تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس / تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل/ کشته شدن ۵ داعشی در عملیات نیرو‌های ارتش و «الحشد» عراق/ رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

0 4

تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل، کشته شدن ۵ داعشی در عملیات نیرو‌های ارتش و «الحشد» عراق، رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه و رایزنی مصطفی الکاظمی با نماینده سازمان ملل در امور عراق، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ نیروی دریایی آمریکا از انجام تمرین مشترک مین‌روبی با انگلیس طی روزهای گذشته در خلیج‌فارس خبر داد.

به نوشته «ژورنال ارتش انگلیس» این رزمایش مشترک برای افزایش آمادگی، اشتراک اطلاعاتی و تاکتیکی بین نیروی دریایی دو کشور انجام شد. در این تمرین، کشتی‌های مین‌روب «وی ای اس دکستروس» و «یو اس اس سنتری»، از سوی آمریکا و از سوی نیروی دریایی انگلیس کشتی‌های مین‌روب «چیدینگ فولد»، «پنزاناس» و «کاردیگان بی» حضور داشتند.

این تمرین شامل شبیه‌سازی شکار مین بود و علاوه بر شبیه‌سازی شکار و کشف انواع مختلف مین، این نیرو‌ها تمرین دفاع  برابر تهدید حملات قایق‌های کوچک را انجام دادند. یکی از فرماندهان نیروی دریایی انگلیس در این زمینه گفته است: این اقدام راهبردی، نشان‌دهنده تعهد مشترک برای حفظ امنیت دریایی و اطمینان از آزادی ناوبری در منطقه است.

تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس/تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل/ کشته شدن 5 داعشی در عملیات نیروهای ارتش و «الحشد» عراق/ رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

چندی قبل نیز یگان‌های دریایی فرانسه، آمریکا و انگلیس از رزمایش مین‌روبی تحت فرماندهی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا مستقر در خلیج‌فارس با نام «آرتمیس ترایدنت-۱۹» خبر دادند. اهداف این رزمایش نیز «امنیت دریایی و ارسال کمک‌های لازم» در مناطق مین گذاری شده اعلام شد.

ایران بارها مخالفت خود را با استقرار قوای خارجی در منطقه اعلام و تأکید کرده امنیت منطقه باید توسط کشورهای همسایه و بدون حضور بیگانگان تأمین شود.

تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل

وبسایت عبری‌زبان «واللا» نوشت: دولت آمریکا تلاش می‌کند با فشار به دولت لبنان، مذاکرات این کشور با رژیم صهیونیستی بر سر ترسیم حدود دریایی و استخراج گاز را آغاز کند.

به نوشته اسپوتنیک، واللا همچنین نوشت: «دیوید شنکر» معاون وزیر خارجه آمریکا در امور خاور نزدیک، تلاش‌های وسیعی را آغاز کرده و با سفرهای مداوم به بیروت و تل آویو، سعی دارد تا پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا، گفت‌و‌گوهای دو طرف را آغاز کند.

تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس/تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل/ کشته شدن 5 داعشی در عملیات نیروهای ارتش و «الحشد» عراق/ رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

مسئولان صهیونیستی و آمریکایی در گفت‌و‌گو با این وبسایت مدعی شده‌اند، برخی لبنانی‌ها در پی انفجار بیروت و بحران اقتصادی پیش آمده، انعطاف بالایی در مسأله ورود به گفت‌و‌گوها با طرف اسرائیلی نشان داده‌اند.

بیش از سی سال است که هیچ گفت‌و‌گوی مستقیمی بین لبنان و رژیم صهیونیستی انجام نشده و این در حالی است که این رژیم همچنان مانع از استخراج گاز در دریای مدیترانه از سوی لبنان می‌شود. پیش از این، مسئولان لبنانی بارها اعلام کرده‌اند که از حد و مرز دریایی خویش در مقابل اسرائیل کوتاه نخواهند آمد.

ادعای روی خوش نشان دادن برخی مسئولان لبنانی به گفت‌و‌گو با رژیم صهیونیستی در حالی است که «محمد صالح» عضو دفتر سیاسی حزب‌الله امروز در یک نشست با حضور مقامات گروه‌های فلسطینی و احزاب لبنانی تأکید کرد، تا زمانی که در امت اسلامی خون مقاومت جریان دارد، توطئه سازش کشورهای عربی هیچ ارزشی نخواهد داشت.

کشته شدن ۵ داعشی در عملیات نیروهای ارتش و «الحشد» عراق

نیروهای الحشد الشعبی در عملیات نظامی روز شنبه موفق شدند، شماری از عناصر تروریستی داعش را در جنوب شهر موصل (شمال عراق) از پای درآوردند.

