تروریست‌های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن

0 0
تروریست‌های القاعده، آخرین امید عربستان برای جنگ یمن

در آستانه آزادسازی مأرب به دست انصارالله، تروریست‌های القاعده آخرین امید سعودی‌ها برای جلوگیری از سقوط این شهر هستند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم روزنامه الاخبار لبنان با انتشار مقاله‌ای درباره تحولات اخیر در جبهه مارب نوشت، گروه تروریستی- تکفیری القاعده در حال حاضر تبدیل به نماینده عملیات‌های ائتلاف متجاوز عربستان در شهر مارب شده است. اطلاعات به دست آمده نشان می دهد که القاعده وظیفه تامین امنیت سواحل استان ابین را با هدف استقبال از تروریست‌ها از خارج و انتقال آنها به استان مارب را برعهده گرفته است.

در این طرح ترکیه با تسهیل ورود تروریست ها و تامین سلاح برای آنها به روش‌های نامشخص، در پشت صحنه نقش ایفا می‌کند. در این مرحله دیگر مداخله ترکیه در درگیری‌های یمن از حوزه گمانه زنی‌ها خارج شده و همانطور که بسیاری از شاخص‌های موجود نشان می‌دهد نقش ترکیه در حمایت از شبه نظامیان حزب «اصلاح» تحت حمایت عربستان در حال افزایش است.

آنکارا ۳ سال قبل با شعار اقدامات بشردوستانه وارد یمن شد؛ در حالیکه نقشه اصلی آن سیطره حزب اصلاح بر استان‌های شبوه و مارب و تعز بود. ترکیه در این راستا خدمات لجستیکی فراوانی را به شکل غیر مستقیم به نیروهای این حزب ارائه می‌داد. همچنین ده‌ها تن از فرماندهان حزب اصلاح در پایگاه‌های ارتش ترکیه در خارج از یمن آموزش دیده‌اند؛ افسرانی که نقش اطلاعاتی آنها هنوز هم بسیار قابل توجه است.

حزب اصلاح طی ماه‌های گذشته با کمک ترکیه توانسته بر مناطق ساحلی وسیعی در منطقه رضوم الواقعه در سواحل دریای عرب مسلط شود. همزمان با آن حزب اصلاح اقدام به ایجاد یک اردوگاه دفاعی ساحلی در این منطقه که یکی از مهم‌ترین گذرگاه‌ها برای قاچاق مشتقات نفتی و سلاح از خارج است کرده؛ در حالی که دولت مستعفی یمن هیچگونه توضیحی در این زمینه ارائه نداده است.

این اتفاقات در حالی رخ می دهد که دولت «عبد ربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری یمن هر گونه تحرکات حزب اصلاح در سواحل شبوه را انکار می‌کند؛ اما در مقابل، شورای انتقالی جنوب تحت حمایت امارات متحده عربی بارها حزب اصلاح را متهم به دریافت محموله‌های سلاح از ترکیه از طریق بندر «قنا» کرده و از ائتلاف سعودی -اماراتی خواسته است تا با اجرای توافق ریاض، شبه‌نظامیان حزب اصلاح را از مناطق شبوه و أبین و حضرموت بیرون کند. این در حالی است که شبه نظامیان حزب اصلاح حضور نظامی خود را در سواحل شبوه از ماه گذشته جهت مقابله با حمله احتمالی نیروهای شورای انتقالی جنوب تقویت کرده‌اند.

از سوی دیگر دو هفته قبل طرح جدیدی با همکاری القاعده و حزب اصلاح در مارب تحت نظارت مستقیم عربستان‌سعودی آغاز شده است. بر این اساس حزب اصلاح طی ماه‌های گذشته با هماهنگی ترکیه امنیت سواحل را برای ورود کشتی‌های تجاری آنکارا که اغلب برای حمل محموله‌های تسلیحاتی استفاده می‌شوند تامین کرده است؛ سلاح‌هایی که مورد استفاده شبه نظامیان این حزب در درگیری‌های تعز و مأرب قرار می‌گیرد. با این حال به ویژه پس از بهبود روابط آنکارا و ریاض طی ماه گذشته نقش ترکیه در یمن افزایش یافته و گروه‌های تروریستی تحت حمایت ترکیه در سوریه در حال حاضر بازوهای‌های عربستان در مأرب محسوب می‌شوند.

همچنین اطلاعات به دست آمده توسط روزنامه الاخبار بیانگر وجود تحرکات تروریست‌ها با حمایت مالی سعودی‌ها در شماری از مناطق استان ابین است. این اطلاعات نشان می‌دهد که ائتلاف سعودی -اماراتی در شهر عدن یکی از سرکردگان عناصر القاعده را مامور تامین امنیت ورود کشتی‌های حامل سلاح و سپس انتقال تسلیحات به جبهه مأرب کرده است. این طرح جدید که گروه تکفیری القاعده در شرف پایان اجرای آن در استان ابین است، تحت فرماندهی یکی از سرکردگان القاعده و با حمایت و همکاری شبه نظامیان حزب اصلاح تحت نظارت عربستان از دو هفته قبل آغاز شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.