اهدای ۲۰۰۰ مترمربع زمین توسط مردی در سرپل برای ساخت مکتب دخترانه

0 8

شفقناافغانستان-وزارت معارف اعلام کرده است که یکی از باشنده‌گان ولسوالی گوسفندی ولایت سرپل، دو هزار متر مربع زمین ملکیت شخصی‌اش را برای ساخت یک مکتب دخترانه در این ولسوالی اهدا کرده است.

این مرد فیض‌الله نام دارد و از بزرگان ولسوالی گوسفندی ولایت سرپل است. طبق اعلام وزارت معارف، این مرد زمینش را که مطابق نرخ روز هر بسوه‌اش بیش از ۲۰۰ هزار افغانی قیمت دارد، به معارف اهدا کرده است.

قرار است در آن، لیسه دخترانه روز مثقال ولسوالی گوسفندی ساخته شود. وزارت معارف گفته است که با ساخت این مکتب، به کودکان و دختران در این منطقه دست‌رسی به آموزش تسهیل خواهد شد.

وزارت معارف گفته است که برای قدردانی از این شهروند «معارف‌دوست» برنامه‌ای در ریاست معارف سرپل برگزار و از اقدام فیض‌الله ستایش شده است. وزارت معارف به این باشنده سرپل لوح تقدیر اهدا کرده است.

این در حالی است که وزارت معارف در اول ماه جاری اعلام کرد که باشنده‌گان ۳۰ ولایت کشور به معارف در سال ۱۳۹۸ خورشیدی بیش از ۷۰۰ میلیون افغانی کمک کرده‌اند.

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف، در آن زمان به روزنامه ۸صبح گفته بود که باشنده‌گان۳۰ ولایت شامل خوست، دایکندی، کاپیسا، میدان‌وردک، سرپل، بامیان، پنجشیر، سمنگان، بادغیس، قندهار، بلخ، نیمروز، کابل، هلمند، جوزجان، لوگر، هرات، پکتیا، غزنی، فراه، لغمان، کنر، ننگرهار، پروان، فاریاب، بغلان، زابل، تخار، بدخشان و پکتیکا در سال جاری خورشیدی ۷۷۱ میلیون و ۳۲۷ هزار و ۵۱۰ افغانی به معارف کمک کرده‌اند.

این کمک‌ها شامل ۷۱۳.۲۵۵ جریب زمین به ارزش مالی ۳۴۲ میلیون و ۸۹۷ هزار و ۱۰۰ افغانی، ساخت ۲۱۰ صنف درسی و هشت مکتب جدید می‌شد.

کمک‌های مردمی به معارف از سوی شوراهای مکتب‌ها جمع‌آوری و از تطبیق آن نظارت شده است. شورای مکتب متشکل از خانواده دانش‌آموزان، ملاامامان مساجد، اعضای شورای محلی و بزرگان محل می‌باشد. در حال حاضر ۱۳ هزار و ۹۹۹ مکتب شورا دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.