مرکز رسانه‌ای الحشد الشعبی عراق اعلام کرد، لشکر ۳۰ این سازمان با همکاری ارتش پنج تن از عناصر باقی مانده داعشی را در روستای «زور کنعوص» واقع در جنوب مرکز استان نینوی کشته‌اند.

الحشد الشعبی درگیری‌ها بین نیروهای خود و ارتش با عناصر تروریستی را «شدید» توصیف کرده است.

بر اساس بیانیه سازمان الحشد الشعبی، یک تن از نیروهای این سازمان در این عملیات شهید و سه تن دیگر زخمی شدند.

درگیری بین نیروهای عراقی و عناصر گروه تروریستی داعش زمانی آغاز شد که تروریست‌هایی که در بین نیزارهای اطراف رود دجله مخفی شده‌ بودند، به سمت نیروهای الحشد و ارتش عراق آتش گشودند و با استفاده از غافلگیر کردن آن‌ها، در دقایق اولیه، یک تن از آن‌‌ها را به شهادت رساندند.

استان نینوی به مرکزیت موصل سال ۲۰۱۴ در ابتدای یورش داعش به عراق در برابر هجوم این گروه تروریستی به سرعت به دست تروریست‌ها افتاد و نیروهای عراقی، توانستند سال ۲۰۱۷ آن را آزاد کنند.

به رغم اینکه داعش چند سالی می‌شود مناطق سیطره خود را از دست داده، ولی عناصر باقی مانده آن هر از گاهی دست به عملیات تروریستی از قبیل حمله به نیروهای عراقی می زنند.

«فؤاد حسین» وزیر خارجه عراق امروز شنبه طی مصاحبه‌ای هشدار داد، گروه تروریستی داعش در حال تجدید قوا در عراق است.

رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

«آنیس فون درمول» سخنگوی وزارت خارجه فرانسه در گفت‌و‌گو با روزنامه‌نگاران به اتهام‌زنی «ناتان سالیس» هماهنگ‌کننده امور مبارزه با تروریسم وزارت خارجه آمریکا علیه جنبش حزب‌الله لبنان پاسخ داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «اسکای نیوز»، ناتان سالیس روز پنجشنبه با اتهام زنی به حزب‌الله ادعا کرده بود که حزب الله مواد شیمیایی از جمله نیترات آمونیوم را به کشورهای اروپایی مثل بلژیک، فرانسه، یونان، ایتالیا و اسپانیا قاچاق و در آنجا ذخیره سازی می‌کند.

تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس/تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل/ کشته شدن 5 داعشی در عملیات نیروهای ارتش و «الحشد» عراق/ رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

سالیس ادعا کرده بود که حزب‌الله این مواد شیمیایی را برای «حمله‌های تروریستی بزرگ» در این کشورها ذخیره سازی می‌کند تا در زمانی که ایران لزوم انجام حمله را تأیید کند، این اقدام را انجام دهد.

در واکنش به این ادعا، آنیس فون درمول، سخنگوی وزارت خارجه فرانسه ضمن رد این اتهامات گفت: «تا جایی که اطلاع داریم، چیز [مدرک] ملموسی وجود ندارد که امروز چنین ادعایی را در فرانسه نشان دهد».

این ادعاها پس از انفجار مهیب بندر بیروت و در چارچوب فشار حداکثری آمریکا به حزب‌الله نسبت داده می‌شود. بیش از یک ماه پیش، بندر بیروت شاهد انفجاری عظیم بود که به ویرانی بخش اعظمی از این شهر و کشته شدن حدود دویست تن و زخمی شدن ۶۵۰۰ تن از شهروندان این کشور منجر شد. طبق گزارش منابع لبنانی، این انفجار در نتیجه انفجار مقادیر زیادی نیترات آمونیوم انبار شده در بندر بیروت به وقوع پیوست که تا به امروز علت این انفجار مشخص نشده است.

رایزنی مصطفی الکاظمی با نماینده سازمان ملل در امور عراق

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق با جنین هنیس پلاسخارت، نماینده سازمان ملل در امور عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

دفتر نخست وزیری عراق با اعلام این مطلب، تاکید کرد که در جریان این دیدار، همکاری با دفتر سازمان ملل در عراق درباره هماهنگی به منظور برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی و نقش نظارتی این سازمان به منظور برگزاری انتخابات شفاف و آزاد، مورد رایزنی قرار گرفته است.

تمرین مشترک مین روبی آمریکا و انگلیس در خلیج فارس/تلاش آمریکا برای کشاندن لبنان به روند سازش با اسرائیل/ کشته شدن 5 داعشی در عملیات نیروهای ارتش و «الحشد» عراق/ رد اتهام آمریکا علیه حزب‌الله از سوی فرانسه

همچنین علاوه بر آن، موضوع آوارگان و تلاش های دولت عراق در این زمینه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفته است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.