تماس تلفنی بلینکن با چاووش‌اوغلو و رئیس‌جمهور عراق

0 0
تماس تلفنی بلینکن با چاووش‌اوغلو و رئیس‌جمهور عراق

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، وزارت امور خارجه آمریکا بامداد یکشنبه در بیانیه‌هایی اعلام کرد که «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه این کشور به‌صورت تلفنی با «برهم صالح» رئیس‌جمهور عراق و «مولود چاووش‌اوغلو» وزیر خارجه ترکیه گفت‌وگو کرده است.

در بیانیه مربوط به تماس با صالح آمده است: «بلینکن در گفت‌وگو با صالح بر تعهد بلندمدت دولت آمریکا به یک عراق قوی، باثبات و کامیاب تاکید کرد. وی معتقد است که شراکت بلندمدت، عمیق، چندوجهی و استراتژیک با عراق در خدمت مردم آمریکا است».

بر این اساس، وزیر خارجه آمریکا با تکرار ادعای به اتمام نرسیدن ماموریت شکست داعش، اما گفت: «به‌دلیل پیشرفته‌شدن توانمندی‌های نیروهای امنیتی عراق به مرحله جدیدی وارد می‌شود. ایالات متحده به عنوان رهبر ائتلاف بین‌المللی برای شکست داعش و بخشی از ماموریت ناتو در عراق به آموزش، مشاوره و توانمندسازی نیروهای عراقی ادامه خواهد داد».

وزارت خارجه آمریکا درباره تماس تلفنی بلینکن با رئیس‌جمهور عراق اضافه کرد: «بلینکن همچنین از تلاش‌های دولت عراق برای برگزاری انتخابات آزاد و عادلانه در ۱۰ اکتبر قدردانی کرد و از حمایت دولت ایالات متحده از تیم نظارت بر انتخابات نمایندگی سازمان ملل متحد در عراق (UNAMI) و ماموریت نظارتی اتحادیه اروپا یاد کرد».

در بیانیه مربوط به تماس تلفنی با وزیر خارجه ترکیه نیز آمده است: «بلینکن با چاووش‌اوغلو در مورد همکاری ما در افغانستان و تلاش‌های مستمر دوجانبه برای اطمینان از تخلیه امن و منظم شهروندان، متحدان و شرکای خود گفت‌وگو کرد».

تماس تلفنی بلینکن با رئیس‌جمهور عراق، با برگزاری اجلاس دو روزه سران کشورهای همسایه عراق و برخی کشورهای عربی با عنوان «کنفرانس همکاری و شراکت بغداد» و با محوریت پرداختن به امنیت منطقه انجام گرفته است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه که او نیز در این نشست حضور دارد، گفت حتی در صورت خروج آمریکا، این کشور در عراق باقی خواهد ماند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.