از اختراعی حیاتی برای نجات جان افراد تا اشتغالزایی برای جوانان

0 0
از اختراعی حیاتی برای نجات جان افراد تا اشتغالزایی برای جوانان

خبرگزاری فارس ـ اردبیل| وحید رشیدزاده: مرگ خاموش، واژه‌ای که شاید این روزها و به‌خصوص در مناطق سردسیر بیشتر درباره آن می‌شنویم و می‌خوانیم که سالانه افراد زیادی را در سایه بی‌توجهی قربانی خود می‌کند.

در عین حال به علت واقع شدن ایران بر روی گسل هر از چندگاهی شاهد وقوع زلزله‌های بزرگ و کوچک در گوشه و کنار آن هستیم و در زمان وقوع زلزله یکی از مسائل خطرناک احتمال نشت گاز است.

با وجود اینکه هر ساله با فرارسیدن فصل سرما نکات ایمنی جهت جلوگیری از گاز گرفتگی از طریق رسانه‌های مختلف دیداری و شنیداری اطلاع‌رسانی می‌شود، اما متاسفانه باز هم شاهد آمار بالای  تلفات ناشی از نشت گاز هستیم.

یک جوان مبتکر و خلاق پارس آبادی با تولید قطعه‌ای ارزشمند و حیاتی توانسته است این مشکل را حل کند که در صورت حمایت سایر ارگان‌ها از ایده و محصول این بسیجی جوان، از داغدار شدن خانواده‌های زیادی بر اثر این اتفاق تلخ جلوگیری خواهد شد.

با میلاد جهانگیری مخترع سرشیر هوشمند گاز هم‌صحبت شدیم …

فارس: لطفا کمی از خودتان برایمان بگویید.

جهانگیری: بنده میلاد جهانگیری،  ۲۴ ساله، دیپلم مکانیک خودرو و متولد شهرستان پارس آباد هستم و الان هم همین‌جا مشغول به کار و فعالیت هستم.

فارس: اختراعات و فعالیت های علمی پژوهشی رو از کجا و چه زمانی آغاز کردید؟

جهانگیری: من از همان دوران کودکی به‌شدت کنجکاو بودم و همیشه سعی می‌کردم تا مشکلات رو با راهکارهای ساده و مختص به خودم حل کنم تا اینکه در دوران نوجوانی با شدت گرفتن علاقه من نسبت به مباحث علمی و پژوهشی در پایگاه علمی بسیج مشغول به فعالیت شدم.

فارس: از این اختراع حیاتی برایمان بگویید

جهانگیری: این اختراع من با نام سرشیر گاز هوشمند شناخته می‌شود که به صورت خودکار و مکانیکی بدون نیاز به جریان الکتریکی به هنگام نشت گاز باعث قطع کامل گاز می‌شود و از گاز گرفتگی و یا انفجار و تخریب بر اثر نشت گاز مونوکسید کربن جلوگیری می‌کند.

اگر بخواهم جزئی‌تر توضیح بدهم، زمانی‌که آتش سوزی رخ دهد یا شلنگ گاز به اندازه حتی یک میلی‌متر به طرف عقب حرکت کند، در این هنگام سرشیر گاز ایمن عمل کرده و به‌طور خودکار گاز را از سر شیر قطع می‌کند. در واقع این سرشیر انرژی را در فنر ذخیره کرده و در هنگام خروج شلنگ و یا آتش سوزی و زلزله انرژی ذخیره شده در فنر واشر را به طرف جلو فشار داده و باعث قطع گاز می‌شود.

فارس: ایده اولیه این اختراع از کجا به ذهنتان خطور کرد ؟ چه نیازی در جامعه دیدید؟

جهانگیری: من  بعد از شنیدن خبر و نحوه فوت اعضای خانواده‌ای ۵ نفره به‌علت نشت گاز  به شدت متاثر و ناراحت شدم و مدت‌ها این موضوع فکرم را مشغول به خود کرد و در نهایت تصمیم گرفتم برای جلوگیری از این اتفاق تلخ راهی پیدا کنم که برای همه مردم در دسترس باشد از پایتخت نشینان تهران تا روستائیان در گوشه و کنار کشور.

اما بعد از مطرح کردن طرحم در ابتدا با تمسخر اطرافیان مواجه شدم که این طرح رویاپردازی بیش نیست، ولی دست از تلاش برنداشتم و با کوشش خود و حمایت‌های بسیج شهرستان پارس آباد و عنایت پروردگار موفق به ساخت و تولید انبوه این اختراع مهم و حیاتی شدم.

