آذری: اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت/ چرا سعودی‌ها همیشه زودتر خبردار می‌شوند!

0 2

سعید آذری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، در مورد پیشنهاد AFC به باشگاه‌های ایرانی و اینکه هر چهار باشگاه ما اعلام کردند در کشور ثالث میزبان نخواهند بود، اظهار داشت: کنفدراسیون آسیا خیلی وقت است که به فوتبال ایران زور می‌گوید. اگر همان زمان که بحث مسابقه با تیم‌های عربستانی در خارج از ایران مطرح شد، محکم مقابل AFC می‌ایستادیم، کار به اینجا نمی‌رسید.

وی افزود: متأسفانه نه نحوه دفاع از خودمان را خوب بلد هستیم و نه به مبانی حقوقی بین‌الملل ورزش اشراف داریم. همان زمان هم می‌گفتند اگر خارج از ایران با عربستان بازی نکنیم، فدراسیون تعلیق می‌شود؛ در حالی که این مبحث ارتباطی با فدراسیون نداشت و باشگاه‌ها به عنوان شرکت‌های خصوصی طرف حساب کنفدراسیون آسیا بودند.

مدیرعامل سابق ذوب آهن عنوان کرد: آن زمان که از AFC فرجام‌خواهی کردیم، به ما گفته شد هزینه‌های میزبانی در کشور ثالث را ترجمه کنیم تا بتوانیم ضرور و زیان‌مان را بگیریم؛ هزینه‌هایی مثل اجاره ورزشگاه، سفر با هواپیما و … اما این اتفاق رخ نداد و نتوانستیم AFC را مجاب کنیم. اکنون AFC تصور می‌کند هرچقدر به فوتبال ما فشار بیاورد، سر تعظیم فرود می‌آوریم. آنها تصور می‌کنند هر امتیازی بخواهند می‌توانند از فوتبال ما بگیرند که این تصور باطلی است. یکی از شعارهای منشور المپیک و سازمان‌های جهانی فوتبال این است که سیاست دخالت نداشته باشد. فیفا و AFC روی این مسئله تأکید زیادی دارند اما بحثی که امروز مطرح می‌کنند، سیاسی است.

آذری تصریح کرد: اگر بپذیریم دو باشگاه‌همان در پلی‌آف در خارج از کشور میزبانی کنند، AFC چه تضمینی می‌دهد که در دور گروهی باشگاه‌های ما میزبان باشند؟ آنها فکر می‌کنند ما عروسک خیمه‌شب بازی هستیم در حالی که هیچ گارانتی به ما نمی‌دهند که ما در مرحله گروهی به طور قطع میزبان باشیم. از سویی دیگر از ۵ بهمن تا ۲۳ اسفندماه چه اتفاق خاصی قرار است بیفتد که می‌گویند در آن زمان میزبانی را مجدداً‌ بررسی می‌کنیم. این همه پیمانکار خارجی در کشور ما مشغول به کار هستند و هیچ مشکلی هم ندارند.

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان با اشاره به اینکه مسابقات پلی‌آف از مسابقات مرحله گروهی حساس‌تر است، اظهار داشت: اینکه میزبانی را از باشگاه‌های ایرانی در پلی‌آف بگیرند، خیلی بد است چون اگر در مرحله گروهی دو باخت بیاورید، باز هم ممکن است شانس صعود داشته باشید اما شکست در پلی‌آف یعنی خداحافظی. این در حالی است که باشگاه‌های ایرانی می‌توانند با حمایت هواداران خود حریفان را در ورزشگاه تحت فشار روحی و روانی هم بگذارند. برای بازی استقلال با الکویت ۶۰- ۷۰ هزار تماشاگر می‌آید و برای بازی شهرخودرو با حریفش هم ۲۰ تا ۳۰ هزار تماشاگر خواهد آمد. حمایت هواداران از دو تیم در پلی‌آف بسیار تأثیرگذار خواهد بود. الکویت که حریف استقلال است را به خوبی می‌شناسم زیرا با ذوب‌آهن با این تیم بازی کردیم. در دقیقه ۱۲۳ به این تیم گل زدیم. آنها تیم قدرتمندی هستند.

وی افزود: فکر می‌کنم AFC می‌خواهد با گرفتن میزبانی تیم‌های ما در پلی‌آف به نوعی زمینه حذف استقلال و شهرخودرو را فراهم کند.

آذری با اشاره به اینکه عربستانی‌ها همیشه زودتر از ایرانی‌ها از اخبار و تصمیم‌های AFC مطلع می‌شوند، گفت: برایم عجیب است چرا عربستانی‌ها همیشه ۱۵ روز یا یک ماه زودتر از مسائل  و اتفاقات AFC خبر دارند. مگر می‌شود AFC یکشبه تصمیم بگیرد ظرف سه روز باشگاه‌های ایرانی را از میزبانی تحریم کند؟ این مسئله باید در کمیته امنیتی مطرح شده باشد. زمانی که ما در کربلا قرار بود با حریف عربستانی‌ بازی کنیم، حتی می‌دانستند این دیدار لغو شده و به کربلا نیامدند اما بی‌اطلاع بودیم. وقتی از ناظر پرسیدم عربستانی‌ها کجا هستند و چرا به ما اطلاع ندادید بازی لغو شده، به من گفت که به فدراسیون شما این مسئله را اعلام کرده بودیم.

وی در مورد اینکه بر فرض بپذیریم خارج از ایران میزبان حریفان باشیم چه هزینه‌ای به باشگاه‌های ما تحمیل خواهد شد، عنوان کرد: فکر می‌کنم حدود یک میلیارد تومان هزینه بابت میزبانی یک مسابقه در کشور سوم به باشگاه‌های ما تحمیل شود. در پلی‌آف هر تیم هزینه‌های خودش را پرداخت می‌کند و برای سه شب هتل بین ۵۰ تا ۶۰ هزار دلار پرداخت خواهد شد و برای بلیت هواپیما یک کاروان ۵۰ نفره هم رقمی در حدود ۳۰۰ میلیون تومان باید داده شود. این در حالی است که از این هزینه یک میلیارد تومان تقریباً چیزی نصیب باشگاه‌های ایرانی نخواهد شد.

مدیرعامل باشگاه فولاد خوزستان با اشاره به اهمیت مسائل اقتصادی و اسپانسرینگ در لیگ قهرمانان آسیا اعلام کرد: وقتی چهار باشگاه ایرانی لیگ قهرمانان را تحریم کنند، تبعات ناخوشایندی برای مدیران کنفدراسیون آسیا به همراه خواهد داشت و حتی ممکن است فیفا هم به این مسئله ورود کند. به طور مثال می‌گویم اگر چهار تیم در مرحله گروهی داشته باشیم، هر تیم ۶ مسابقه خواهد داشت. در واقع چهار تیم ما ۲۴ بازی فقط در مرحله گروهی انجام می‌دهند. دو پلی‌آف هم در پیش دارند که می‌شود چهار مسابقه.

وی ادامه داد: در این ۲۸ مسابقه اسپانسرهای تبلیغات محیطی و قراردادهای حق پخش تلویزیونی که درآمد هنگفتی هم محسوب می‌شود از دست می‌رود. به همین دلیل می‌گویم که اسپانسرها یقه AFC را خواهند گرفت و کنفدراسیون آسیا از نظر اقتصادی متضرر خواهد شد. شاید کمتر کسی به این مساله توجه کرده باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.