حزب الله: فاجعه عکار انگیزه‌ای قوی برای تشکیل سریع دولت لبنان باشد

0 1
حزب الله: فاجعه عکار انگیزه‌ای قوی برای تشکیل سریع دولت لبنان  باشد

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، جنبش حزب الله لبنان با صدور بیانیه‌ای ضمن تسلیت به مردم عکار و روستاهای آن در شمال لبنان و خانواده‌های قربانیان انفجار تانکر سوخت در سحرگاه روز یکشنبه ابراز امیدواری کرد این فاجعه ملی انگیزه‌ای قوی برای تسریع تشکیل دولت باشد.

به گزارش العهد، در این بیانیه آمده است: حزب الله عمیق‌ترین تسلیت و همدردی خود را با فرماندهی ارتش، مردم منطقه عکار و روستاهای آن و خانواده شهدای انفجار یک تانکر سوخت در منطقه عکار از جمله غیرنظامیان و نظامیان، اعلام کرده و از خداوند می‌خواهد، شهدا را بیامرزد و به خانواده‌های آنها صبر و آرامش ببخشد و به مجروحان شفای عاجل بدهد.

حزب الله امیدوار است این فاجعه ملی انگیزه‌ای قوی برای تسریع در تشکیل دولتی باشد که دروازه‌ای برای خروج لبنانی‌ها از بحران‌های خطرناکی باشد که آنها را گرفتار کرده است.

حزب الله در پایان بر ضرورت همبستگی و انسجام مردم لبنان برای عبور از سختی‌ها و مشکلات این کشور، تأکید کرد.

رسانه‌های لبنان صبح روز یکشنبه از انفجار یک تانکر سوخت حاوی مازوت در التلیل واقع در منطقه عکار در شمال لبنان و کشته شدن دستکم ۲۸ نفر و زخمی شدن ۸۰ نفر دیگر خبر دادند.

بحران کمبود سوخت در لبنان یکی از مشکلات اسیاسی امروز این کشور است  و ارتش لبنان دیروز اعلام کرد، به برخی پمپ بنزین‌ها که به صورت غیرقانونی درهای خود را بسته‌اند، خواهند رفت و بنزین احتکار شده را میان مردم توزیع خواهند کرد.

در این اوضاع، «ریاض سلامه» رئیس بانک مرکزی لبنان هفته گذشته از قصد خود برای قطع یارانه سوخت خبر داد که اعتراض گسترده مقامات لبنانی را در پی داشت.

کشور لبنان بیش از یک سال است که با بحران شدید سیاسی و اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کند.

این کشور در تاریخ چهارم اوت سال ۲۰۲۰ (۱۴ مرداد) صحنه انفجار در بندر بیروت بود که بیش از ۱۹۰ کشته و ۶۵۰۰ مجروح به جای گذاشت. این انفجار کشور لبنان را وارد یک بحران سیاسی-اقتصادی-اجتماعی کرد.

به دنبال این انفجار و تشدید بحران سیاسی در این کشور «حسان دیاب»‌ نخست‌وزیر پیشین این کشور استعفا کرد و «مصطفی ادیب» با رأی پارلمان لبنان به عنوان مأمور تشکیل کابینه انتخاب شد. ادیب هم بعد از گذشت چند هفته انصراف خود را اعلام کرد تا «سعد الحریری»‌ نخست‌وزیر اسبق لبنان مأمور تشکیل کابینه شود.

الحریری هم همچون حسان دیاب و مصطفی ادیب چند هفته پیش انصراف خود را از این مأموریت اعلام کرد و اکنون «نجیب میقاتی» چند هفته‌ای است که مأموریت تشکیل کابینه در این کشور را برعهده گرفته است.

انتهای پیام/م

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.