فارس: ساخت و طراحی این اختراع چقدر زمان برد؟

جهانگیری: حدود دو سال برای طراحی و ساخت سرشیر گاز ایمن تلاش کردم و بیش از ۳۰ بار در مرحله طراحی تغییراتی دادم و طبق استعلام‌های انجام گرفته در مرکز ثبت اختراع این طرح برای اولین بار در دنیا ساخته شده است.

فارس: از چه روشی برای بازاریابی اختراعتان استفاده کردید؟

جهانگیری: قبل از تولید انبوه برای بازاریابی به روستاهای اطراف شهرستان پارس آباد رفتیم و بعد از اینکه این طرح مورد استقبال مردم واقع شد، قطعه‌های لازم را به‌صورت برون‌سپاری سفارش دادیم و بعد از مونتاژ با دوستان به روستاهای اطراف که در حال گاز رسانی بودند، رفتیم و در عرض دو ماه توانستیم با تلاش فراوان در بیش از ۵۰ روستا سرشیر گاز ایمن را نصب کنیم.

فارس: تولید انبوه را چگونه شروع کردید؟ برای چند نفر اشتغال‌زایی کردید؟

جهانگیری: ما کارگاهی راه اندازی کردیم و منتظر وام هستیم تا بتوانیم قطعه‌های بیشتری را سفارش دهیم و میزان فروش را ارتقاء بخشیم و  در حال حاضر ۷ نفر به‌طور مستقیم  و ۱۵ نفر به‌طور غیرمستقیم مشغول به‌کار هستند که با دریافت تسهیلات می‌توانیم برای تعداد زیادی از جوانان اشتغال ایجاد کنیم.

فارس: قیمت محصولتان برای خریدار خرد و مصارف خانگی چقدر است؟

جهانگیری: قیمت عمده برای فروشگاه‌ها ۲۸۰۰ تومان و برای مصرف خانگی در شهرستان همراه با نصب ۵۵۰۰ تومان  و در روستاها ۶۰۰۰ تومان است که با توجه به کارایی مهم و حیاتی این دستگاه هزینه آن بسیار ناچیز است و متاسفانه پوشش ما فقط استانی هست و به‌دلیل تولید کم و عدم بازاریابی در خارج از استان فروش نداریم.

تاکنون ۱۰ هزار سرشیر فروش داشتیم که به‌دلیل نبود حمایت‌های مالی متاسفانه روند کار کند شده است، چون گردش مالی بسیار ضعیفی داریم و نمی‌توانیم  همه هزینه‌ها را تامین کنیم.

فارس: چه ایده و تصمیمی برای توسعه این طرح دارید؟

جهانگیری: تصمیم من برای توسعه این طرح  بستگی  به حمایت‌های اولیه  تسهیلاتی مسؤولان دارد  تا بتوانم خط تولید این اختراع را  توسعه دهم و با ذهنی آزاد ایده‌های مهم خود را تحقق بخشم.

فارس: آیا خاطره خاص و شیرینی از این اختراعتان دارید؟

جهانگیری: بله، مدتی پیش صبح یک روز  پیرمردی با جعبه‌ای شیرینی و گل وارد کارگاه تولیدی ما شد برای قدردانی و تشکر. زمانی که علت این کار او را جویا شدم بسیار خوشحال شدم. این پیرمرد از شب عروسی دخترش برایم گفت که به‌علت شلوغی‌ها و جا به جایی‌ها در زمان مراسم عروسی، شلنگ گاز بخاری جدا شده بود و نشتی داشته اما به‌دلیل مجهز بودن به سرشیر هوشمند گاز، این عروس و داماد در شب عروسی شان نجات پیدا می‌کنند.

فارس: چه انتظاری از مدیران و مسؤولان مربوطه دارید؟

جهانگیری: باید برای شکوفایی استعداد نخبگان بستر سازی شود. متاسفانه ثبت اختراع بسیار زمان‌بر بوده و تلاش برای تجاری سازی محصول مشغله‌های زیادی را برای مخترعان به وجود می‌آورد که آنها را از اختراعات و ایده‌های دیگر غافل می‌کند، بنابراین انتظار بر این است که شرایط لازم برای پیشرفت و ترقی مخترعان توسط مسؤولان و نهادهای مربوطه فراهم شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.