احیای دریاچه ارومیه الگوی موفق کشور در اجرای طرح‌های بزرگ

0 1
احیای دریاچه ارومیه الگوی موفق کشور در اجرای طرح‌های بزرگ

به گزارش خبرگزاری فارس از ارومیه و به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی معاون اول رییس جمهور، اسحاق جهانگیری در چهاردهمین جلسه کارگروه ملی نجات دریاچه ارومیه، با اشاره به اقدامات صورت گرفته و دستاوردهای حاصل شده در راستای احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: لازم است مستندسازی دقیقی از روند اجرای طرح‌های نجات دریاچه ارومیه تدوین و به عنوان یک نمونه موفق اجرای طرح‌های بزرگ ارائه شود.

معاون اول رییس جمهور افزود: سال ۹۲ وقتی موضوع احیای دریاچه ارومیه از سوی دولت مطرح شد، برخی تصور می‌کردند که دولت به دنبال کاری عبث و بیهوده است و می‌خواهد صرفاً تبلیغات کند اما با پای کار آمدن دستگاه‌های اجرایی ذی‌ربط و دانشگاه صنعتی شریف گام‌های موثری در جهت احیای دریاچه ارومیه برداشته شد.

جهانگیری با بیان اینکه هرگاه از دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور استفاده شده، نتایج خوبی به دست آمده، گفت: علاوه بر احیای دریاچه ارومیه موارد دیگری نیز طی سال‌های اخیر با کمک دانشگاه‌ها با موفقیت به انجام رسیده است.

معاون اول رییس جمهور با قدردانی از استانداران آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی و کردستان، اظهار داشت: استانداران در جریان احیای دریاچه ارومیه خوب پای کار آمدند و علاوه بر کمک به اجرای طرح‌ها، پای اعتراضات و دغدغه‌های مردم نشستند و تلاش کردند به مطالبات و انتظارات مردم پاسخ دهند.

 جهانگیری گفت: احیای دریاچه ارومیه نشان داد اگر عزم و اراده برای اجرای طرحی شکل بگیرد و همه پای کار بیایند، حتی کارهایی که ابتدا تصور می‌شود غیرممکن است، با اتکا به علم، دانش و خرد جمعی قابل انجام خواهد بود.

معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برخی تالاب‌های کشور نظیر تالاب انزلی، میانکاله و خلیج گرگان نیز با مسائل و مشکلاتی روبرو هستند که باید برنامه‌ریزی‌های لازم برای احیای این تالاب‌ها انجام شود و همه پای کار بیایند تا شاهد بهبود وضعیت این تالاب‌ها باشیم تا از پیامدهای نامطلوب زیست محیطی ناشی از مرگ تالاب‌ها جلوگیری شود.

وی با قدردانی از همه دست اندرکاران و مجریان طرح‌های مرتبط با احیای دریاچه ارومیه طی سال‌های اخیر، گفت: احیای دریاچه ارومیه را به همه مردم ایران و به خصوص مردم مناطق اطراف این دریاچه تبریک می‌گویم که در این مدت شرایط را تحمل و همراهی‌های لازم را با مجریان طرح احیای ‌دریاچه ارومیه انجام دادند.

معاون اول رییس جمهور همچنین از سازمان برنامه و بودجه که در این مدت اعتبارات لازم برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه را تأمین کرده است، قدردانی کرد و از این سازمان خواست اعتبارات مورد نیاز برای تکمیل طرح‌ها و حفظ دریاچه ارومیه را نیز تأمین کند.

جهانگیری با اشاره به برخی اختلاف نظرها در خصوص اجرای طرح‌های احیای ‌دریاچه ارومیه، تصریح کرد: ‌باید تلاش کنیم اختلاف نظرها از طریق گفت‌وگوی صمیمانه حل و فصل شود چرا که هدف مشترک همه ما احیای دریاچه ارومیه است و هیچ ایرانی راضی به نابودی این دریاچه نیست.

جهانگیری با تأکید بر ضرورت تلاش برای حفظ و احیای دریاچه ارومیه گفت: برای اینکه وضعیت دریاچه ارومیه به شرایط گذشته بازنگردد لازم است به صورت مستمر رصد و پایش انجام شود که در این خصوص تصمیماتی در دولت انجام خواهد شد تا همواره شرایط دریاچه مورد بررسی قرار گیرد.

در این جلسه که وزیر نیرو، رییس سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار آذربایجان‌غربی نیز حضور داشتند، مسعود تجریشی مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گزارشی از آخرین وضعیت این دریاچه و اقدامات انجام شده از سال ۹۶ تا ۹۹ ارائه کرد.

در این گزارش به مقایسه میزان عمق، و حجم دریاچه ارومیه از سال ۹۲ تا ۹۹ پرداخته شد و توضیحاتی در خصوص وضعیت بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه و تغییرات تراز این دریاچه مطرح شد.

 تجریشی همچنین در این نشست به ارائه تصاویر ماهواره‌ای از تغییرات سطح پوشش آبی دریاچه ارومیه و سوابق اقدامات انجام گرفته در طرح ملی دریاچه ارومیه از سال ۹۲ تا ۹۹ پرداخت و گزارشی از زمان بندی نقشه راه احیای دریاچه ارومیه ارائه کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.