جنگ یمن نفس‌های پایانی‌اش را می‌کشد/ دست برتر انصارالله در برابر ائتلاف سعودی

0 3

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روزنامه فرامنطقه‌ای «رأی الیوم» در مقاله‌ای تحلیلی در بخش سخن سردبیر نوشته است: تعجب نمی‌کنیم و بعید نمی‌دانیم که سال جدید (میلادی) شاهد پایان جنگ در یمن و عقب‌نشینی نهایی نیروهای سعودی و اماراتی به‌همراه اعتراف (آنها) به شکست و مذاکرات با جنبش «انصارالله» و همپیمانانش برای توافق نهایی صلح می‌شود.

در سایه پیشروی چشمگیری، که نیروهای ائتلاف انصارالله در «مأرب»، پس از کنترل منطقه «نهم»، که دروازه شرقی صنعا است، داشته، مشخص است که جنگ یمن آخرین نفس‌‌های خود را می‌کِشد و شاید هفتمین سال خود را تکمیل نکند؛ توافق «استکهلم» فروپاشیده یا در اتاق مراقبت‌های ویژه است و تحولات میدانی در مرزهای (مشترک) عربستان و یمن تأیید می‌کنند که انصارالله دست برتر را دارد.

روز چهارشنبه سرتیپ «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای انصارالله اعلام کرد که این جنبش به‌صورت گسترده حملات موشکی و پهپادی علیه اهدافی در جنوب عربستان سعودی، از جمله تأسیسات شرکت آرامکو در جیزان، فرودگاه‌های أبها، جیزان و پایگاه نظامی «خمیس مشیط» انجام داده است. او این اظهارات خود را با تصاویر و ویدئوهایی همراه کرد و تا زمان کتابت این مقاله، طرف سعودی این حملات را رد نکرده است.

این حملات، طبق اعلام سرتیپ سریع، «پاسخ به تشدید حملات هوایی ائتلاف متجاوز سعودی در جریان نبرد اخیر در شرق و شمال صنعا انجام شده است»، و به‌نظر می‌رسد این تاکتیک نظامی، یعنی پاسخ به حملات سعودی با بمباران اهداف و تأسیساتی در جنوب این کشور پادشاهی در حال نتیجه دادن در عرصه‌های میدانی، سیاسی و روحیه است.

جنبش انصارالله تأکید می‌کند که بخشی جدایی‌ناپذیر از محور مقاومت است. طرف مقابل آن نیز، قراردادهای تسلیحاتی صدها میلیارد دلاری با آمریکا منعقد می‌کند و میزبان حدود ۳ هزار نظامی آمریکایی و تجهیزات پیشرفته آنها برای حفاظت از تأسیسات نفتی در «بقیق» و «خریص» است و همچنین میلیاردها دلار برای تأمین هزینه‌ها پرداخت می‌کند؛ چرا که نزد «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا هیچ‌گونه حمایت مجانی وجود ندارد.

زمانی که دولت جدید سودان اعلام کرد که ۱۰ هزار جنگجوی سودانی را، که در جنگ یمن مشارکت می‌کنند از این کشور خارج می‌کند و برای خارج کردن ۵ هزار نفر دیگر طی ماه‌های آینده برنامه‌ریزی می‌کند تا میزان تلفات را کاهش دهد، و همچنین زمانی‌که دولت امارات حضور نیروهایش (در یمن) را شتابنده کاهش می‌دهد و باب گفت‌وگو با ایران را باز می‌کند این بدان معناست که پایان این جنگ روی دیوار نوشته شده است و اینک بحث و بررسی‌ها برای برون‌رفت سریع از این جنگ در جریان است و در این راه برون‌رفت، جنبش انصارالله بیشتر شروطش را دیکته خواهد کرد، خدا بهتر می‌داند و ما فقط باید صبر کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.