احتمالاتی که نقش«آمریکا و اسرائیل» را در سقوط هواپیمای اوکراینی پررنگ می‌کند/ تحلیلی از وبگاه آمریکایی

0 10

شفقنا- پایگاه آمریکایی امریکن هرالد تریبون در تحلیلی درباره سقوط هواپیمای اوکراینی، عامل این حادثه را فراتر از مسئولیت‌پذیری ایران در این زمینه دانسته و حملات سایبری آمریکا و اسرائیل را دخیل می داند.

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از امریکن هرالد تریبون، در این مطلب آمده است: این ادعا که ژنرال قاسم سلیمانی یک «تروریست» بوده و قصد داشته طی ماموریتی حمله‌ای «قریب‌الوقوع» با هدف کشتار صدها آمریکایی انجام دهد،‌ یک دروغ است. بنابراین چرا باید مساله دیگری را عامل تحولات اخیر در ایران و عراق دانست؟

پرواز بین المللی ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین صبح روز ۸ ژانویه با ۱۷۶ مسافر و خدمه از فرودگاه بین المللی امام خمینی(ره) تهران، توسط پدافند هوایی ایران مورد هدف واقع شد؛ اتفاقی که دولت جمهوری اسلامی آن را پذیرفت. اما احتمال اینکه ماجرا فراتر از این باشد، وجود دارد: حمله‌ای سایبری توسط دولت های ایالات متحده و اسرائیل موجب بروز این حادثه شده باشد. در پی شهادت ترور سردار سلیمانی توسط پهپادهای آمریکایی ،‌ایران دست به اقدام تلافی جویانه زده و پایگاه آمریکایی در خاک عراق را مورد حمله موشک های خود قرار داد. پس از این انتقام، پدافند هوایی ایران در بالاترین سطح هشدار قرار گرفت تا در برابر هرگونه اقدام آمریکا آمادگی لازم را داشته باشد.

۵۷ تن از مسافران این هواپیما اتباع ایرانی- کانادایی بودند به همین دلیل جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا ضمن متهم کردن ایران، انگشت اتهام را به سوی واشنگتن نیز گرفته و عنوان کرد که ترامپ عمدا و گستاخانه به دنبال تشدید تنش ها با ایران بوده و در حمله به کاروان حامل ژنرال ایرانی، توجهی به تاثیر این کار بر غیرنظامیان منطقه نداشته است. در حالی که خطای انسانی عامل این حادثه اعلام شده اما برخی عوامل دیگر نیز در آن دخیل بوده که توضیح داده نشده است.

بنا بر گزارش ها، اپراتور موشکی ایران شاهد «اختلالات» فراوانی بوده و سامانه پیغام‌دهی هواپیما(سامانه ای که به طور مستمر پیام نظامی یا مسافری بودن هواپیما را مخابره می کند) نیز خاموش بوده و انتقال پیام را چندین دقیقه پیش از شلیک موشک متوقف کرده است. همچنین در شبکه ارتباطی فرماندهی پدافند هوایی ایران نیز مشکلاتی وجود داشته که ممکن است در بروز این حادثه موثر بوده باشد.

در زمان وقوع حادثه، سیستم دفاع هوایی برای راه‌اندازی، به مداخله انسانی نیازمند شده و به صورت دستی کار کرده است. نقش انسانی بدین معناست که در آن لحظه، فرد باید سریعا تصمیم گیری کرده و طی تنها چند لحظه واکنش نشان دهد. خاموش بودن سامانه پیام‌دهی هواپیما که به صورت خودکار به اپراتورها ارسال می شود،‌غیرنظامی بودن هواپیما را نامعلوم کرده و در عوض به طور خودکار نشان می دهد که هدفی از سوی دشمن است. این اپراتور در حالی شلیک می کند که در خصوص احتمال حمله موشکی از سوی آمریکا، هشدار دریافت کرده بود.

