تاکید آیت الله شیخ عیسی قاسم بر آزادی زندانیان سیاسی در بحرین

0 6

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از العالم، آیت‌الله شیخ عیسی قاسم رهبری معنوی شیعیان بحرین در بیانیه‌ای بر تخلیه زندان‌های بحرین از زندانیان سیاسی تأکید کرد.

آیت‌الله عیسی قاسم در عین حال تأکید کرد که آزادی این زندانیان به معنای حل بحران نیست بلکه با آزادی آنها تنها پرونده بازداشت‌شدگان بسته می‌شود و بقیه پرونده‌ها تا پیدا کردن راه‌حل سیاسی فراگیر ادامه دارد.

در این بیانیه آمده است که زندانی کردن زندانیان سیاسی در بحرین که خواهان حق سیاسی، حقوق اسلامی، ملی و انسانی بودند، از لحاظ انسانی، دین اسلام و عرف حقوقی جرم و در واقع ضربه‌ای به این اصول است.

در این بیانیه همچنین آمده است که زندانی کردن هر فردی به دلیل مشارکت در تحصن‌ها، راهپیمایی و اعتراضات، ظلمی آشکار است و حبس شیخ «علی سلمان» نیز نمونه این مظلومیت است که در ارتباط با سخنان و مواضع سیاسی او مبنی بر دعوت به وحدت ملت و حمایت از منافع همگانی بوده است.

شیخ علی سلمان دبیرکل جمعیت ملی-اسلامی الوفاق بحرین به عنوان بزرگ‌ترین جمعیت معارض بحرینی در سال ۲۰۱۴ بازداشت شده و در سال ۲۰۱۵ حکم حبس چهار ساله برای او به اتهام رهبری جریان اعتراضات مردمی بحرین که خواهان برخورداری از دموکراسی و عدالت بود، صادر شد.

دادگاه بحرین ۲۸ ژانویه ۲۰۱۹ شیخ علی سلمان و دو معاون وی به نام‌های «حسن سلطان» و «علی الاسود» را به اتهام جاسوسی برای قطر به حبس ابد محکوم کرد.

به گفته جمعیت الوفاق نزدیک به پنج هزار زندانی سیاسی در زندان‌های بحرین وجود دارد و علاوه بر آن یورش‌های روزانه نیروهای امنیتی به منازل معارضان و بازداشت آن‌ها در مناطق مختلف هر روز ادامه دارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.