اینترسپت: سیاست ترامپ برای تغییر نظام در ایران یک فانتزی بزرگ است/ آشوب و بی‌ثباتی ره‌آورد رویکرد واشنگتن

0 10

به گزارش سرویس ترجمه شفقنا به نقل از اینترسپت، در این مطلب که به قلم «مرتضی حسین» نگاشته آمده است: دولت ترامپ برای جنگ‌افروزان واشنگتن، رویایی است که به واقعیت تبدیل شده است؛ به ویژه برای خیال‌پردازان انتقام و مجازات علیه ایران. در دولت ترامپ، ایالات متحده به صورت یک‌جانبه از توافق هسته ای ایران خارج شد؛ توافقی که در دوره ریاست جمهوری اوباما امضا شده بود. ترامپ در عوض، سیاست تحریمی و انزوای سیاسی ایران را تحت عنوان «فشار حداکثری» اعمال کرد.

رویدادی که ماه گذشته موجب تشدید تنش‌ها میان ایران و آمریکا پس از خروج واشنگتن از برجام، شد حمله ای بود که هواپیماهای بدون سرنشین آمریکایی به کاروان حامل ژنرال ایرانی قاسم سلیمانی انجام داده و وی را ترور کردند. واشنگتن مسئولیت این حمله را بر عهده گرفت. هنوز مشخص نیست که این روند به کجا منتهی می شود اما برای بسیاری از شخصیت‌های دولت ترامپ نتیجه ایده‌آل این است: تغییر نظام.

ایالات متحده در دهه های اخیر موفق شده با استفاده از زور برخی دولت‌ها مانند عراق و لیبی را سرنگون کند. این در حالی است که ایران کشوری ۸۰ میلیونی است که در مقایسه(با عراق و لیبی) دارای مقیاسی بسیار بزرگ می‌باشد. بنابراین تصور مداخله نظامی ایالات متحده در ایران حتی از ذهن خیال‌پردازترین محافظه‌کاران(در آمریکا) نیز خارج است.

با توجه به عدم توانایی ایالات متحده در پیروزی در یک جنگ آشکارا، واشنگتن تصمیم گرفته ایران را تا حدممکن از طریق تحریم و سایر روش‌ها تحت فشار قرار دهد؛ به این امید که این فشارها موجب اعتراضات داخلی و نهایتا براندازی حکومت شود. این در حالی است که ظاهرا چنین رویکردی بیش از آنکه موجب ایجاد تغییرات سیاسی در این کشور شود، شرایط زندگی را برای مردم عادی سخت کرده است.

ریچارد هانانیا، عضو پژوهشکده مطالعات جنگ و صلح سالتزمن در دانشگاه کلمبیا، طی اظهاراتی در این باره گفت: « ایران در تجربیات اخیر آمریکا بیشتر شبیه به لیبی و عراق است تا اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۸۹. اگر خواستار تغییر حکومت در ایران هستید، اساسا باید به دنبال جنگی داخلی باشید. مانند سایر کشورها، حتی اگر رهبریت نیز سقوط کند سایر بقایان حکومت قادرند امور را سازماندهی کنند».

به عبارت دیگر، هیچ امیدی برای تغییر حکومت در ایران آنهم توسط ایالات متحده وجود ندارد. آینده ای که جنگ افروزان واشنگتن -که اکنون در راس سیاست خارجی ایالات متحده قرار دارند – در پی آن هستند، تنها موجب آشوب بیشتر، نزاع بیشتر و بی ثباتی بیشتر در خاورمیانه خواهند شد و سیاست تغییر نظام در ایران ابدا پیروز نخواهد بود. طرفداران تغییر نظام در ایران اکنون در موقعیت دشواری قرار گرفته اند. عدم وجود مخالفت سازمان‌یافته موجب شده تا نتوان از جنبش گسترده ای که در سال ۱۹۷۹ باعث براندازی نظام شاهنشاهی در ایران شد، بهره‌مند گردید. جنبش مردمی ایران در سال ۱۹۷۹، همچنین از حمایت قدرتمند آیت‌الله خمینی(ره) برخوردار بود. وی حتی در سالهایی که در تبعید در عراق و فرانسه زندگی می کرد دارای محبوبیت خاصی در ایران بود.

باتوجه به عدم‌سنخیت آشکار میان رویاها و توانایی های ترامپ در خصوص تغییر نظام،‌ این احتمال وجود دارد که دولت وی سیاست نادرستی را نسبت به ایران پیش گرفته اند. مقامات ارشد دولت اخیرا این ایده را مطرح می کنند که یک معامله جدید جایگزین معامله ای شود که در دوره اوباما امضا شد. بعید است که چنین پیشنهادی جدی باشد. توافق هسته ای معامله پیچیده ای بود که در پس سالها مذاکره، حاصل شد. این معامله به ویژه به دلیل بی‌اعتمادی طرفین به یکدیگر از اهمیت خاصی برخوردار بود.

دولت ترامپ به جای پیشنهادات جدی برای مذاکره، به دنبال پوششی دیپلماتیک برای اقدامات پنهانی و آشکار خود علیه ایران است. برای بقیه دوره ریاست جمهوری ترامپ و دوره بعدی وی – در صورت پیروزی مجدد انتخاب وی – ما باید انتظار جنگی شدید و اعلام نشده از سوی آمریکا علیه ایران را داشته باشیم. تحریم های بیشتر، اقدامات نظامی بیشتر علیه متحدان تحت حمایت ایران در خاورمیانه و فشار سیاسی بیشتر علیه ایران در مجامع بین المللی، اعمال خواهد شد.

با توجه به آشکار شدن ابعاد بیشتری از ترور سردار ایرانی،‌ کارشناسان حقوقی درباره غیرقانونی بودن ترور یک مقام عالی‌رتبه یک دولت خارجی هشدار می دهند. ترامپ در پیگیری یک سیاست تهاجمی نسبت به ایران و بدون هدف مشخص، اکنون جنجالی ترین شیوه های ضد تروریسم دوران پس از ۹/۱۱ را به مرز جدید و خطرناکی گسترش داده است. قانون جنگ ممکن است در این راه فقط یکی دیگر از قربانیان باشد.

استفان ورتهایم، معاون پژوهش و سیاست در مؤسسه کوینسی در این باره گفت: اعمال دیدگاه تروریسم برای یک بازیگر دولتی، مفهوم حاکمیت، قوانین بین المللی و تمایز جنگ و صلح را از بین می برد. ما حتی نمی توانیم مطمئناً بگوییم اگر در حال جنگ با ایران هستیم یا نه. اما ممکن است در اینده به عقب بازگشته و دریابید که جنگ با ترور (سردار)سلیمانی شروع آغاز شده است!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.