استان مرکزی به عنوان سومین استان کشور در تنوع زیستی مطرح است

0 2
استان مرکزی به عنوان سومین استان کشور در تنوع زیستی مطرح است

به گزارش خبرگزاری فارس از اراک، تنوع زیستی به عنوان منابع ارزشمند و سرمایه‌های طبیعی هر منطقه است که حراست و ارتقاء آن در کیفیت چرخه زیستی و حیات نفش مهم و کلیدی دارد.

تنوع زیستی به مجموعه داشته‌های طبیعی در گونه‌های جانوری، آبزی و گیاهی اطلاق می‌شود که با ضریب سلامت زیستی و طبیعت پویا ارتباط مستقیم دارد و در سال‌های اخیر به دلیل روند توسعه نامتوازن، دخالت‌های بشر در طبیعت و در اکوسیستم دچار چالش‌هایی شده و بسیاری از گونه‌های باارزش روند کاستی، تهدید و یا انقراض را تجربه می‌کنند.

 تنوع زیستی که امروز شاهد آن هستیم، محصول میلیاردها سال تکامل موجودات است که به وسیله فرآیندهای طبیعی و البته به‌طور فزاینده‌ای تحت تأثیر انسان به وجود آمده است بنابراین، ما بخش جدایی‌ناپذیر از این تنوع زیستی و به طور کامل وابسته به آن هستیم.

 در قرن حاضر،کاهش تنوع زیستی به طور عمده، نتیجه‌ی بازخورد فعالیت‌های انسانی و تهدیدی جدی برای ادامه‌ی حیات او در کره‌ی زمین است، به رغم تلاش‌های انجام شده در طول ۲۰ سال گذشته، با ویرانی زیستگاه‌ها، برداشت بیش از حد از زمین‌های کشاورزی و آب‌های زیرزمینی و آلودگی آنها در اثر افزایش بی‌رویه‌ی جمعیت، تغییر اقلیم و سایر مشکلات بوجود آمده در اثر بی‌توجهی‌ها، روند نابودی تنوع زیستی جهان همچنان ادامه دارد.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی  با اشاره به شعار امسال روز جهانی تنوع زیستی که با عنوان ” ما نیز بخشی از راه حل هستیم ” نامگذاری شده است،  به خبرنگار فارس در اراک گفت: تنوع زیستی به عنوان منابع ارزشمند و سرمایه‌های طبیعی هر منطقه است که حراست و ارتقاء آن در کیفیت چرخه زیستی و حیات نفش مهم و کلیدی دارد.

رضا میرزائی  در ادامه با اشاره به اینکه راهبردهای متعددی جهت حفظ تنوع زیستی وجود دارد، بیان کرد: یکی از قدیمی‌ترین و شناخته ‌شده‌ترین این راهبردها ایجاد مناطق تحت حفاظت است که تمام اجزای تنوع زیستی اعم از اجزای شناخته شده و ناشناخته را به صورت یکپارچه حفظ می‌کند.

وی افزود: درحال حاضر ۱۲ و ۲۵ صدم درصد از مساحت استان مرکزی در قالب ۱۱ منطقه تحت مدیریت زیست محیطی به ثبت رسیده که این مناطق از بهترین زیستگاه‌ها و پناهگاه‌های حیات وحش کشور محسوب می‌شوند.

میرزایی اظهار کرد: استان مرکزی در خاستگاه سوم کشور در حوزه تنوع زیستی قرار دارد و تاکنون ۳۶۳ گونه جانوری شامل ۶۵ گونه پستاندار، ۲۲۲ گونه پرنده، ۵۵ گونه خزنده، ۴ گونه دوزیست، ۱۷ گونه ماهی بومی  و یک هزار و ۳۳۶ گونه گیاهی در آن شناسایی شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی حفظ محیط زیست و تنوع زیستی را امری همگانی و مستلزم هم‌افزایی بیشتر مردم و مسئولان اعلام کرد و تاکید کرد: برای حفظ تنوع زیستی در کشور مشارکت و همدلی مردم ضروری است و بهترین حافظان تنوع زیستی در واقع ساکنان همان مناطق هستند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.