حوزه‌ای که برای واکسیناسیون سنگ تمام گذاشت

0 3
حوزه‌ای که برای واکسیناسیون سنگ تمام گذاشت

به گزارش خبرگزاری فارس از اهواز، در هیاهوی کرونا و با آغاز شروع واکسیناسیون در مراکز بهداشت سطح شهر، روند رسیدگی به نوزادان دچار مشکل شد و کادر بهداشت تمام شیفت‌های خود را به واکسیناسیون شهروندان اختصاص دادند اما حوزه‌ی علمیه امام خامنه‌ای اهواز در اقدامی جهادی توانست برای حل این معضل سنگ تمام بگذارد‌.

آنچه در ادامه می‌خوانید، روایت حجت‌الاسلام حسین معظم‌زاده، جانشین مجموعه طلیعه‌داران ظهور از اولین لحظه‌ای است که کلید این اقدام خداپسندانه زده شد:

فکر می‌کنم حوالی پانزدهم مرداد ماه بود که حضرت آقا صحبت‌هایی را داشتند که مخاطب آخر صحبت‌های ایشان اول مسؤولین و موضوع تامین واکسن مورد نیاز و دوم عموم مردم بود.

مخاطب قرار دادن عموم مردم هم دو جنبه داشت؛ یک جنبه، رعایت پروتکل‌ها و همکاری با کادر درمان جهت پیشگیری از انتقال بیشتر بیماری و جنبه دوم، بحث کمک کردن جهادی به کادر درمان بود.

با توجه به تاکید رهبری، مجموعه طلیعه‌داران ظهور در همان روزها، جلساتی را با مسؤولین علوم پزشکی استان گرفت تا نیازهای این شرایط بررسی شود که طی این جلسات اعلام کردند از روزهایی که واکسیناسیون کرونا در پایگاه‌های بهداشت آغاز شده، مراجعات عموم مردم به ویژه واکسیناسیون اطفال، رسیدگی و غربالگری بانوان و رسیدگی به سالمندان مورد غفلت واقع شده و تحت‌شعاع قرار گرفته است.

پای کار

قطعا عدم رسیدگی به نوزادان و سالمندان در مراکز بهداشت و کاهش میزان مراجعات در این زمینه‌ها می‌توانست مشکلاتی را در کوتاه‌مدت و بلند‌مدت برای شهروندان به وجود بیاورد که با دستورالعمل وزارت بهداشت مبنی بر برگشتن مراکز بهداشت به روند کاری عادی و ایجاد پایگاه‌های تجمیعی تصمیم گرفتیم که حوزه‌ی علمیه‌ی امام خامنه‌ای که وابسته به مجموعه طلیعه‌داران ظهور است را پای کار بیاوریم.

شرایط عادی

حدود هفت روزی است که مرکز تجمیعی واکسیناسیون شماره شش اهواز در حوزه علمیه امام خامنه‌ای راه‌اندازی شده که به محض راه‌اندازی، چهار پایگاه سلامت شرق اهواز توانستند به روال عادیشان برگردند و به مادران و نوزادان و سالمندان خدمات بدهند و رسیدگی مراجعات سابقشان را دوباره از سر بگیرند.

در حال حاضر در هیچ‌کدام از این چهار پایگاه بهداشت، واکسیناسیون انجام نمی‌شود و تمام شیفت‌های واکسیناسیون به عهده مرکز تجمیعی امام خامنه‌ای است.

فراخوان

در ابتدا ساختمان حوزه را در اختیار علوم پزشکی قرار دادیم اما بعد از آن در بحث تامین نظم، مدیریت داخلی، نوبت دادن، ثبت نوبت‌ها در سیستم و تکمیل فرم‌های واکسیناسیون، نیروهای جهادی به صورت خودجوش پای کار آمدند؛ در واقع تمام امورات به جز موضوع تزریق واکسن که تخصصی است را دوستان جهادی انجام می‌دهند.

روز اولی که برای جذب جهادی‌ها فراخوان دادیم در کمال ناباوری شصت نفر از مردم عزیز داوطلبانه درخواست دادند و ما تقریبا برای تقریبا تا ده روز آینده، شیفت‌بندی نیروهای جهادی را مشخص کرده‌ایم و هر نیرو را بیش از سه روز زحمت نمی‌دهیم تا خسته نشوند، چرا که کار بلندمدت و فرسایشی است و نباید بگذاریم نیروهای جهادی کم بیاورند.

شیفت

در حال حاضر در دو شیفت صبح و عصر در پایگاه تجمیعی حوزه امام خامنه‌ای به مردم خدمات‌دهی می‌شود؛ در هر شیفت حدود دوازده نفر جهادی پای کار هستند که البته این تعداد، جدا از حدود شش تا هشت نفر نیروی علوم پزشکی در هر شیفت است.

تقدیر و تشکر مردم از حوزه هم کاملا محسوس است؛ من خود بچه‌ی همین محله هستم و روز اولی که پایگاه تجمیعی راه‌اندازی شد هنگام برگشت به خانه، تعدادی از مغازه‌دارها بیرون آمدند و از این اقدام حوزه‌ی علمیه جهت تسریع واکسیناسیون مردم تشکر کردند که در اینچنین شرایطی پای کار آمده‌ایم؛ انشالله بتوانیم تا ریشه‌کنی این ویروس منحوس پابه‌پای مردم باشیم و در حد توانمان گره‌گشایی کنیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.