امام حسین(ع) از دیدگاه علمای اهل سنت هرمزگان/ خون آن حضرت آبروی اسلام است

0 4
امام حسین(ع) از دیدگاه علمای اهل سنت هرمزگان/ خون آن حضرت آبروی اسلام است

به گزارش خبرگزاری فارس از بندرعباس، منابع تاریخى اهل سنت به وضوح این نکته را بیان کرده‌اند که پیامبر (ص) نخستین فردى بود که از شهادت نوه‌اش حسین بن على(ع) خبر داد و براى مظلومیت آن حضرت اشک ریخت.

‬به راستی که محبت و دوستی پیامبر گرامی اسلام (ص) و فرزندان پاک ایشان مرز و نژاد و کیش و آئین نمی‌شناسد‬ و‬ هم‌میهنان اهل‌ سنت ما نیز از ‏این قاعده مستثنا نیستند.

این روزها‬ و‬ در‬ ایام ماه‬ محرم ‬ در بسیاری از‬ مناطق‬ کشور که شیعیان و اهل‌ سنت در کنار هم زندگی می‌کنند، نه تنها ‏اهل‌ سنت به برگزاری مراسم‌های مذهبی اهل تشیع احترام می‌گذارد بلکه آنها نیز آداب و رسوم خاص خود برای بزرگداشت عزاداری سیدالشهدا(ع) ‬ را‬ اجرا‬ می‌کنند.‏

این روزها همه آزادگان جهان هم عقیده‌اند که قیام امام حسین (ع) سرمشق و الگویی برای همه آزادی‌خواهان جهان است و در این میان علمای اهل سنت نیز همواره تاکید دارند که امام حسین (ع) تنها مختص به شیعیان نیست، بلکه متعلق به همه مسلمانان جهان اسلام است.

همه این عرض ارادت‌ها نشان می‌دهد که واقعه عاشورا نه یک حادثه که یک فرهنگ است، فرهنگی برخاسته از اسلام ناب که نقش حیاتی و مهم در استحکام ریشه‌ها و رویش شاخه‌های آن دارد. عاشورا یکی از روزهای مهم در مذهب تسنن است.

در این روز اهل سنت استان هرمزگان با خیرات و انفاق، ارادت خود را به امام حسین(ع) و یارانش نشان می‌دهند. از برگزاری مراسم جشن و شادی خودداری می‌کنند. به تلاوت قرآن می‌پردازند و در مسجدها و خطبه‌ها حضور پیدا می‌کنند.

از همین رو تعدادی از علمای اهل هرمزگان در گفت‌وگو با خبرنگاران فارس، با تاکید بر اینکه حفظ شعائر محرم و زنده نگه داشتن عزای امام حسین (ع) تأکید کردند که احیای دین اسلام با شهادت حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) صورت گرفته است.

امام حسین(ع) الگوی کامل رادمردی و پایداری است

شیخ علی ماهی‌گیر از خطبای جمعه شهرستان سیریک مصادف با عاشورای حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در این شهرستان عنوان داشت: امام حسین سرسلسله جنبان کاروان آمران به معروف و ناهیان عن المنکر و قافله‌سالار کاروان شهادت و قیام‌الِلّٰه است که در طول تاریخ سرمشق بشریت فارغ از ادیان و مذاهب در مقابل ظلم و زیادہ‌خواهی و انحراف بودہ است.

وی افزود: در مورد فضایل و مناقب امام حسین(ع) و هم‌چنین ابعاد مختلف حیات شریف‌شان از جمله مهم‌ترین اجتهاد و اقدام سیاسی_عبادی‌شان یعنی عدم بیعت با یزید و یزیدیان و شهادت در صحرای کربلا کتاب‌ها و رساله‌های مستقل و متعددی گرد آمدہ است.

این روحانی اهل سنت گفت: سبط رسول مکرم اسلام(ص)، با افتخار اهل بیت بودن، آل عباء بودن، صحابی بودن، سرور جوانان اهل بهشت بودن، فرزند سیدہ نساء العالمین و شیر خدا حیدر کرار بودن و در پایان توفیق شهادت فی‌سبیل‌الله داشتن و رمز و راز شهادت قرار گرفتن او را از همه هم‌عصرانش متمایز می‌سازد.

شیخ ماهی‌گیر در ادامه با اشارہ به اینکه رسول‌الله(ص) او و برادرش امام حسن رضی‌الله‌عنه را بسیار دوست می‌داشت اضافه کرد: احادیث مختلفی از ائمه در مورد آن حضرت وجود دارد که بحمدالله جامعه اسلامی ما به اندازہ کافی به آن اشراف دارد و در حوصله این گفت‌وگوی کوتاہ نیست.

پژوهشگر علوم دینی اهل سنت سیریک در مورد حادثه تلخ و دردناک دهم محرم‌الحرام ۶١ هجری کہ برای همیشه امت اسلامی را اندوهگین و غصه‌دار کرد به بیان برخی از دلایل و مبانی اجتهادی امام حسین(ع) و عدم بیعت با یزید که متاسفانه به ظلم تاریخی و بی‌سابقه یزیدیان بر خاندان نبوت و رسالت منتهی گردید پرداخت.

