با عبارت «جان پدر کجاستی» شعر بگویید

0 19
با عبارت «جان پدر کجاستی» شعر بگویید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، حمله تروریستی ۱۲ آبان به دانشگاه کابل و شهادت شماری از دانشجویان این دانشگاه، شاعران فارسی‌سرا را به سرودن اشعاری در مذمت خونریزی و تقبیح رفتارهای تروریستی دعوت کرد.

بازتاب این واقعه تلخ در شعر شاعرانی چون علیرضا قزوه، محمدرضا وحیدزاده و محمدحسین انصاری‌نژاد از ایران و سیدضیاء قاسمی، سهراب سیرت و قاسم ساکنی از افغانستان، موجب شد تا خانه ادبیات افغانستان، موسسه فرهنگی درّ دری و کانون ادبی کلمه را بر آن داشت تا مجموعه‌ای از سروده‌های شاعران فارسی‌زبان را برای این وقایع گرد آورند.

اکنون عبارت «جان پدر کجاستی» به نمادی برای بیان اندوه دو ملت ایران و افغانستان نسبت به تهاجم‌هایی که بر دانش و آگاهی در این کشور می‌شود، تبدیل شده است.

حالا هر شاعری می‌تواند برای تدوین مجموعه شعری با عنوان آشنای «جان پدر کجاستی؟» طبع خود را بیازماید و سروده‌هایش را تا جمعه ۲۳ آبان ۱۳۹۹ برای خانه ادبیات افغانستان بفرستد.

شماره تلفن ۹۸۹۳۸۸۰۲۱۹۳۴+ همچنین نشانی ایمیل zahra.jawaher@gmail.com برای ارسال آثار در نظر گرفته شده است.

همچنین از خراسان خبر می‌رسد که کتاب شعر «جان پدر کجاستی» توسط محمدکاظم کاظمی، شاعر افغانستانی مقیم ایران و عضو هیأت علمی برون مرزی فرهنگستان زبان و ادب فارسی منتشر می‌شود. او گفته است که تاکنون ۴۰ عنوان شعر با موضوع حادثه تروریستی دانشگاه کابل به دستش رسیده است.

یادآور می‌شود، دانشگاه کابل در شب میلاد پیامبر اکرم (ص) مورد حمله تروریستی گروهک داعش قرار گرفت و ۲۳ تن از دانشجویان این دانشگاه به شهادت رسیدند. همچنین در این حمله تروریستی بیش از ۳۰ تن از دانشجویان زخمی شدند.

«جان پدر کجاستی؟» پیامک پدری است که پس از ۱۴۲ بار تماس با گوشی دخترش، برای اطلاع از وضعیت او بی‌پاسخ ماند و همین عبارت شاعرانه که به هشتگ غم‌انگیزی در توئیتر و اینستاگرام تبدیل شد، دستمایه اشعاری از سوی شاعران ایران و افغانستان نیز قرار گرفت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.