جشن میلاد منجی در تهرانرونق هنر «زی‌گپتان» بانوان ریگانی/شناسایی و حمایت از تولید لباس سنتی

0 0
رونق هنر «زی‌گپتان» بانوان ریگانی/شناسایی و حمایت از تولید لباس سنتی

به گزارش خبرگزاری فارس از شرق کرمان، نگاهی به تاریخچه لباس سنتی زنان ریگان در شرق استان کرمان نشان می‌دهد که لباس بانوان این خطه، زمانی برگرفته از طرح‌های اصیل ایرانی بوده است، طرح‌هایی که درهم می‌آمیختند و حس شاعرانه‌ای به این زنان زحمتکش می‌دادند.

بانوانی که ۳۰ روز فقط زحمت تولید یک زی‌گپتان را می‌کشند تا آن را وارد بازار تولید کنند، مدتی است مورد حمایت قرار گرفته‌اند و تولیدات آنها افزایش یافته است، در قالب پروژه بین‌المللی جف، اشتغال‌های خرد در روستاهای محروم شهرستان راه‌اندازی شده که یکی از آنها هنر زی‌گپتان بانوان ریگانی است.

زهرا شهیکی یکی از بانوان هنرمند ریگانی در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در ریگان ابراز کرد: مدتی است که بنده مشغول دوخت زی‌گپتان هستم و خدا را شکر درآمد خوبی دارد، این هنر را از مادرم فرا گرفتم و سعی دارم به بچه‌هایم آموزش دهم.

سکینه نژادی دیگر بانوی هنرمند ریگانی می‌گوید: با زی‌گپتان بافی به هنری ماندگار دست یافتم که خوشحالم برای بانوان ریگانی می‌توانم کاری انجام دهم. یک زی‌گپتان ۳۰ تا ۳۵ روز طول می‌کشد تا به اثری ماندگار تبدیل شود.

حمایت از هنر بانوان ریگانی و رونق آن در بازار

مجید امیری‌زاده رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ریگان در این ارتباط به خبرنگار فارس گفت: در قالب اشتغال‌های خرد روستایی در پروژه بین‌المللی جف، لباس سنتی ریگان در دستور کار قرار گرفت و تسهیلاتی در قالب صندوق‌های خرد روستایی به این بانوان پرداخت شده است.

وی اظهار کرد: با راه‌اندازی ۱۶ صندوق خرد روستایی در شهرستان می‌تواند این هنر بانوان ریگانی را رونق خاصی پیدا کند و زی‌گپتان بافته شده توسط بانوان ریگانی از آنها خریداری و به فروش می‌رسد.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت ریگان نیز از رونق هنر زی‌گپتان بانوان ریگانی در جنوب‌شرق کشور خبر داد و افزود: در مراکز قالیبافی که در تعدادی از روستاهای شهرستان راه‌اندازی شده است این هنر نیز رونق دوچندان یافته است.

وی گفت: در مرکز شهرستان به دلیل قرار گرفتن ریگان در جاده ترانزیتی ریگان – چابهار فروش این تولید هنر دستان بانوان ریگانی از رونق خاصی برخوردار است و در روستاهای شهرستان، بانوان هنرمند نیز شناسایی و تعدادی از آنها بیمه شده‌اند.

جلالی خاطرنشان کرد: زی‌گپتان هنری ماندگار است که درصدد ثبت این اثر ماندگار در شهرستان هستیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.