ماهی‌گیر در ادامه افزود: اولا ارادہ الهی بر این قرار گرفت که فرزند رسول‌الله (ص) برای اقامه فریضه امر به معروف و نهی از منکر قیام نماید و با انحراف پدید آمدہ در امت جدش مبارزہ نماید چراکه ماهیت انتقال حکم و امر مسلمین که تا آن زمان به هر شکل بر مبنای جانشینی بر اساس انتخاب شوری و بیعت استوار بود متاسفانه به نظام ملکی و پادشاهی و انتقال مورثی تبدیل شدہ بود، ثانیاً در عین حال شروط مصالحه امام حسن(ع) با معاویه که مقرر بود حکم و امر مسلمانان بعد از امارت معاویه بر اساس شوری بین مسلمین باشد و طبق گزارش مصنفین از جمله ابن حجر از نبود مصالحه بود که “بل یکون الأمر من بعدہ شوری بین المسلمین” نادیدہ گرفته شدہ بود، ثالثاً با درگذشت معاویه دیگر سیدنا حسین بن علی رضی‌الله عنهما بر گردن خویش بیعتی نداشت، رابعاً سوای این، یزید را به دلیل شخصیتی و انعدام شرط عدالت شایسته خلافت مسلمین نمی‌شناخت در حالی که در بین مسلمین افرادی به مراتب بهتر و اصلح‌تر وجود داشتند و چه بسا امام حسین(ع) در علم، صلاحیت، کفائت و مقبولیت نزد مسلمانان متمایز بود.

نائب‌رئیس شورای روحانیت اهل سنت سیریک در پایان امام حسین(ع) را نماد مظلومیت جریان اصیل اسلامی بر شمرد و خاطرنشان ساخت: راه و روش و سیره آن حضرت به‌عنوان رمز و راز جریان اصیل اسلامی همواره سرمشق ما مسلمانان و آزادگی‌خواهان جهان خواهد بود.

امام حسین(ع) شهید راه نماز است

شیخ محمد صدیق بهجت امام جمعه اهل سنت بندرلنگه در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در بندرلنگه اظهار کرد: ما در آستانه تاسوعا وعاشورا هستیم، پیامبر(ص) می‌فرمایند: “حسین منی و انا من حسین، احب‌الله من احب حسینا، حسین سبط من الاسباط”.

وی با بیان اینکه در هفته امر معروف و نهی از منکر نیز قرار داریم و وظیفه ائمه جمعه این است که امر به معروف و نهی از منکر کنند و خودشان را به فضائل و اخلاق آراسته سازند و مردم را دعوت به معروف نمایند، افزود: امام حسین (ع) در شرایطی زندگی می‌کردند که قیام در آن شرایط را یک امر واجب می‌دانستند.

امام جمعه اهل سنت بندرلنگه عنوان داشت: به نماز جمعه اهمیت دهیم چراکه نماز جمعه در زمان پیامبر(ص) بعد از هجرت خوانده می‌شد و تا کنون نیز ادامه داشته است و بعد از انقلاب به برکت خون شهدا تحولی در نماز جمعه ایجاد شده است و همان‌گونه که در روایات بسیار آمده است امام حسین(ع) حتی در ظهر عاشورا و در آن شرایط سخت هم نماز جماعت بپا داشتند و در واقع امام حسین(ع) شهید راه نماز است.

وظیفه همه مسلمانان زنده نگه داشتن واقعه عاشوراست

شیخ مسعود راهبر امام جمعه اهل سنت بندرچارک در به خبرنگار فارس گفت: امام حسین(ع) با قیام بزرگ در کربلا درس آزادگی، ایستادگی، استقامت، مبارزه با ظالم و فساد و دفاع از مظلوم برای همه ما دادند و نشان دادند که مرگ با عزت بهتر از زندگی با ذلت است.

وی با اشاره به اینکه مسلمانان که خود را پیرو اهل بیت می‌دانند باید در مقابل ظالم و استکبار بایستند، یادآور شد: از امام حسین(ع) و یاران باوفایش باید درس عزت و ایستادگی در مقابل ظالمان گرفت و اتحاد و یک‌پارچگی را در امت اسلامی جاری ساخت که این کار دست ظالمان از منافع مسلمانان کوتاه خواهد شد.

امام جمعه اهل سنت بندرچارک اظهار داشت: وظیفه همه مسلمانان اعم از شیعه و سنی بازگویی واقعه تاریخی عاشورا و عزت‌مداری امام حسین(ع) و یارانش برای نسل‌های آینده است تا این واقعه بسیار دردناک تاریخی برای همیشه زنده نگه داشته شود.

خون امام حسین(ع) آبروی اسلام است

شیخ ابراهیم ابراهیمی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در قشم اظهار داشت: محبت خدا و رسول و اولیای خدا از بنیان‌های اعتقادی و عملی اهل سنت به‌شمار می‌رود و تبعیت را نهایتِ محبت می‌دانیم چراکه عشق حقیقی همراه با عمل است.

وی افزود: بررسی اشعار شعرای اهل سنت به‌خصوص امام شافعی(ره) خود گویای ارادت آنان به اهل بیت رسول خداست، اهل سنت در غم شهادت حسین بن علی و یاران باوفایش عزادار هستند و همیشه در کنار برادران شیعه این غم و اندوه را داشته و دارند.

امام جمعه کنارسیاه قشم گفت: امام حسین با رفتن خود به کربلا آبروی دین اسلام را برای همیشه تاریخ حفظ کرد و خون آن حضرت آبروی اسلام است.

مدرس مدرسه علوم دینی اسماعلیه قشم تصریح کرد: مقابله با ظلم و استکبارستیزی از مهمترین درس‌های شهادت امام حسین در روز عاشوراست که در عصر حاضر باید بیش از پیش مورد توجه امت اسلام قرار بگیرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.