آغاز فصل جدیدی از همکاری افغانستان و همسایگان برای تأمین امنیت منطقه

0 0

علی جدی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اعلام خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، گفت: حضور آمریکایی ها در این کشور و منطقه بیش از اندازه برای آنها هزینه بر بوده است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با بیان اینکه آمریکایی ها با ادعای تأمین امنیت در افغانستان حضور پیدا کردند، اظهار داشت: با این حال این حضور نه تنها امنیت برای افغانستان نیاورد بلکه این کشور و سایر کشورهای منطقه را به سمت بی ثباتی پیش برد.

وی افزود: حضور آمریکایی ها در افغانستان همچنین باعث افزایش تولید و توزیع مواد مخدر شد که به نوبه خود به شکل دیگری امنیت منطقه را به خطر انداخت.

جدی در ادامه با اشاره به وظایف حاکمیت افغانستان و سایر کشورهای همسایه در تأمین امنیت عنوان کرد: این یک اصل است که هر کشوری خود را نسبت به خود دلسوزتر می داند و کشورهای همسایه نیز نسبت به این موضوع حساس هستند.

نایب رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس ادامه داد: حضور یک کشور خارجی در افغانستان خود باعث ناامنی شد اما همین ناامنی را توجیهی برای حضور در این کشور می دانستند و امروز این کشورهای منطقه هستند که باید امنیت خود را تعیین تکلیف کنند.

رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران و افغانستان در پایان خاطرنشان کرد: حضور کشورهای خارجی هیچگاه نمی تواند ضامن امنیت باشد و این کشورها هستند باید امنیت خود را تأمین کنند./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.