آغاز ‌ریل‌گذاری مکانیزه ۶۵ کیلومتر از راه‌آهن همدان-سنندج‌ /‌ تکمیل پروژه در سال ۱۴۰۰

0 4

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: با توجه به موقعیت استراتژیک جمهوری اسلامی ایران در منطقه و لزوم ایجاد و توسعه کریدور‌های بین‌المللی، برای بسط و گسترش روابط اقتصادی، احداث راه‌آهن همدان – سنندج با هدف ایجاد کریدور ریلی غرب کشور در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه راه‌آهن همدان – سنندج در قالب پروژه‌های جهش تولید، پیش‌بینی شده است، ادامه داد: مسیر راه‌آهن همدان – سنندج به طول ۱۵۰ کیلومتر به عنوان بخشی از راه‌آهن تهران – همدان – سنندج است که مرکز استان‌های همدان و کردستان را به هم مرتبط می‌کند.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه اتصال ریلی استان کردستان به شبکه ریلی از اولویت‌های ما بود، گفت: پیش از این و در سال‌های قبل، بهره‌برداری از مسیر ریلی تهران – همدان انجام و استان همدان به ریل متصل شد، اما برای اینکه ریل به استان کردستان و شهر سنندج برسد، حدود ۱۵۰ کیلومتر خط ریلی از همدان تا سنندج باید ساخته می‌شد؛ ۴۸ کیلومتر از این مسیر ریلی در استان همدان و ۱۰۲ کیلومتر آن در استان کردستان است.

* آغاز ریل‌گذاری مکانیزه راه‌آهن همدان-سنندج در ۶۵ کیلومتر مسیر
خادمی اظهار کرد: مسیر راه‌آهن همدان-سنندج از ایستگاه راه‌آهن همدان منشعب می‌شود و ضمن عبور از حوالی شهر‌های بهار، لالجین، صالح‌آباد، قروه و دهگلان به ایستگاه سنندج منتهی می‌شود.

وی اظهار کرد: ریل‌گذاری مسیر راه‌آهن همدان – سنندج به عنوان یکی از حلقه‌های مفقوده کریدور ترانزیتی ریلی کشور امروز دوشنبه ۱۲ آبان با حضور وزیر راه و شهرسازی آغاز می‌شود.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور گفت: عملیات ریل‌گذاری مکانیزه این خط ریلی که از طریق جرثقیل مکانیکی انجام می‌شود، از نزدیک ایستگاه همدان آغاز می‌شود.

خادمی اظهار امیدواری کرد: با تأمین مصالح روسازی داخلی کشور که همان ریل ملی است، ادامه ریل‌گذاری این مسیر را به صورت مداوم و سریع انجام دهیم و بلافاصله پس از زیرسازی، روسازی هم انجام شود.

وی با بیان اینکه در این پروژه از ریل ملی استفاده خواهیم کرد، اظهار داشت: در این خط ریلی ۲۹۶ هزار قطعه تراورس مصرف شده است و پیش‌بینی می‌شود، برای این خط ریلی ۲۱ هزار تن ریل لازم داشته باشیم.

* پیشرفت ۸۲ درصدی زیرسازی خط‌آهن همدان-سنندج
معاون وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: این مسیر ریلی در سه قطعه اجرا شده است که قطعه یک ۶۴.۵۰ کیلومتر طول دارد، قطعه دوم پروژه ۵۶.۳۲ کیلومتر و قطعه سوم این خط‌آهن ۲۹.۵۳ کیلومتر طول دارد.

خادمی اضافه کرد: در حال حاضر این پروژه ریلی حدود ۸۲ درصد در زیرسازی پیشرفت فیزیکی دارد و ۶۵ کیلومتر از این مسیر ریلی در حال حاضر آماده ریل‌گذاری است.

* تکمیل خط‌آهن همدان-سنندج در سال ۱۴۰۰
مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل‌ونقل کشور با بیان اینکه ایستگاه‌های مسیر شامل قروه و سنندج در حال اجرا است، افزود: امیدوارم این پروژه بسیار بزرگ را در سال ۱۴۰۰ به سرانجام برسانیم و بدین ترتیب یکی دیگر از مناطق استان‌ها به شبکه ریلی متصل کنیم.

وی اظهار کرد: بدین ترتیب استان کردستان که از نظر توسعه زیرساخت‌ها ضرورت و اولویت دارد با احداث این خط‌آهن زمینه مناسبی برای توسعه و شکوفایی خواهد داشت.

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربنا‌های حمل و نقل کشور اضافه کرد: اتصال سنندج به شبکه راه‌آهن سراسری از طریق همدان به تهران، امکان توسعه آتی پروژه و اتصال آن به استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و کرمانشاه، همچنین امکان جابه جایی محصولات کشاورزی استان‌های همدان و کردستان و تولیدات صنایع و کارخانجات موجود منطقه، از اهداف اجرای این خط ریلی است.

* طراحی مسیر برای سرعت ۱۶۰ کیلومتر در قطار‌های مسافری
وی گفت: برای این خط‌آهن ظرفیت جابه‌جایی ۴.۶ میلیون تن کالا از مرز باشماق کردستان عراق در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این پروژه دارای حداکثر شیب و فراز مسیر ۱۵ در ۱۰۰۰ است، گفت: حداقل شعاع قوس در این خط ریلی ۱۲۵۰ متر است و ۲۵۲۴ متر طول پل‌های این مسیر است.

خادمی اضافه کرد: این پروژه برای سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت در قطار‌های مسافری و ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت در قطار‌های باری طراحی شده است و یک‌خطه است.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: در سال اول بهره‌برداری، ترافیک پیش‌بینی شده برای این خط‌آهن نیم‌میلیون تن در حمل بار و سه‌دهم میلیون نفر در حمل مسافر است و در سال بیستم بهره‌برداری، ترافیک پیش‌بینی شده بار برای این خط آهن یک‌میلیون تن و مسافر ۶۰۰ هزار نفر است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.