جلوگیری از واردات ۵۳۰۰ میلیون دلار کالاهای غیرضرور/ بومی سازی ۷۰ درصد قطعات خودرو و لوازم خانگی

0 2
جلوگیری از واردات 5300 میلیون دلار کالاهای غیرضرور/ بومی سازی 70 درصد قطعات خودرو و لوازم خانگی

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت امروز (سه‌شنبه ۲۸ اردیبهشت ماه ۱۴۰۰) در جلسه علنی مجلس و در پاسخ به سؤال جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد در باره حجم زیادی از واردات کالا به کشور اظهار داشت: بر اساس مصوبه سران قوا در خرداد ۹۷ نزدیک به ۲۲۳۰ ردیف کالایی شامل ممنوعیت واردات شدند. این در حالی است که ما ۸۳۵۹ ردیف کالا داریم و وقتی من وزیر شدم، مهلت این مصوبه در حال اتمام بود که من با مسئولیت خودم ادامه اجرای مصوبه را اعلام کردم تا بتوانیم مجوز و مصوبه جدید سران قوا را در این باره بگیریم که البته این کار با ۳ ماه تأخیر انجام شد.

وی افزود: بومی سازی قطعات داخلی در حال حاضر در کشور ۳٫۵ میلیارد دلار است و با این مصوبه ۵۳۰۰ میلیون دلار از واردات کالاهای غیرضرور به کشور جلوگیری شده است.

وزیر صمت تصریح کرد: در سال ۹۸، ۴۴ میلیارد دلار واردات کالا به کشور داشتیم که این رقم در پایان سال ۹۹ به ۳۸ میلیارد دلار رسید که ۶ میلیارد دلار کاهش پیدا کرد، این در حالی است که در سال ۹۶ میزان واردات کالا به کشور ۵۴ میلیارد دلار بود.

رزم حسینی گفت: از ۳۸ میلیارد دلار کالای وارداتی به کشور ۱۳ میلیارد دلار آن کالاهای اساسی است ضمن اینکه عمده کالاهای وارداتی به کشور هم مربوط به مواد اولیه تولید و کارخانجات و تجهیزات پزشکی است.

وی افزود: در حال حاضر بومی سازی قطعات خودرو در کشور ۷۰ درصد و بومی سازی قطعات تولید لوازم خانگی در کشور ۷۰ درصد است و عملا این کالاها با قطعات داخلی ساخته می‌شود.

وی درباره وضعیت سیمان هم گفت: سال گذشته ۱۶۸ میلیون تن سیمان تولید شد که رشد ۱۳ درصدی داشته است و یکی از افتخارات ما تولید سیمان و فولاد است چرا که روزی ما واردکننده این کالاها بوده ایم.

وزیر صمت با اشاره به دلایل افزایش قیمت سیمان افزود: افزایش نرخ ارز یکی از دلایل تورم در قیمت سیمان است، هر ۱۰ درصد افزایش رشد نقدینگی باعث افزایش ۵ درصد تورم می شود و زمانی که نرخ دلار ۱۰ برابر می شود باید به همان نسبت منتظر افزایش قیمت کالاهای وارداتی و همچنین هزینه تولید بود.

وی بیان کرد: افزایش هزینه حمل و نقل تا ۶۶ درصد، رشد ۶۵ درصدی قیمت آجر، رشد ۲۴۲ درصدی قطعات فنی و رشد ۲۸ درصدی کیسه سیمان از جمله عوامل افزایش قیمت سیمان است.

رزم حسینی با بیان اینکه در زمان تصدی گری اش در وزارت صمت ۱۵ هزار و ۵۷۶ مورد بازرسی انجام شده است، گفت: در دوره ۶ ماهه سال گذشته ۱۸ درصد بازرسی ها افزایش پیدا کرده و میزان پرونده های تعزیرات نیز رشد قابل توجهی داشته است.

وی با بیان اینکه سیمان ظرفیت خوبی برای کشور فراهم می کند، تاکید کرد: باید در سال مانع زدایی و حمایت از تولید اقدامات موثری داشته باشیم، وزارت در بحث مانع زدایی ۳ بسته را آماده کرده است در ابتدا قوانین مزاحم را تقدیم مجلس کرد، همچنین از روز اول ابلاغیه ای در خصوص مانع زدایی به همه استان ها ارسال شد و در نهایت اختیار استان ها را افزایش داده ایم.

رزم حسینی خاطرنشان کرد: روز گذشته کار شجاعانه و خردمندانه ای انجام شد، ۶ هزار محدوده معدنی بالغ بر ۵۰ سال از طریق مزایده عمومی آزاد شد تا در اختیار افراد متخصص و سرمایه گذار قرار گیرد.

وزیر صنعت، معدن وتجارت با بیان اینکه تنها ۶ ماه است مسئولیت وزارتخانه را برعهده گرفته ام، گفت: شما می دانید در چه شرایطی مسئولیت وزارتخانه را در اختیار گرفتم، بنده وقتی وارد وزارتخانه شدم متوجه شدم از نظر انسجام مدیریتی و اختلاف مشکلاتی در وزارتخانه وجود دارد که برای حل آن بیش از ۲ سال زمان می برد.

وی تاکید کرد: افزایش بی رویه نرخ سیمان در پایان سال گذشته متاثر از نرخ ارز است، ۹۰ درصد سهم تورم با سیاست های پولی و مالی است بنابراین تلاش شده است تولید و نظارت بر بازار را با قوت بیشتری پیگیری کنیم.

رزم حسینی با بیان اینکه سیمان از جمله کالاهایی بود که مشمول قیمت گذاری نمی شد، اظهار داشت: با این کار ۱۸ درصد از افزایش قیمت سیمان جلوگیری شد و ۳۰ درصد پرونده نظارتی تشکیل شد البته بنده به این روش ها اعتقاد ندارم و باید به بازرگانان اعتماد کرد.

رزم حسینی در پایان خطاب به کریمی قدوسی گفت: اگر در خراسان کارخانه هایی وجود دارد که تخلفاتی در آن صورت می گیرد معرفی کنید تا پیگیری کنم، مافیاهای قدرت و ثروت را رد نمی کنم اما در بازه ۵ و ۶ ماهه و در دوران کرونا نمی توان همه مشکلات را حل کرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.