اجرای طرح های متعدد برای پایان تشنگی سیستان و بلوچستان

0 2

به گزارش خبرنگار خبرگزاری خانه ملت،  روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب سیستان و بلوچستان در پاسخ به خبر منتشر شده از نماینده مردم شهرستان‌های چابهار،کنارک ودشتیاری با عنوان “سیستان وبلوچستان در کنار اقیانوس همچنان تشنه است، صدای تمساح چیتگر بلند‌تر از فریاد کودکان قربانی گاندو بود” جوابیه‌ای صادر کرد که متن این جوابیه به شرح زیر است:

سیمای استان:

استان سیستان و بلوچستان با وسعت ۱۸۷۵۰۰ کیلومتر مربع، ۴/۱۱ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل داده و پهناورترین و در عین حال کم تراکم ترین استان کشور است. در حال حاضر از تعداد ۵۵۹۴ روستای استان که تعداد ۲۹۴۷ روستا با جمعیت ۱۲/۱ میلیون نفر دارای شبکه آب آشامیدنی شرب و بهداشتی می‌باشند و تعداد ۲۶۴۷ روستا که  1095 روستای آن بالای ۲۰ خانوار است فاقد شبکه آبرسانی می‌باشند.

وضعیت آبرسانی روستایی استان:

تا قبل از سال ۱۳۹۳ عموماً پروژه های آبرسانی استان به صورت کوتاه مدت و از منابع اعتباری استانی تامین اعتبار می شد. بطوریکه متوسط تخصیص اعتبارات استانی ابلاغی تا قبل از این سال، سالانه کمتر از ۲۰ میلیارد تومان بوده است. با ایجاد ردیف اعتبارات ملی از سال ۱۳۹۳ و تخصیص منابع اعتباری از محل منابع صندوق توسعه ملی به پروژه های آبرسانی در واقع عمده فعالیت‌های آبرسانی به روستاهای کشور آغاز گردید.

اهداف تعریف شده ، عملکرد و اقدامات انجام شده:

با عنایت به توجه ویژه مقام معظم رهبری جهت استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی جهت تسریع در اجرای پروژه های آبرسانی روستایی و هدف گذاری صورت گرفته در قالب طرح ملی” آبرسانی به تک روستاها و تکمیل مجتمع های آبرسانی اولویت دار روستایی” تعداد ۲۱۹۴ روستای استان با جمعیت ۷۵۳ هزار نفر ( ۲/۵۶ درصد جمعیت روستایی استان) مشتمل بر ۱۵۹۹ روستای بالای۲۰ خانوار و ۵۹۵ روستای زیر۲۰ خانوار، با برآورد اولیه ۲۰۰۰۰ میلیارد ریال تحت پوشش این طرح قرار گرفته اند.

از سال ۱۳۹۴ در راستای تحقق اهداف تعریف شده تاکنون مبلغ ۶۰۵۰ میلیارد ریال( معادل ۱۰ درصد کل اعتبارات صندوق توسعه ملی) جهت تسریع در اجرای پروژه های آبرسانی استان تخصیص یافته و متناسب با آن شاخص بهره مندی استان با رشد ۹ درصدی از ۵۹ به ۶۸ درصد ارتقاء یافته است. بطوریکه در سال ۹۸ مبلغ ۲۳۰ میلیارد تومان و در سال ۹۹ نیز ۱۵۸ میلیارد تومان  به استان ابلاغ گردیده است. با توجه به اعتبارات تخصیصی از اعتبارات متمرکز ملی به استان تاکنون تعداد ۳۳۳ روستا با جمعیت ۹۵ هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی پایدار برخوردار شده اند و تاسیسات ۱۴روستا با جمعیت ۳ هزار نفر بطور کامل بازسازی گردیده است.

همچنین علاوه بر اعتبارات ملی و با تخصیص ۴۹۵۰ میلیارد ریال از اعتبارات استانی در طی سال های اخیر، تعداد ۲۷۹ روستا با جمعیت ۴۵ هزار نفر از نعمت آب شرب پایدار بهره مند شده اند. که متناسب با این اعتبارات مجموعاً( اعتبارات ملی و استانی) تعداد ۶۱۲ روستا با جمعیت حدود ۱۵۰ هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی برخوردار گردیده اند.

لازم به ذکر است با به روز رسانی برآورد احجام پروژه های باقی مانده ( بر اساس فهارس بهای سال ۱۳۹۹) اعتبار مورد نیاز استان برای تحقق اهداف موردنظر بالغ بر ۲۵۰۰۰ میلیارد ریال برآورد شده است.

