افزایش تعاملات اقتصادی، محور مذاکرات مقامات ایرانی و عراقی/ دغدغه محدودیت‌های عراق قابل درک است

0 1

جلیل رحیمی جهان‌آبادی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه‌ملت، با اشاره به دیدار نخست وزیر عراق با مقامات ایرانی، گفت: عراق از مهمترین همسایگان به لحاظ سیاسی، اقتصادی و فرهنگی با جمهوری اسلامی ایران است از اصلی‌ترین متحدان ما در منطقه محسوب می‌شود. نگاه ایران از گذشته به عراق ویژه بوده و بعد از سقوط صدام حسین و حوادثی که در عراق رخ داد، پیوند دو کشور عمیق‌تر شد.

نماینده مردم تربت جام، تایباد و باخرز در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: همین جایگاه عراق در دولت الکاظمی هم برای دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران وجود دارد. عراق کشور متحد و دارای بیشترین اشتراکات تاریخی، فرهنگی و تعاملات اقتصادی با ایران است.

رحیمی جهان آبادی با اشاره به رفت و آمدهای اخیر مقامات ایرانی و عراقی، گفت: اصلی ترین محور این رفت‌و آمدها بهبود روابط و افزایش سطح تعاملات دو کشور است البته دو کشور در کنار این موضوعات دغدغه‌های دیگر ی را هم پیگیری کردند.

وی با اشاره به تعامل عراق با عربستان سعودی و آمریکا، تصریح کرد: ایران برای عراق مهم است اما از سوی دیگر دغدغه تعامل با دیگر کشورها را دارند و اینکه تعامل با ایران به سایر روابطشان خدشه نزدند بنابراین ما باید دغدغه عراقی‌ها را درک کنیم زیرا عراقی‌ها ضمن داشتن منافع متقابل با ما، خواهان حفظ روابط سنتی خود با عربستان هستند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش عراق برای کاهش تنش بین ایران و عربستان از این زاویه قابل درک است، افزود: در صورتی که عراق دنبال میانجی‌گری بیان ایران و عربستان باشد هم ما استقبال می‌کنیم زیرا ارتباط ایران و عربستان، روابط بسیاری از کشورهای عربی که می‌خواهند با هر دو کشور عربستان و ایران رابطه داشته باشند را تسهیل می‌کند.

وی با تاکید بر اینکه اقدامات دولت عراق می‌تواند به صلح و ثبات در منطقه و افزایش سطح تعاملات کمک کند، گفت: ما در سطح تعاملات اقتصادی با عراق باید به سمت توازن حرکت کنیم و زمینه‌ای ایجاد شود تا طرف عراقی در تعاملات، سود مشترک با ایران داشته باشد.

رحیمی جهان آبادی با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران محدودیت‌های طرف عراقی را درک می‌کند، تصریح کرد: آنها با سعودی ها و آمریکا روابط دارند و در روابط منطقه‌ای هم شاید متفاوت از جمهوری اسلامی بیندیشند اما قطعا از جایگاه و قدرت ایران در منطقه مطلع هستند و دنبال تحکیم روابط خود  بر پایه پیوندهای عمیق تاریخی و مذهبی با ایران هستند. سیاست خارجی ایران هم باید به این موضوع واقف باشد./

پایان پیام

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.