موشک شلیک شده از نوع روسی بوده و هشت عدد از آنها بر روی یک وسیله ردیابی سوار می شود. این سامانه هم شامل رادار شناسایی و ردیابی اهداف بوده و هم سیستم راه‌اندازی مستقل. این راه اندازی مستقل نیز شامل سیستم تشخیص دوست از دشمن بوده و اساسا امکان خواندن تمامی علائم و سیگنال های پیغام‌دهنده برای جلوگیری از بروز هرگونه حادثه را دارد. با توجه به اتفاقاتی که در آن روز صبح در تهران افتاد، می توان این فرضیه را مطرح کرد که چیزی یا شخصی عمدا در پدافند هوایی ایران و همچنین در سامانه پیغام‌دهی هواپیما دستکاری داشته است. این دخالت احتمالا بخشی از تلاش برای ایجاد یک سانحه هوایی و مقصر جلوه دادن جمهوری اسلامی محسوب می گردد.

این سامانه های دفاعی دارای نقصی بزرگ بوده و آن، آسیب‌پذیری آنهاست. این سامانه ها قابل هک و جعل بوده و این امکان را برای فرد مزاحم ایجاد می کند که خود را بجای اپراتور اصلی قرار داده و کنترل آن را بدست بگیرد. بر اساس گزارش ها،‌نیروی هوایی و دریایی ارتش آمریکا فناوری هایی را توسعه داده اند که می تواند «سیستم های راداری دشمن را با اهداف متحرک دروغین و اشباهی، فریب دهد». فریب یک سیستم به معنای فریب اپراتور آن است. گاردین نیز در گزارشی مستقل نوشته بود که چگونه ارتش ایالات متحده مدتهاست سیستم هایی را توسعه می دهد که امکان ایجاد تغییر الکترونیکی از راه دور و هدف قرار دادن موشک های ایران را دارد.

از این فناوری می توان برای تغییر یا پنهان کردن سامانه پیغام‌دهی هواپیماهای مسافربری نیز استفاده نمود تا آنها اطلاعات نادرستی درباره هویت و مکان خود مخابره نمایند. ایالات متحده توان جنگ سایبری و الکترونیکی برای تغییر یا توقف سامانه های پیغام‌دهی هواپیما و همچنین پدافند هوایی ایران را دارد. احتمالا اسرائیل نیز از این توان برخوردار است.

جو کوین در وب‌سایت Sott.net به مساله دیگری در این حادثه اشاره می کند. وی می گوید تصاویر و ویدئوهای شلیک موشک به سوی هواپیما، بقایای هواپیما پس از سقوط و همچنین بقایای موشک در مکان سقوط که در نیویورک‌تایمز منتشر شد،‌ نیز می تواند حاکی از آگاهی فرد یا افرادی پیش از وقوع حادثه باشد. کوین با اشاره به حساب کاربری در اینستاگرام تحت عنوان «بچه‌های ثروتمند تهران» می پرسد: چطور ممکن است بچه های یک مغازه املاک در حومه شهر(نزدیکی فرودگاه امام خمینی ره) در نخستین ساعات صبح روز ۸ ژانویه(۶ صبح) با دوربین هایی که دقیقا به سمت راست آسمان (مسیر هواپیمای اوکراینی) و در زمان اصابت موشک به هواپیما گرفته شده باشد؟

احتمالا این بچه های ثروتمند و جنگ الکترونیکی در کنار هم قرار گرفته اند؛ همه اینها نشان دهنده واقعه ای است که با دقت از پیش برنامه ریزی شده و ترور سردار سلیمانی تنها بخشی از آن بوده است. در پی سقوط هواپیما، آشوب هایی نیز در برخی مناطق ایران روی داد که طی آن معترضان دقیقا خواسته آمریکا و اسرائیل را شعار می دادند: «تغییر نظام». در مورد سقوط هواپیمایی بین المللی ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین هنوز ابهامات زیادی وجود دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.