکا به تعهدات خود در توافق هسته ای نشد.

«سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه ایران به عنوان نماینده ویژه رئیس جمهور روز سه‌شنبه وارد پاریس شد.

عراقچی برای ابلاغ پیام مکتوب روحانی به «امانوئل ماکرون» رئیس جمهور فرانسه وارد فرانسه شد.

روز دوشنبه نیز وزارت خارجه فرانسه با اشاره به توقیف نفتکش انگلیسی «استینا ایمپرو» در آبهای خلیج فارس از افزایش تنشها در این منطقه ابراز نگرانی کرد ولی او اقدام انگلیس در مورد توقیف نفتکش حامل نفت ایران را محکوم نکرد.

وزارت خارجه فرانسه همچنین گفته، توقیف نفتکش انگلیسی از سوی ایران به تلاشها برای کاهش تنشها در منطقه آسیب می‌زند ولی نگفت علّت بازداشت نفتکش انگلیسی اقدام غیر قابل قبول انگلیس در توقیف نفتکش حامل نفت ایران بوده است.

نظر بدهید

بنظر شما پرهیز فرانسه از طرح نظریات واقع بینانه و معقول درباره سیاست های آمریکا و انگلیس ناشی ازترس و وابستگی است یا هم پیمانی و همبستگی؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.