وضعیت آبرسانی به روستاهای شهرستان های چابهار، کنارک و دشتیاری:

   از تعداد ۵۵۹۴ روستای دارای سکنه استان، تعداد ۵۷۰ روستا با جمعیتی حدود ۲۲۲ هزار نفر(۸/۱۵درصد جمعیت روستایی استان) در روستاهای شهرستانهای چابهار، کنارک ودشتیاری ساکن هستند.در حال حاضر از روستاهای مذکور تعداد ۴۸۲ روستا با جمعیت ۲۱۸ هزار نفر بالای ۲۰ خانوار بوده که از این تعداد ۳۱۲ روستا با جمعیت ۱۴۹ هزار نفر دارای تاسیسات آبرسانی و ۱۷۰ روستا با جمعیت ۶۹ هزار نفر فاقد شبکه می باشند.

در ابتدای سال ۱۳۹۳، متوسط شاخص بهره مندی از آب شرب در شهرستان چابهار ۵/۲۳ درصد و در شهرستان کنارک ۳/۷۶ بوده است که با هدف تسریع در روند اجرا و تکمیل پروژه های آبرسانی، با برنامه ریزی انجام شده و برخورداری از اعتبارات متمرکز ملی در سال ۱۳۹۳، تعداد ۵۵۷ روستا با جمعیت ۲۱۳ هزار نفر تحت پوشش ملی قرار گرفته است. در راستای تحقق اهداف تعریف شده تاکنون مبلغ ۲۹۰۰ میلیارد ریال( معادل ۴۸ درصد کل اعتبارات استان) جهت این امر تخصیص یافته و متناسب با آن شاخص بهره مندی شهرستان چابهار با رشد ۲۵ درصدی از ۵/۲۳ به ۸۸/۴۸ درصد و شهرستان کنارک از ۳/۷۶ به ۳۷/۷۸ درصد ارتقاء یافته است. بر این اساس تاکنون تعداد ۲۱۳ روستا با جمعیت ۵۲ هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی پایدار برخوردار شده اند.

همچنین در راستای تحقق اهداف تفاهم نامه سه جانبه در حوزه شهرستان های چابهار و دشتیاری آبرسانی به ۴۷۰ روستای فاقد یا دارای تنش آبی این دو شهرستان با جمعیتی بالغ بر ۱۵۷ هزار نفر تحت پوشش قرار گرفته و متناسب با آن ضمن آبرسانی به روستاهای باقی مانده، شاخص بهره مندی این حوزه به بیش از ۹۵ درصد خواهد رسید.

طی سال های اخیر در شهرستان های مذکور هدف گذاری اجرای تاسیسات ۵۵۷ روستا با جمعیت ۲۲ هزار نفر که اغلب فاقد شبکه آب شرب و بهداشتی بوده یا تاسیسات و منابع آبی آنها بطور کامل از بین رفته اند در اولویت اجرا قرار گرفته است که به شرح ذیل ارائه می‌گردد:

  • مجتمع ۲۶۱ روستایی تلنگ، پلان و پیرسهراب( زیر مجموعه سر زیردان)  شهرستان چابهار
  • مجتمع ۲۱۳ روستایی زیرمجموعه سد پیشین شهرستان دشتیاری (زیر مجموعه سد پیشین )
  • مجتمع ۵۵ روستایی زیر مجموعه سد کهیر شهرستان کنارک
  • مجتمع ۲۸ روستایی بندینی شهرستان کنارک

برنامه سال ۱۳۹۹ از محل اعتبارات ملی:

در سالجاری فقط از محل اعتبارات متمرکز ملی ، مبلغ ۱۵۸ میلیارد تومان برای کل استان مصوب و ابلاغ گردیده است که در صورت تخصیص کامل اعتبارات، برنامه ریزی جهت تامین آب پایدار ۱۷۳روستای فاقد شبکه با جمعیت ۵۳ هزار نفر تا پایان سال هدف گذاری شده است.  بر این اساس سهم شهرستان های مورد نظر از اعتبارات ابلاغی سال ۹۹، در حدود ۵۲۰ میلیارد ریال( ۳۳ درصد اعتبار استان) بوده که با تخصیص کامل آن امکان بهره مندی ۶۰ روستا با جمعیت ۲۲ هزار نفر از نعمت آب شرب و بهداشتی پایدار فراهم خواهد شد.

آبرسانی سیار :

به منظور تامین آب شرب و بهداشتی مورد نیاز ۹۶۰ روستای دارای تنش آبی استان با جمعیت ۲۱۶ هزار نفر، تعداد ۱۰۸ تانکر وظیفه آبرسانی سیار را در سطح استان به عهده داشته است که از این تعداد در شهرستانهای مورد اشاره تعداد ۴۱ دستگاه تانکر آبرسان سیاردولتی و استیجاری مسئولیت آبرسانی به ۱۲۰ روستای بخش های مرکزی وپلان با جمعیت ۶۱ هزار نفر و ۱۳۹ روستای بخش های باهوکلات و مرکزی شهرستان چابهار با جمعیت ۶۹ هزار نفر را بر عهده دارند./

پایان پیام

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.