افزایش بی‌سابقه قیمت گاز مایع در شهر کابل

0 4

کابل: در حال حاضر یک کیلو گاز مایع  در شهر کابل به ۸۵ افغانی، یک سیر(۷ کیلوگرام) چوب به ۱۰۰ الی ۱۱۰ افغانی و یک سیر ذغال سنگ به ۷۰ الی ۷۵ افغانی رسیده است.

قبل از آغاز فصل سرما یک سیر چوب ۷۵ الی ۸۰  افغانی، یک کیلوگاز مایع ۵۵ افغانی و یک سیر ذغال سنگ ۵۰ افغانی به فروش می رسید.

میر رحمان رحمانی رئیس مجلس نمایندگان امروز(شنبه ۲۱ جدی) در نشست عمومی مجلس گفت: به علت بلند رفتن قیمت گاز در شهر کابل باید وزیر تجارت در مجلس خواسته شود.

او علاوه کرد که در ۶ ماه گذشته ما نتوانستیم وزیر تجارت را ببینیم، اما روز دوشنبه مجلس در موردش تصمیم خواهد گرفت.

در همین حال غلام حسین ناصری، نماینده مردم کابل نیز در نشست عمومی امروز مجلس نمایندگان گفت که در کنار سرقت های مسلحانه، یک کیلو گاز کیلوی به ۸۵ افغانی رسیده است که این دزدی آشکار و سرقت آشکار می باشد.

او افزود: اگر حکومت وجود دارد باید بازار را  کنترول کند، نگذارد افراد استفاده جو، نرخ مواد سوختی را به دل خود شان پائین و بالا ببرند.

این بار نخست نیست که قیمت مواد سوختی در فصل سرما افزایش میابد بلکه در جریان سال های گذشته نیز در این فصل مواد اولیه بخصوص مواد سوختی افزایش می یافت.

شهروندان با انتقاد از کارکردهای حکومت می‌گویند که حکومت باید در قسمت کنترول قیمت مواد سوختی اقدامات جدی را روی دست گیرد.

نعمت الله باشنده شهرکابل می گوید یکی از مشکلاتی که همه ساله با نزدیک شدن فصل سرما پررنگ تر می شود، افزایش قیمت مواد سوختی مخصوصاً چوب و گاز مایع است.

او علاوه کرد که عدم کنترول  بازار از سوی حکومت باعث شده که دکان داران و تجار به دل خود شان نرخ‌ها را افزایش دهند.

به اساس گفته های این باشنده کابل، اگر شرایط به همین گونه ادامه یابد، حکومت در فکر مردم نباشد، باشندگان کابل زمستان سخت را پیش رو خواهند داشت.

او خاطرنشان کرد که افزایش قیمت مواد سوختی  از یک سو و بی کاری از سوی دیگر زندگی مردم را با مشکلات زیاد مواجه ساخته است.

در قانون اساسی کشور اقتصاد بازار آزاد تعیین شده است؛ به همین دلیل حکومت در بیشتر مواقع نمی تواند برای بازرگانان و فروشندگان نرخ تعیین کند.

خواستیم که در این مورد، نظر ریاست عمومی تصدی مواد نفتی و گاز مایع را داشته باشیم، اما باوجود تلاش های مکرر، موفق به این کار نشدیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.