ادعای تلاش خارطوم برای خروج نظامیان سودانی از جنگ یمن

0 2

وزیر خارجه سودان مدعی تلاش این کشور برای خروج نظامیانش از جنگ یمن شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه الرای الیوم، وزیر خارجه سودان گفت: خارطوم تلاش می‌کند که نظامیان سودانی را از جنگ یمن خارج کند.

عمر قمرالدین که با شبکه تلویزیون فرانس ۲۴  گفت وگو می‌کرد،  اظهار داشت: ورود ارتش سودان به جنگ یمن در دوره رهبری عمرالبشیر ( رئیس جمهور سابق سودان ) انجام شد. او بود که سودان را به ورطه چنین جنگی کشاند.

وی با بیان اینکه ورود به جنگ همانند خروج از آن نیست، تصریح کرد: دولت انتقالی خارطوم درحال تلاش برای برون رفت از جنگ یمن است . برهمین اساس، سودان بسیاری از نظامیانش را از جنگ خارج کرده‌ است و فقط تعدادی اندک از نظامیان سودانی در یمن باقی مانده‌اند.

بیشتر بخوانید

سودان بیش از ۱۵ هزار نظامی خود را به جنگ یمن اعزام کرده بود، اما به دنبال افزایش اعتراضات داخلی و بدرفتاری فرمانده‌هان سعودی اماراتی با نظامیان سودانی، خارطوم تصمیم گرفت تا نظامیان خود را درجنگ یمن کاهش دهد.

جدیدترین خبرها و تحلیل‌های ایران و جهان را در کانال تلگرامی تسنیم بخوانید. (کلیک کنید)

سودان در بهمن ماه سال گذشته اعلام کرد: از ۵ هزار نظامی این کشور که در جنگ مشارکت دارند، تعداد آنان را به ۶۵۰ نفر کاهش خواهد داد اما منابع آگاه سعودی دو هفته  قبل  به  پایگاه خبری میدل ایست گفتند: هزار و ۱۸ نظامی سودانی از طریق دریا وارد بندر جیزان واقع در شرق عربستان وهم مرز با یمن شدند .

نظامیان سودانی از سال ۲۰۱۵ تاکنون در ائتلاف متجاوز عربی به فرماندهی عربستان و امارات در کنار نیروهای دولت مستعفی عبدربه هادی منصور علیه ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ( صنعا ) می جنگند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.